wtorek, 16 maja 2017

Spółki z górnej półki: EFEKT (+11%)

Efekt miał być w portfelu co najmniej do wyników I kw. i na razie wychodzi z portfela.

Niestety wynik I kw. był gorszy od oczekiwanego. Nie zmienia to faktu, że hotele w sieci Best Western będą przynosić spółce niezłe zyski w kolejnych kwartałach. Pozostaję przy pozytywnej ocenie spółki przy tej kapitalizacji. Już niedługo będzie ogłoszona dywidenda.

I kw. w obu segmentach działalności Efektu jest słabym sezonem. Targowisko Rybitwa dopiero czeka na świeże owoce i warzywa, a w hotelarstwie nie jest to okres turystyczny i mniej organizowanych jest wydarzeń. I w takim słabszym sezonie nawet małe zmiany mogą mieć negatywny wpływ na wyniki.
Spółka podała, że było mniejsze obłożenie w hotelach (przychody z segmentu hotelarskiego niższe o 382 tys. zł), a dodatkowo zwiększone zostały wynagrodzenia (koszty wytworzenia sprzedanych produktów wzrosły o 346 tys. zł). Pozytywnie wpłynęły na wynik przychody finansowe (wycena kredytu w CHF) +576 tys. zł. Ciekawe, że pomimo straty podatek wyszedł aż +313 tys. zł.
W efekcie przychody w I kw. wyniosły 7,2 mln zł (-4% r/r), a strata netto -836 tys. zł vs. -368 tys. zł I kw. 2016 r.I kw. to najsłabszy kwartał spółki i to trzeba wziąć pod uwagę.
Spółka działa na wysokiej dźwigni operacyjnej (wysoki udział kosztów stałych), czyli zwiększenie przychodów w 80%-90% przekłada się na zysk ze sprzedaży.

W raporcie można znaleźć zapowiedź do przyszłych kwartałów:
"Na podstawie dokonanych już rezerwacji zakłada się, że frekwencja w drugim kwartale w każdym hotelu przekroczy 60%. W kolejnych miesiącach roku będzie również rosła średnia cena za pokój co powinno skutkować dalszym wzrostem przychodów segmentu hotelowego. Rosnąca ilość rezerwacji hotelowych w połączeniu z organizowanymi coraz liczniej dużymi konferencjami, spotkaniami branżowymi oraz imprezami okolicznościowymi pozwala sądzić, ze zrealizowane w II kwartale przychody segmentu hotelowego, gastronomicznego i konferencyjnego powinny być zdecydowanie wyższe niż w I kwartale, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w poprawie wyniku finansowego spółek hotelowych, a tym samym całej grupy kapitałowej "efekt" SA."

Branża hotelarska miała bardzo udany 2016 rok, wzrosło obłożenie w hotelach i średnie ceny pokoju. Można zakładać, że to będzie kontynuowane w 2017 roku i pozytywnie wpłynie też na Efekt. Wzrost wynagrodzeń od początku roku (szacuję 350-400 tys. zł kwartalnie) będzie obciążeniem w kolejnych miesiącach, ale zapowiadany wzrost cen powinien to zrekompensować. 
Moim zdaniem Efekt jeszcze da radość akcjonariuszom.

Na wynik I kw. nie miała wpływu zapłata zaległego podatku (ok. 2,6 mln zł), gdyż została zaksięgowana jako błędy lat poprzednich.

Już w najbliższym czasie powinna być ogłoszona rekomendacja Zarządu co do dywidendy. Po rekordowym wyniku w 2016 r. powinna być również rekordowa, bo na rachunku jest ok. 10 mln zł środków. Jeżeli wyniesie podobnie jak w ostatnich 2 latach ok. 30% zysku to byłoby to 1,50 zł /akcję.

