wtorek, 11 lipca 2017

Na szybko: EFE - kopalni nie ma

Taka ciekawostka z NewConnect. EFE przy współpracy z chińczykami miał budować kopalnię bursztynu w Możdżanowie. Miała ruszyć na początku roku i na razie cisza. A branżowy portal amber.com.pl przytacza słowa geologa wojewódzkiego (link): "Inspekcja przeprowadzona w marcu 2017 roku wykazała, że na terenie dzierżawionym przez Discovery nie są prowadzone żadne prace mające na celu rozpoznanie terenu i poszukiwanie bursztynu."
Cóż "Nikt Ci tyle nie da, ile NewConnect naobiecuje".  Warto o tym pamiętać myśląc o inwestycji w genialne projekty na początkowym etapie rozwoju.

14 komentarzy :

 1. Ostatnio rozmawiałem z kolegą, który współpracuje z funduszem inwestującym z Startup-y i wyszło mu, że liczą na wyskok jednej na 20 firm. To daje obraz tego co mniej więcej wychodzi z takich inwestycji. Tu co prawda miał być biznes mniej związany z nowoczesnymi technologiami ale dalej inwestycja polegała na wierze w sukces, który dopiero miał się pojawić.
  Jest wiele przykładów takich firm co urosły do poziomy jednorożca czyli zdaje się kapitalizacji 1 mld USD. Takie historie robią wrażenie ale rzeczywistość jest inna ... mało, która firma odnosi sukces a wielki sukces odnoszą wibitne jednostki ... w proporcji 1 na dziesiątki tysięcy. Do tego może dochodzić jeszcze jakiś procent tych, którzy zwyczajnie chcą świadomie wyciągnąć kasę i oszukać.
  Po drugiej stronie są inwestycje w duże firmy, które od wielu lat przynoszą zyski na ugruntowanych pozycjach w swoich branżach. Doceniam to, że na tym blogu poświęcasz czas na te, które jeszcze są małe ale rosną, mają zyski i perspektywy a do tego często nie zostały dostrzeżone przez rynek. Dokładnie za takimi firmami sam się rozglądam :)
  Pozdrawiam i powodzenia !
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam PYLON na rynku new connect. Warto o niej poczytac bo prowadza realny i niszowy biznes

   Usuń
  2. Tylko zysków nie mogą osiągnąć. A do tego dochodzi dziwna inwestycja na wschodzie Polski oddalona kilkaset kilometrów od siedziby.

   Usuń
  3. tu od początku nie miało być żadnego biznesu. to nie chodzi o to że coś nie wypaliło, jest gro spółek na nc które nie chcą prowadzić działalności, chcą jedynie manipulować kursami swoich spółek poprzez kłamanie i wprowadzanie inwestorów w błąd i żenić im akcje które często mają za darmo lub po symbolicznym groszu. EFE przoduje w tej dyscyplinie

   Usuń
 2. to teraz wypada...
  1. zajrzeć na stronę EFE (póki jeszcze działa)
  2. sprawdzić kto tam jest w zarządzie/akcjonariacie/radzie nadzorczej...
  3. ... zanotować, i na przyszłość unikać jakichkolwiek inwestycji w spółki w których pojawią się te osoby

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przydalalby sie taka lista na stale, z wyszczegolnieniem, kto, kiedy, co obiecal a co z tego wyszlo

   Usuń
  2. Posiadam taka liste, jednak pod zadnym pozorem nie moge jej udostepniac bo moga mi sie dobrac do tylka.
   Niestety kazdy taka musi zrobic sam.

   Usuń
  3. Możesz napisać fakty. Spółka X, Prezes Y, obietnice (tekst z raportów), stan na dziś.
   Oczywiście nie można napisać, ze to oszustwo.

   Usuń
  4. Już miałem próby pozwów sądowych, więc wolę uważać. Szkoda mi czasu i nerwów na takie akcje :)

   Usuń
 3. Wszystko się niby zgadza bo NC to niezłe śmietnisko ale dziwi mnie to że nie zbadałeś EFE dokładniej. Gdyż nie tylko "bursztynem" się zajmuje. Dziwi mnie to bo raczej rozkładasz spółki na łopatki a tutaj trochę podchodzisz jak artykuł w tabloidzie.
  Nie wierzę w bursztyny na EFE tak samo jak w diamenty na UNITED ale przykładowo obie te spółki mają jeszcze inne źródła dochodów.

  Jeśli znacie trochę NewConnect i specyfikę groszówek to pewnie wiecie albo czujecie że 5gr na EFE jest tanio jak i 40gr na United jest tanio, tak dla przykładu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to nie była analiza!
   Tylko ciekawostka z NC.

   Usuń
  2. na temat analiz EFE

   jak sadzicie jaki wplyw bedzie mial debiut Goveny? EFE ma tam 100%. Ktos troche gotowki przytuli.

   Usuń
 4. Hej OBS czy mozesz napisać jakie sa scenariusze dla FAM? Czy wzywający musi ogłosić dodatkowe wezwanie czy moze wycofać spółkę nie skupując pozostałych akcji?
  Pozdrawiam Cymes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz decyzja po stronie KNF.
   Może wyrazić zgodę i bez wezwania mogą wycofać.
   KNF może też nie wyrazić zgody, bo jest wysoki FreeFloat (ok.19%).
   FAM może też wycofać wniosek (choć to najmniej prawdopodobne).

   W sumie nie wiem, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny.
   Wydaje mi się, że wycofanie z giełdy, a oni może coś skupią z giełdy.

   Usuń