wtorek, 19 września 2017

LSI Software poprawia wynik

LSI Software to spółka informatyczna, która specjalizuje się w obsłudze sektora HoReCa (Hotele, Restauracje, Catering).
Opublikowane wyniki za I półrocze (link) pokazują dalszą poprawę wyników związaną m.in. z przejęciem GiP.

O LSI już napisałem na początku roku: link

W lutym 2017 roku LSI kupiło za 4,65 mln zł 100% udziałów w GiP sp. z o.o. (link). LSI podaje, że "GiP posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. "
Wartość EBITDA przejmowanej spółki wyniosła 0,85 mln zł. Podczas, gdy LSI w 2016 roku miał 8,6 mln zł, czyli 10 x więcej. 

Przychody w I półroczu 2017 roku wyniosły 22,4 mln zł (+43% r/r), zysk brutto na sprzedaży 6,5 mln zł (+61%), zysk netto 2,5 mln zł (+25%).
Grupie udało się podnieść marżę ze sprzedaży z 25,7% do 28,9%, co wpłynęło na wyższą dynamikę wzrostu zysku na sprzedaży. Jednak w samym II kw. marża spadła do 24,7%. Zatem trudno ocenić jaką marżę zrealizuje grupa w kolejnych kwartałach.

Zyski zostały obniżone przez wysokie koszty sprzedaży. Były one o ok. 1 mln zł większe niż w poprzednich kwartałach.
Spółka tłumaczy to zwiększeniem nakładów na promowanie produktów (POSitive Cinema) na rynkach międzynarodowych m.in. poprzez udział w targach CinemaCon w Las Vegas i CineEurope w Barcelonie. Kwota spora nawet jak na targi zagraniczne i podejrzewam, że jest tu coś więcej.

Jednocześnie dziwnie niskie były koszty ogólnego zarządu. Albo została zrobiona korekta I kw. albo ujęte są w kosztach sprzedaży. Taka zmienność nie świadczy niestety dobrze o stosowaniu zasad rachunkowych i wprowadza niepewność, co do poziomu kosztów w kolejnych kwartałach.
Przyszłość
Efektem promowania POSitive Cinema jest podpisana w sierpniu 2017 r. umowa z Euroscoop, która razem z usługami w przyszłości osiągnie wartość 1,2 mln EUR.
Ambicją grupy, która obsługuje 75% rynku największych sieci kinowych w Polsce jest znaczne zwiększenie sprzedaży zagranicznej produktu POSitive Cinema. Skoro w Polsce się sprawdza to za granicą też powinno działać.

Jednym z elementów strategii jest wykorzystanie synergii z przejętą GiP. Spółki już nie będą ze sobą konkurować, co powinno wpłynąć na wzrost rentowności.
Ciekawostką jest problem z zaliczkami na dywidendę wypłaconymi przez GiP w 2016 i 2017 roku na łączną kwotę 1,17 mln zł. O tyle jest to ciekawe, że cena zakupu miała być powiększona o dywidendę wypłaconą przez GiP na rzecz LSI. A tu się okazuje, że były już jakieś wypłaty dywidendy i to zapewne tuż przed sprzedażą. Czy tu nie powstaje jakiś konflikt z zarządem GiP, który sprzedawał akcje i zarządza dalej GiP?

LSI otworzyło też nowe oddziały w kilku miastach w Polsce i chce głębiej spenetrować rynek, na którym jest liderem.

Podsumowanie
LSI jest liderem branży, w której działa i dobrze się rozwija. Przejęcie konkurencyjnego GiP i wyjście poza granice kraju mają dać kolejny impuls do wzrostu. Wyniki I półrocza bardzo dobre, choć wpływ na to miała również konsolidacja przejętego GiP. 
Aktualna wycena rynkowa (37 mln zł przy C/Z=7,5) przy dobrych perspektywach wydaje się niska.

PS. Wysłałem do spółki pytania. Odpowiedzi umieszczone zostały na stronie LSI: link

24 komentarze :

 1. fajna spółka...
  kilka dni temu też zawitała do mojego portfela...

  OdpowiedzUsuń
 2. Progres konkretny r/r, blisko 50% większy przychod, nieźle :)

  Żak

  OdpowiedzUsuń
 3. jakość przejęcia GIP-a będzie można ocenić po roku. Ile płacili ponad książkę w stosunku do wyceny LSI z tamtego okresu i na jakich wskaźnikach było to przejęcie? to nie było duże przejęcie, ale warto w kolejnych okresach skupić się na jakości tego przejęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć,
  Jak oceniasz wyniki Orła Białego? Czy Twoim zdaniem może być lepiej?
  Dzięki.
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie poniżej oczekiwań. Nie udało się odrobić strat na zabezpieczeniach. A teraz przeszkadza mocny złoty względem USD.