Pozycja zamknięta wg kursu zamknięcia 31,50 zł. Zysk z inwestycji +11%.
Portfel: link

30 komentarzy :

 1. Ladny wynik. Ja tez wyszedlem, ale bede ja obserwowal, ma potencjal.

  OdpowiedzUsuń
 2. Doprawdy zaskakująca opinia. Dla mnie wyniki zbliżone do oczekiwanych. Spadek notowań prawdopodobnie wywołany twoim odmiennym wnioskiem. Na obłożenie hoteli w I kw wpływ mógł mieć medialny krzyk mediów, opozycji krajowej jak i zagranicznej nt. dużego nasilenia zanieczeszczeń w powietrzu. Co najmniej jakby takiego samego poziomu zanieczyszeń nie było każdego roku w tym okresie. Dopiero II kw pokaże siłę i z nawiązką odzsyka to co gdzie indziej zgubił. Na I kw wpływ wciąż miał m.in. wysoki kurs walutowy. W II kw (jak i spodziewanych kolejnych) polski złoty umocnił się bardziej aniżeli miało to miejsce w III kw 2016. Różnica kursowa na franku szwajcarskim między zimą a wiosną sięga obecnie 40gr co tylko z tego tytułu da dobrze ponad milion zł inplus. Podany w tekście wzrost wynagrodzeń jest zawyżony; to ponad 600zł na miesiąc na pracownika. W tej branży nie ma takich podwyżek. Jeśli chodzi o koszta to są one największe zimą; przeprowadza się wtedy i remonty i inwestycje wspomniane w raporcie. I kw dawno jest historią. Mamy 2.połowę II kw. Wspomnę, że marża na sprzedaży w hotelach wzrosła już od 5 do 15% w zależności od kategorii sieci BestWestern.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do wynagrodzeń to tylko szacunki na podstawie wzrostu kosztów. Niestety spółka nie podała rozbicia ich na wynagrodzenia. I bardziej chodziło mi o pokazanie, że niższy wynik to raczej kwestia niższego obłożenia w I kw. niż wzrostu kosztów, który mocno uderzy w wyniki kolejnych kwartałów.

   Co do franka to zysk z umocnienia jest już w przychodach finansowych.

   I kw. jest najsłabszy i dlatego napisałem, że mam pozytywną ocenę spółki i sądzę, że pokaże dobre wyniki w kolejnych kwartałach.

   To że wypada z portfela wynika z tego, że wybór spółek jest pod czynniki, które oczekuję, że wpłyną na wyniki lub pewne zdarzenia jednorazowe, które pozwolą zarobić. I zazwyczaj chodzi mi o okres jednego kwartału.

   Usuń
  2. Dzisiaj wycena juz kilkukrotnie byla ponizej 30 zl, tak jak przewiduje, docelowy kurs ponizej 30, co do wynikow oblozenia...Hotele te sa na uboczu Krakowa, z nastawieniem na firmy, konferencje, a tutaj jest ograniczona liczba klientow, glownie krajowych. Sezonowosc bedzie miala wplyw ale nie taki jak w przypadku hoteli skierowanych do klienta stricte turystycznego.
   Dlaczego bylo mniej klientow, bo zapewne marketing zawiodl. Jak dla mnie te pieniadze ktore leza na kontach tej spolki powinny pracowac, niech sie zajma porzadna promocja to wyniki przyjda, jaak narazie obiektywnie wyniki byly gorsze niz eok temu - i z tym raczej polemizowac sie nie da.

   Usuń
 3. Dodam, że w kosztach I kw były też działania reklamowe dotyczące części handlowej firmy. Czy to da efekt Efektowi to zobaczymy ale na pewno miało udział w poziomie kosztów.
  Jakoś nie wierzę w to, że na wynik I kw miało wpływ to co mówia w mediach o smogu. Po prostu o tej porze nie korzystamy z hoteli i tyle. Jak jest sezonowość to nic na to nie poradzisz. A jak ma się spokojniejszy okres to szykuje się obiekty na właściwy sezon, czyli ponosi sie koszty. ja raczej widzę ograniczenie polegające na tym, że w sezonie trudno zapełnic więcej pokoi niż się ma czyli wzrosty są ograniczone a cena za pokój będzie rosnać ale czy szybciej niż wynagrodzenia ? To się okaże. Mimo wszystko jestem optymista jesli chodzi o ta spółke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem optymistą i uważam, że spółka jest niedowartościowana.

   Usuń
 4. Jeden wielki PUMP & DUMP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowi mają zawsze skłonność do pisania bzdur.
   Obserwuj kurs Efektu.

