środa, 6 września 2017

Odlewnie Polskie - mocny PLN pogarsza rentowność

Nazwa od razu wskazuje, czym zajmuje się spółka - produkcją odlewów żeliwnych. Zakład produkcyjny znajduje się w Starachowicach, a dodatkowo usługowo realizowana jest produkcja w Niemczech dla Claas Guss. Aż 85% przychodów uzyskiwanych lub ustalanych jest w walutach obcych, co powoduje, że umocnienie PLN obniża rentowność sprzedaży.

Wyniki
Spółka w I półroczu 2017 roku uzyskała 82,7 mln zł przychodów, co oznacza wysoką dynamikę wzrostu +18,3% r/r. Jednak zysk netto spadł o 20% do 5,2 mln zł. (raport półroczny).
Sprzedaż w ujęciu ilościowym wzrosła aż o 26% r/r (do 9245 t). Natomiast przychody ze sprzedaży o 18,3%, co wskazuje na niższe ceny sprzedaży na t. Ponieważ aż 85% przychodów jest uzyskiwane lub indeksowane walutami obcymi (głównie EUR) to umocnienie PLN od początku roku uderza w marżę ze sprzedaży. Umocnienie PLN oznacza również pogorszenie konkurencyjności względem zagranicznych producentów.
Tym samym odnotowany istotny wzrost przychodów należy ocenić bardzo pozytywnie. Spółce sprzyja siła polskiej i niemieckiej gospodarki.

Biorąc pod uwagę, że koszty sprzedanych produktów wzrosły o blisko 26% obniżył się zysk ze sprzedaży brutto o 7%, a zysk ze sprzedaży (po kosztach sprzedaży i ogólnego zarządu) o 15%.


Marża ze sprzedaży
Głównym materiałem do produkcji są surówki odlewnicze i złom. Ich cena wzrosła, szczególnie na początku roku. Średnia wartość wskaźnika materiałowego MTZ była w I półroczu 2017 roku wyższa o 22% r/r. I był to istotny czynnik spadku marży ze sprzedaży szczególnie w I kw. 2017 r.  Odbicie marży w II kw. wskazuje, że spółka próbuje przerzucić wyższe koszty materiałów na odbiorców. Biorąc jednak pod uwagę opisany powyżej negatywny wpływ umocnienia PLN trudno będzie w obecnym otoczeniu biznesowym wrócić do marż z 2016 roku.

Spółka realizuje duży program inwestycyjny (w I półroczu nakłady inwestycyjne wyniosły 5,9 mln zł), jednak jej sytuacja finansowa jest stabilna dzięki wysokim przepływom operacyjnym.

Usługi realizowane w Niemczech
Spółka w 2015 roku zawarła umowę z Claas Guss (obecnie Procast Guss) na świadczenie usług odlewniczych w zakładach kontrahenta w Niemczech. Zapewne u podstaw tej umowy leżał niższy koszt pracowników polskich w porównaniu z niemieckimi.
W I półroczu 2017 roku przychody z tytułu usług realizowanych w Niemczech wyniosły 13,2 mln zł czyli aż o 37% więcej r/r. Spółka zapowiada dalsze zwiększanie przychodów w tym obszarze.
Należy jednak mieć na uwadze, że wskazane umowy zostały zawarte do 30.09.2017 roku, a zatem wygasają w tym miesiącu. Zawarcie nowych lub przedłużenie istniejących powinna spółka zaraportować.
Spółka zatrudniała średnio w I półroczu 528 pracowników (wzrost o 11,4% r/r), natomiast wzrost wynagrodzeń wyniósł dwa razy więcej 22,1%, co potwierdza istniejącą presję płacową. 
W Niemczech pracowało 171 osób (wg etatów) - wzrost o 30% r/r. Zatem ok. 1/3 pracowników realizuje usługi w Niemczech. 