   Usuń
 5. Dla mnie LSI to typowy przykład niedowartościowanej spółki. Już teraz mają solidny i bezpieczny biznes, który powinien być wyceniany z mnożnikiem P/E w okolicach 10-12, a jest tylko 7,5. A przecież jest potencjał w Positive Cinema, w ekspansji zagranicznej i w efektach synergii z przejętą spółką. Nie rozumiem, dlaczego jest tak nisko wyceniana. Może przez małą skalę biznesu? Czy ktoś umie wymienić inne powody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zobacz co się dzieję z małymi spółkami na GPW...
   nie są obecnie grane...
   stąd i niska wycena...

   Usuń
  2. Luke, wszystko jest kwestią perspektywy :).
   To samo myślałem o LSI jakieś 8-10 lat temu :). Jakoś trudno im szło uwalnianie tego potencjału, widocznie inni inwestorzy też zaczęli szukać innych spółek z potencjałem.
   Może jednak teraz się uda, oczywiście wszystkim tego życzę :)

   Usuń
 6. Przykład niedowartościowanej spółki AVIAAML i na pewno jeszcze kilka się znajdzie takie to GPW mamy .

  OdpowiedzUsuń
 7. Lista tanich, stabilnych, rentownych i płacących dywidendę spółek jest długa.

  Zaskakujące, że taka sytuacja występuje kiedy pieniądz jest najtańszy w historii a spółki mimo tego nie skupują akcji do umorzenia, przynajmniej nie w takiej skali w jakiej mogłyby.

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie, małe spółki na GPW najmocniej mnie zawiodły, a przykłady tylko się mnożą. Cóż, w tym sektorze finansowym trzeba szczególnie mocno trzymać nerwy na wodzy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że powodem jest właśnie niski poziom stóp procentowych. Skoro kredyt można mieć na 3,5 % a z wynajmu mieszkania 5-7 nawet % to oszczędności zamieniane są na nieruchomości i wynajmowane, do tego dokłąda się kredyt hipoteczny co w takiej sytuacji podnosi stopę zwrotu jeszcze. W regionach turystycznych gdzie można wynajmować apartamenty na doby rentowność sięga 8-12%. Strumień kasy od inwestorów intydowualnych płynie w tą stronę i nie zawróci go chyba nic do czasu wzrostu stóp procentowych w Polsce lub spadku rentownosci wynajmu.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też skłaniam się do tezy, że słabość małych spółek to wpływ boomu nieruchomościowego.

   Usuń
  2. Zgadzam się, inwestorzy poszli po nieruchomości zmęczeni rynkiem akcji, szczególnie inwestorzy indywidualni. Jak myślisz, dlaczego spółki nie skupują akcji, część ma bardzo dobre wyniki, nadpłynność a mimo to nie kupują, w inwestycjach nie ma szału więc siedzą na gotówce.
   Pomijam Quercusy itp, które robią to aby główny miał największy zysk, chodzi mi o skup z rynku.

   Usuń
  3. Quercus też robi skup z rynku tylko w formie wezwania, co jest kłopotliwe dla małych.
   Zobacz, że ten rok jest wyjątkowy pod względem wezwań i wycofywania spółek z giełdy.
   Natomiast część spółek inwestuje.

   Usuń
  4. Quercus robi OK, ale kupuje powyżej ceny rynkowej i jak piszesz, jest to kłopotliwe dla małych. Premię bierze główny i aktywni inwestorzy, pozostali zostają z niczym. Wycofywanie to są skupy akcjonariuszy i oni wykorzystują niskie wyceny. Gdyby taki Rybka czy Cedrob działali etycznie to Drozapol i Gobarto same powinny skupować akcje do umorzenia. Tego mi brakuje na rynku, skupów akcji do umorzenia!

   Niskie ceny są wykorzystywane do wyciągnięcia tanio spółek z giełdy przez głównych a to nie to samo.

   Usuń
 10. W jakim programie można zrobić takie wykresy?

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja tam widze sektor ktory przyniesie zyski perspektywy tego sektora ostatnio zrobil PKO chodzi mi o sektor OZE fotowoltaniczny jest kilka ciekawych spolek i jak spojrzy sie na ich wykresy cos drgnelo nie beda pisal jakie to spolki kazdy sam moze znalesc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli myślisz o Columbus to tam w cenie jest chyba już 10 lat znakomitych perspektyw.
   Nie chodzi tylko o to, czy branża jest perspektywiczna, ale też za ile kupisz daną spółkę.
   Taki Columbus np. skazany jest ze względu na model działania na ciągłe pozyskiwanie środków, więc pewnie będą kolejne emisje akcji.

   Usuń
  2. Nie chodzi mi o Novavis i Photon

   Usuń
 12. http://magazynfotowoltaika.pl/korzystne-prognozy-rozwoju-fotowoltaiki-w-polsce/

  OdpowiedzUsuń
 13. W raporcie za 2017 zarząd LSI rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 30 gr na akcję. Panie Pawle, jak Pan ocenia potencjał do wzrostu kursu akcji LSI w przypadku ewentualnego zatwierdzenia pierwszej w historii spółki dywideny?

  OdpowiedzUsuń