piątek, 2 czerwca 2017

Na szybko: Opinia biegłego w raporcie Unified Factory

Warto zaglądać do opinii biegłych. Rzadko, bo rzadko, ale czasami coś wartościowego napiszą.

Zazwyczaj biegli unikają zastrzeżeń i uwag, a zarządy robią wszystko, żeby takich nie było. A tu proszę jest, co nadaje temu istotne znaczenie.

Biegły badający Unified Factory napisał:

I podobnie dla spółki zależnej:

Opinia została wydana z datą 31 maja 2017 r.

Wzrost wzrostem, ale o pieniądze trzeba dbać.
Na razie UF pozyskał kasę z emisji akcji i obligacji, bo dużo inwestuje  w rozwój produktu.

PS. (30.06) dziś spółka opublikowała oświadczenie, że należności zostały spłacone.

16 komentarzy :

 1. Słabo, nie tak dawno (3 miesiące temu) przedstawiciele spółki zapewniali mnie, że nie mają należności przeterminowanych. Znowu potwierdza się zasada, że mało kto z filmy powie, że jest źle, nawet jak jest źle.

  OdpowiedzUsuń
 2. I znowu się potwierdza jak ważne sa przepływy finansowe. Firmy częściej padają z braku środków niż z braku rentowności.
  Zerkałeś ostatnio na Quercus ... liczyłem na to, że z racji dobrych winików GPW pojawi się napływ nowych środków do funduszy a tu cisza. Myślisz, że to się zmieni czy może obrzudzanie giełdy przez Rostwskiego było az tak skuteczne, że teraz ciężko będzie to zmienić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Quercus ciągle jest pod niepewnością, co do przyszłości TFI.

   Usuń
 3. Myślę, że najlepiej po prostu zapytać Spółki co i jak, zwłaszcza, że zawsze odpowiadają na pytania bez problemu. Kwoty są spore i pojawiające się pytania zrozumiałe, ale na pewno warto zapytać i porozmawiać, sam będę czekał z niecierpliwością na odpowiedź... Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedzą tak jak napisane, że zostaną spłacone.
   Takie uwagi audytora na pewno zwiększają ryzyko inwestycji.

   Usuń
 4. Mógłbyś napisać coś więcej o tym OBS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam taki mój stary cykl o płynności. Z lewej strony na liscie naciśnij '-Poradnik'

   Usuń
 5. ja na koniec lutego zapytałem się UFC o należności i dostałem taką odpowiedź:
  "...Ponieważ jesteśmy nowym brandem, musimy konkurować m.in. na wydłużone terminy płatności. Uspokajam, że w ramach należności nie mamy takich, które mają charakter przeterminowany. ..."

  Więcej już się spółki o nic nie będę pytał :) Każda rozsądna firma walczy do końca, aby audytor nie wpisał zastrzeżeń do opinii. Widocznie UFC w tej sprawie nie miało zbytnio argumentów, w każdym razie audytora, który siedział w papierach, nie przekonali.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Remigiuszu, wręcz przeciwnie, właśnie trzeba teraz o tę niezgodność zapytać...!!! Jest ewidentnie coś nie tak z przekazem i to trzeba wyjaśnić, a nie ot tak sobie zostawić, bo powstają niedopowiedzenia. Bardzo proszę zapytać o powstałą niezgodność słów i nam dać znać, ok...? Coraz więcej osób czyta tego bloga i trudno nie być spokojnym jak się takie rzeczy czyta, to po prostu trzeba wyjaśnić i tyle, ciekawe jaka będzie odpowiedź...Pozdrawiam wszystkich czytających-Alicja

  OdpowiedzUsuń
 7. Pytanie Spółki o wyjaśnienie sprawy jest pozbawione racjonalności. Nie odpowie inaczej niż audytorowi - czyli należności zostaną spłacone. Proponowałbym wszystkim inwestorom być naprawdę ostrożnym wobec UF, w szczególności czekać na kolejne zaudytowane sprawozdanie.
  Dla jasności - takie sformułowania w opiniach to naprawdę rzadkość i świadectwo braku możliwości przekonania audytora racjonalnymi argumentami.

  OdpowiedzUsuń
 8. do 30 czerwca zostało mało czasu, może zapytajcie w lipcu czy zostały spłacone.

  OdpowiedzUsuń
 9. Będzie ktoś z Was na Walnym 30-go czerwca...?

  OdpowiedzUsuń
 10. no i jak myślicie, dostaną te przeterminowane należności, czy niekoniecznie...? Termin mija już pojutrze, więc emocje rosną. A przydałoby się, bo to jedyna rzecz, do której można się przyczepić, sama spółka i jej rozwój wygląda obiecująco, byleby tylko wpływała im kasa za wykonane prace...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam inne zdanie. Wystarczy, że firma zawrze umowę z dłużnikiem o przedłuzeniu okresu spłaty i należności są nieprzeterminowane.Tak robi dużo firm giełdowych, mimo, że wiedzą z góry, że kasy nigdy nie dostaną(jeśli jest taka wiedza, to jest to oszustwo w sprawozdaniu) Np pani Irina z Rosji od lat nie płaci i co pół roku mamy aneks. Audytor nie ma prawa wówczas do żadnych uwag. Jesli firma informatyczna daje długie terminy na produkt gotowy do skopiowania, to jest to mądre i racjonalne. UF dawała CSA w abonamecie na rok bezpłatnie, apóźniej można było zrezygnować. Też racjonalne.
  Fakt, że audytor nie układa się z firmą w sprawie retuszu raportu też jest pozytywne, a kasa jest już spłacona.
  Firma zajmuje sie promocją swoich produktów i to jest ważne, aby rosła sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oczywiście, pani Irina ma powiązania z inną firmą, której nie wskażę.

  OdpowiedzUsuń