poniedziałek, 19 czerwca 2017

Elektrociepłownia Będzin

Eletrociepłownia Będzin to z jednej strony wytwarzanie ciepła i energii, a z drugiej leasing finansowy. Grupa wyceniana jest bardzo nisko na giełdzie (C/Z<4), ale podobnie jak cała branża cieplna stoi przed wyzwaniami związanymi z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi. A już jutro ma być ogłoszona nowa strategia (link). 
Ze względu na niezależność tych segmentów warto je analizować rozłącznie.

Segment produkcji ciepła i energii
Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem energii cieplnej i elektrycznej dla Zagłębia Dąbrowskiego (główne miasta: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź).

Segment ten rozwija się i przynosi bardzo dobre wyniki. Oczywiście występuje tu duża sezonowość i sprzedaż jest najwyższa zimą, gdy trzeba ogrzewać domy.


Spółka zależna Elektrociepłownia Będzin sp. z o.o. sprzedaje energię do Tauron Ciepło należącej do grupy Tauron Polska Energia, która posiada też spółki zależne będące bezpośrednią konkurencją - Elektrownia Łagisza, EZ Nowa i EZ Katowice. Jak sama spółka podaje w raporcie, kontrola Tauron Ciepło przez Tauron Polska Energia jest zagrożeniem w kontekście zamawianej mocy cieplnej.

EC Będzin ma jednak umowę z Tauron Ciepło zawartą w grudniu 2013 r. na dostawę 120-130 MWt energii cieplnej w latach 2016-2026 . 

Spółka wskazuje, że istotnym ograniczeniem dla konkurencji są darmowe uprawnienia do emisji CO2 na lata 2013-2020 i konieczność dokupienia uprawnień w przypadku nowych inwestycji.

Dobrą informacją była rezygnacja z budowy nowego bloku gazowego w Elektrowni Łagisza położonej kilka kilometrów obok. Ale okazuje się, że tam ma być wykonana modernizacja bloku, dzięki czemu będzie produkowana energia cieplna o mocy 250 MWt (link), co może odebrać rynek EC Będzin. Dostawy rozpoczną się już w 2019 roku. 
Pytanie, to co z umową EC Będzin z Tauron Ciepło w tym kontekście?

Spółka prowadzi obecnie istotną inwestycję - budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Inwestycja została rozpoczęta w 2014 roku, a jej koszt wyniesie 130 mln zł. Wymagana była ze względu na konieczność spełnienia nowych standardów emisyjnych. Na 31 marca 2017 była już wykonana większość inwestycji (poniesione koszty 112 mln zł). Koniec zaplanowano na listopad 2017 roku.

Należy też pamiętać, że ceny węgla (czyli głównego surowca) w 2016 roku wzrosły (Będzin kupuje węgiel głównie z Katowickiego Holdingu Węglowego).

Natomiast istotne dla całej branży są trwające prace nad wdrożeniem dyrektywy unijnej wprowadzającej zaostrzone wymagania ochrony środowiska (tzw. dokumenty referencyjne BREF). Po ich zatwierdzeniu konieczne będą zapewne kolejne inwestycje dostosowujące do nowych wymagań. I to może być w dłuższej perspektywie największe wyzwanie. A po 2020 roku mają zniknąć darmowe uprawnienia do emisji CO2.

Segment finansowy
Działalność finansową prowadzi Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe Energo-Utech.
I ten segment rozczarowuje. Na koniec I kw. 2017 r. wartość aktywów przypisanych temu segmentowi wynosiła 431 mln zł. Natomiast strata w I kw. wyniosła 857 tys. zł.

Głównym klientem jest spółka z grupy - Elektrociepłownia Będzin sp. z o.o., ale największy udział w leasingu ma transport kolejowy i drogowy.


W 2016 roku segment finansowy zarobił 1,16 mln zł, ale uwzględnia dodatkowy zysk ze sprzedaży SGB Leasing w wysokości 3,12 mln zł w 3 kw.2016 r.

Tak więc segment finansowy pomimo istotnych aktywów nie wygląda zachęcająco.

Przyszłość
Elektrociepłownia Będzin prowadzi obecnie dużą inwestycję, która ma zmniejszyć poziom emisji siarki i azotu. Jednak wdrożenie dokumentów referencyjnych BREF może oznaczać konieczność dalszych inwestycji. 
Do tego w 2020 roku mają skończyć się darmowe uprawnienia do emisji CO2.

W listopadzie 2016 roku ogłoszony został przegląd opcji strategicznych dla Elektrociepłowni Będzin sp. z o.o. (segment produkcyjny) z możliwością sprzedaży inwestorowi branżowemu. Opcje pierwokupu ma Tauron Ciepło, ale zainteresowany był też PGNiG.  Ewentualna decyzja o sprzedaży będzie miała istotne znaczenie dla grupy, bo to jest jej główna część działalności.

20 czerwca ma być ogłoszona nowa strategia. Może ona przyniesie konkretne odpowiedzi na część pytań o przyszłość grupy.

6 komentarzy :

 1. Cześć, śledzisz jeszcze Spółkę TIG? Czy mógłbym Cie prosić krótko o perspektywę kursu dla TIG za dajmy na to 6 miesięcy, rok i 5 lat?

  To chyba okres w którym wypali większość obecnych projektów i dzięki dofinansowaniu UE (24 mln zł) pojawi się na pęczki nowych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TIG to przede wszystkim pakiet akcji T-Bull. I warty jest plus-minus tyle co pakiet.
   A T-Bull to napompowany balon (jak wiele gamedavów), który za jakiś czas pęknie. O T-Bull już napisałem.

   Usuń
 2. Kapitalizacja tylko 76mln. Ciekawa jaka jest wartość likwidacyjna gdyby sprzedali spółkę zależną.
  Zastanawiam się do kogo należy sieć ciepłownicza, czyli rura z ciepłem do bloku, do miasta czy do nich. Bo kto ma rurę kontroluje wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Tauron Ciepło, bo to im sprzedają ciepło, a nie bezpośrednio osobom fizycznym

   Usuń
 3. Czyli EC Będzin ma "termin przydatności do spożycia do 2020". Tauron Ciepło jest na wygranej pozycji, albo kupi w "bargain price" EC Bedzin sp. z o.o. Albo zbuduje swoje źródło ciepła bez problemu CO2 i niższymi kosztami całkowtymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pewnie to wpływa na obecną kapitalizację

   Usuń