czwartek, 4 maja 2017

Spółki z górnej półki: I kw. 2017 r. - EFEKT

Do portfela dodaję Efekt. Liczę na zysk netto w I kw. 2017 r., a w maju powinna być też ogłoszona dywidenda, która po rekordowych wynikach 2016 roku myślę, że również będzie rekordowa.

O Efekcie już napisałem we wrześniu 2016 r. : link.
W skrócie działalność grupy składa się z 2 segmentów:
- park targowy Rybitwy w Krakowie (7,3 ha)

- 2 hotele w sieci Best Western w Krakowie.

Rybitwy przynoszą corocznie stabilne przychody i zyski z wynajmu powierzchni na targowisku przy ul.Półłanki. Ostatnio zmieniona została strona internetowa (strona www) oraz przeprowadzona została akcja reklamowa billboardowa targu przed Wielkanocą (link). Może to wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności tego miejsca handlowego w dłuższym okresie, choć trudno tu liczyć na istotne wzrosty. 

Natomiast segment hotelarski pokazał siłę w 2016 roku. Branża przeżywa prawdziwy boom.
Pismo branżowe Hotelarz podsumowując 2016 rok napisało (link):
"Twarde dane potwierdzają, że ubiegły rok był rewelacyjny dla polskich hoteli.
Poprawiły się obłożenia oraz średnia cena. 
O Krakowie można przeczytać:
"Krakowskie hotele notują najwyższe obłożenie w Polsce – ponad 77 proc., co pokazuje, że choć jest tam ich już ok. 150, to jest też cały czas miejsce na kolejne, bo jak mówi w wywiadzie dla „Hotelarza” Dariusz Futoma z Horwath HTL  „Kraków ma swoją renomę, tam nigdy nie zabraknie gości, nigdy nie będzie za dużo hoteli, wszyscy będą zadowoleni”. Średnie ceny były nawet wyższe niż w Warszawie, bo osiągnęły 297 zł i wzrosły o ponad 30 zł w porównaniu do 2015 roku, dzięki czemu RevPAR wyniósł tam blisko 230 zł i był wyższy niż rok wcześniej o 13 proc. "
W innym artykule można przeczytać (link): "W ostatnich latach Kraków stał się istotnym miastem lokowania inwestycji z sektora usług dla biznesu (BPO) i tym samym wzrósł odsetek gości biznesowych, a wypełnienie hoteli stało się bardziej równomierne. "

Efekt z 2 hotelami 4-gwiazdkowymi obok siebie i centrum konferencyjnym chce stać się ważnym miejscem dla biznesu. Ze względu na to, że w sieci Best Western hotele są niedługo to dopiero przed nimi szansa na wypromowanie. 
Rozwój gospodarczy Polski sprzyja, Kraków cały czas się rozwija, turyści do Krakowa będą "walić drzwiami i oknami". Zatem perspektywy segmentu hotelarskiego są bardzo dobre.

Przychody ze sprzedaży w 2016 roku wyniosły 45,6 mln zł (+10% r/r), a zysk netto osiągnął 8,6 mln zł (+90% r/r). Raport roczny: link.
Natomiast sam segment hotelarski zwiększył przychody o 19% r/r i pierwszy raz od wielu lat wykazał zysk netto (3,2 mln zł vs. - 0,5 mln zł).


I kwartał sezonowo w obu segmentach jest słaby. W zeszłym roku grupa miała 368 tys. zł straty. Liczę, że w tym roku będzie jednak zysk.
Sprzyja temu również umocnienie PLN. Efekt ma kredyt w CHF - na koniec 2016 3,8 mln CHF. Zatem dodatkowe przychody z różnic kursowych w I kw. to ok. 600 tys. zł.

Pod koniec 2016 roku pojawiła się informacja o decyzji UKS o zwiększeniu podatku za 2011 i 2013 rok o ok. 2 mln zł w związku z odmienną interpretacją wpłat na kapitał spółek zależnych. Jak można przeczytać w raporcie rocznym spółka będzie się odwoływać, ale w I kw. dokonała zapłaty. Jednak koszt ten nie obciąży wyników bieżących, tylko zostanie uznany jak błąd podstawowy z lat poprzednich i wpłynie na zyski z lat ubiegłych.

Spółka w 2016 roku uzyskała blisko 14 mln zł z przepływów operacyjnych i po spłacie części kredytów na rachunku było ponad 13 mln zł gotówki. 
Wycena obecna to niecałe 50 mln zł, a C/Z=5,6. 
Moim zdaniem ciągle spółka niedowartościowana.

Dziś zakup 260 akcji po 28,33 zł co najmniej na I kwartał.