   Usuń
  2. Dobra dobra ... spółeczka o małej płynności wywindowana przez czytelników o te 11%, a potem zdumpowana na nich co widzimy teraz w kursie od wtorku. Ale kasa się zgadza. Na przyszłość polecam jeszcze spółki z new connect ... płynność jeszcze mniejsza więc być może ludzie podpomują je jeszcze bardziej. Stary numer robiony przez newslettery inwestycyjne!

   Usuń
  3. Obrażasz mnie i to jest nieuczciwe ...

   Usuń
  4. Może trochę przesadziłem i niepotrzebnie zarzucam złą wolę ... po prostu jest zauważalny wpływ rekomendacji z tego bloga na cenę danego waloru, a to może rodzić pewne nadużycia.

   Usuń
  5. To co? Mam przestać publikować?
   Mam akcje Efektu i nie uważam tej inwestycji za złą. Zobaczysz.

   Usuń
  6. Na rynku jest pełno irytacji, jak widać. Zawsze ktoś inny jest winny nieudanej inwestycji. Tym razem OBS zawinił ;)

   Usuń
 5. OBS, co sądzisz na chwilę obecną o CDRL? Masz akcje w portfelu ze sporą stratą. Czy to dobry moment na wejście, chwilowy dół? Zastanawiałem się nad wejściem w spółkę od jakiegoś czasu, ale jeszcze tydzień temu wycena była dosyć wysoka, teraz cena wydaje się okazyjna. Możesz doradzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O CDRL napisałem już dlaczego jest w portfelu. Dalsze umocnienie poprawi marżę. Liczę, że od II kw., a na pewno w II półroczu.

   Usuń
  2. Odcięta została dywidenda 1,20 zł.

   Usuń
 6. Efekt planuje wypłacić 0,9 zł dywidendy czyli około 3%.
  Co ciekawe akcje uprzywilejowane mają dostać po 1,08 zł ... z to już mało fajne. Jak widać nadal są równi i równiejsi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to wiadomo od dawna, że są tam akcje uprzywilejowane do dywidendy i co roku tak jest.
   Myślałem, że więcej wypłacą.

   Usuń
 7. OBS, czy widzisz jakieś uzasadnienie dla obecnego spadku kursu Efektu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę. Może rozczarowanie poziomem dywidendy?

   Usuń
  2. W Orbisie w I kw. wzrosła frekwencja i średnia cena pokoju.
   Piszą o wzroście również w Krakowie:
   " wzrost wykazały hotele na rynku krakowskim,
   trójmiejskim i wrocławskim. Pozytywny trend obserwowany jest również w segmencie gości korporacyjnych. "

   Usuń
 8. efekt już dość porządnie spadł... ponad 20% od szczytu...
  może czas pomyśleć o ponownym zakupie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W portfelu nie ma środków. Prywatnie ją mam.
   Efekt przy tej wycenie to bezpieczna inwestycja.

   Usuń
 9. OBS co myślisz o GINO Rossi .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak na szybko bez porządnej analizy:
   - wyceniane wysoko C/Z>25
   - fatalny I kw. - musieli pewnie stosować dużo przecen, stąd strata już na poziomie zysku na sprzedaży netto
   - wysoki poziom zapasów może wskazywać, że spółka musi stosować mocne wyprzedaże
   - umocnienie powinno sprzyjać
   - w spółkce jest duża sezonowość - IV kw. i II kw. najważniejsze, więc to one decydują o wyniku
   - mnie zupełnie nie przekonuje

   Usuń
  2. Sprzedaż Gino Rossi wzrosła o 32,0 proc. rdr do 16,8 mln zł i co o tym myślisz .

   Usuń
 10. no tak słabo ale klientów coraz więcej .

  OdpowiedzUsuń
 11. OBS, czy myślisz, że teraz jest dobry czas na zakup akcji Efektu? Od miesiąca spadł już ponad 20%.

  PS Świetny blog, czytam z przyjemnością.

  Serdeczne pozdrowienia
  Michał Bryś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem tego spadku. Dla mnie jest to spółka niedowartościowana.

   Usuń