Program motywacyjny, dywidenda
Znakomity 2015 r. i 2016 r. spowodowały, że po raz pierwszy została wypłacona dywidenda 0,20 zł na akcję. 
Z dobrej sytuacji spółki korzystają też członkowie zarządu, którzy jednocześnie są udziałowcami największego akcjonariusza (OP Invest sp. z o.o.). W 2016 roku otrzymali w sumie 4,16 mln zł i dodatkowo w ramach programu motywacyjnego kupili 300 000 akcji po 0,75 zł, co daje dodatkowy ok. 1 mln zł.
Ostatnie WZA rozszerzyło program motywacyjny na lata 2016-2019, który daje szansę kluczowym pracownikom na zakup po 0,75 zł średnio ok. 500 000 akcji rocznie. Spółka w czerwcu na potrzebę programu kupiła 1 mln akcji za 3,69 mln zł. Jest to zatem kosztowny program.
To, co może dziwić to postawiony cel w ramach programu - uzyskanie 15,5 mln EBITDA w 2017 rok (podczas, gdy w 2016 roku EBITDA wyniosła 22,9 mln zł). Ustanowiło go WZA w maju 2017 roku, czyli już w trakcie roku obrotowego.
Po I półroczu 2017 EBITDA wynosi 11,4 mln zł. Sama amortyzacja w 2017 roku przekroczy 8 mln zł. Zatem taki program pomimo, że jest bardzo kosztowny dla spółki delikatnie mówiąc trudno uznać za ambitny. 

Podsumowanie
Umocnienie PLN oraz wyższe ceny podstawowych materiałów spowodowały, że pomimo istotnego wzrostu przychodów w I półroczu 2017 roku zysk netto był niższy o 20% r/r. Były to zatem czynniki zewnętrzne, z którymi mierzy się obecnie spółka. Dobra sytuacja gospodarcza Polski i Niemiec (główne rynki zbytu) za to sprzyjają spółce i pozwalają zwiększać przychody. Jednak m.in. historyczne zaszłości pod wodzą obecnego zarządu (straty na opcjach walutowych i postępowanie układowe) powodują, że rynek ma mniejsze zaufanie do spółki i jest nisko wyceniana (C/Z<10).

8 komentarzy :

 1. Jak miło znów coś fajnego poczytać na blogu :)

  bartekb125

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio popularny staje się temat Banku Ochrony Środowiska. To może być ciekawy temat, na pewno warty analizy.

  Pozdrawiam
  andy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko na zasadzie "jest źle, będzie dobrze".
   BOŚ co chwilę robi duże odpisy na kredyty, co źle świadczy o jakości kredytów i polityce kredytowej banku.
   Pozycja "odpisy" jest tu na tyle nieprzewidywalna, że ciężko coś powiedzieć o przyszłości.

   Usuń
  2. BOŚ dostał ratunkowe 400mln z emisji, chwilę później pożyczył walczącemu o płynność rank progresowi 100mln.

   teraz ściąga kasę z Niemiec płacąc ponad rynek za lokaty w eur.

   To państwowy bank więc państwo jak będzie potrzeba znowu dosypie PLN, ale inwestować w to... też bym się obawiał.

   Usuń
 3. Witaj OBS
  Będzie robił jakieś podsumowanie wyników za II kw ?
  Ciekawi mnie Twoja opinia na temat Ferro, Helio, AviaAM, Efektu, Tritona i Pepes.
  Triton ma probolem z odbiorami, Avia chyba z wychodzącym funduszem, Pepees z USD i wyższą ceną ziemniaków w tym roku, Ferro jako tako, tylko Czechy słabiej.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szybko:
   Ferro - słabiej niż w świetnym 1q, siadła dynamika i marża
   PPS - słabo, spadek USDPLN uderza w rentowność eksportu
   Triton - problem z wodą, opóźni się wszystko
   AAL - wyniki super, ale rynek nie lubi chyba tej spółki
   Helio - wyniki dopiero będą
   Efekt - słabiej niż rok temu w obu obszarach (hotele, targ), wynik podbity wyceną kredytu w CHF

   Usuń
 4. Witaj OBS,
  to może też na szybko o spółce Orzeł Biały? Jakie Twoje przewidywania?
  Dzięki
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj poprzednie wpisy (zwłaszcza ostatnio) o Orle. Nic się nie zmieniło. Decydujący będzie najbliższy raport.

   Usuń