20 komentarzy :

 1. na ile wyceniasz spółkę? Jak dla mnie kurs urósł już na tyle, że zyski 2016 w cenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Dziękuję za rekomendacje. Trzymam kciuki za dobra decyzje, chociaż wątpię aby hotele bedace w posiadaniu tej spolki byly bardzo obleganymi. Sa one raczej na obrzezach Krakowa. Z tego co widziem, zwykle odbywaly sie tam konferencje dla firm, niz przebywali turysci. Tsk czy inaczej trzymam kciuki.
  Pozdrawiam,
  Konrad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest tak jak mówisz to dobrze. Znaczy się, że jeżeli wyniki za 2016 rok były tak dobre przy słabszym obłożeniu to jest potencjał do poprawy.

   Usuń
  2. Oni nastawiają się na biznes.

   Usuń
  3. Efekt wynikami za Iq 2017 nie zachwycił, szczegolnie w segmencie hotelarskim.

   Usuń
 3. Myślę, że zamiast wypłacać dywidendę mogliby spłacić kredyt we frankach. rentownośc by się poprawiła w kolejnych okresach i zmniejszyłoby się ryzyko różnic kursowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za analizę. Spółka wygląda bardzo ciekawie. Na pewno na zysk za zeszły rok miały wpływ Światowe Dni Młodzieży. Pójście w stronę klientów biznesowych to dobre rozwiązanie tym bardziej że są to hotele raczej nie dla zwykłego Kowalskiego :-) Uważam że w tym roku dywidenda będzie rekordowa. Pozdrawiam Dominik

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak wygląda w ich przypadku mocniejsza złotówka? Czy część przychodów za wynajem jest w euro? Z drugiej strony jest kredyt we frankach o którym pisałeś powyżej?
  Na portalach hotele są oceniane całkiem przyzwoicie, ok. 4/5 pkt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś w górę nieco kurs ... coś mi się wydaje, ze to taki trochę "EFEKT OBS'a" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonany ze ten blog jest opiniotworczy i wiele decydentow obserwuje rekomendacje :) gratuluje autorowi - zasluzona popularnosc!
   Konrad

   Usuń
 7. tu na blogu nie ma rekomendacji.
  A w ogóle to rekomendacje mają skuteczność 50 proc :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piekne dane podały za I kw Peeps i LUG. Teraz pora na Orła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Efekt nie zachwycił w wynikach za I kw'17 - wyniki gorsze rdr, dodatkowo presja na wyższe płace pracownicze w '17, problemy z pełnym obstaieniem pokoi hotelowych... moim zdaniem kurs spadnie poniżej 30 zł.. ciekaw jestem sezonu ale nie widzę szans na wielki ruch na północ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kw. słaby, głównie za sprawą słabszego obłożenia hoteli.
   A co do przyszłych kwartałów to można mieć nadzieję na poprawę na podstawie informacji z raportu:
   "Na podstawie dokonanych już rezerwacji zakłada się, że frekwencja w drugim
   kwartale w każdym hotelu przekroczy 60%. W kolejnych miesiącach roku będzie również rosła średnia cena za
   pokój co powinno skutkować dalszym wzrostem przychodów segmentu hotelowego.
   Rosnąca ilość rezerwacji hotelowych w połączeniu z organizowanymi coraz liczniej dużymi konferencjami,
   spotkaniami branżowymi oraz imprezami okolicznościowymi pozwala sądzić, ze zrealizowane w II kwartale
   przychody segmentu hotelowego, gastronomicznego i konferencyjnego powinny być zdecydowanie wyższe niż
   w I kwartale, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w poprawie wyniku finansowego spółek hotelowych, a tym
   samym całej grupy kapitałowej "efekt" SA."

   Usuń
  2. I wspierać może też dywidenda, która powinna być ogłoszona pod koniec maja.

   Usuń
  3. Zastanawiam się jak dywidenda może wspomóc, skoro po wypłacie od kursu odcinana jest jej wartość - nie rozumiem za bardzo jak dywidenda wspomaga - zwłaszcza że ja, jako akcjonariusz wolałbym aby spółka zyski przeznaczała przynajmniej w połowie na rozwój, dobrą reklamę, ewentualnie pozyskiwanie innych hoteli / podmiotów...

   Usuń
  4. A ja zawsze chciałbym dywidendę, bo to jest pewny zysk niezależny od ruchów na giełdzie.
   Ogłoszenie o wypłacie dywidendy wspomaga zazwyczaj kurs, bo wycena pozostaje bez zmian (zależy głównie od zysków), a dodatkowo parę złoty w kieszeni.
   Oni na promocję mają pieniądze. Kredyty są w pełni obsługiwane przez bieżące przepływy i nie ma sensu kisić kasy na koncie (mają ok. 10 mln zł).

   Usuń
  5. W sumie to prawda. Ważne by nie kisili gotówki, ale by ją używali do zwiększania swojej pozycji na rynku, a teraz się to nie dzieje :( ubolewam bo miałem ją w portfelu - mam nadzieję, że im się uda wyjść z impasu.

   Usuń
  6. W sumie to prawda. Ważne by nie kisili gotówki, ale by ją używali do zwiększania swojej pozycji na rynku, a teraz się to nie dzieje :( ubolewam bo miałem ją w portfelu - mam nadzieję, że im się uda wyjść z impasu.

   Usuń