poniedziałek, 16 października 2017

Rynek oleju słonecznikowego na Ukrainie

Niedawno Kernel ogłosił (link), że planuje budowę nowego największego zakładu tłoczącego olej słonecznikowy. Przerób wyniesie 1 mln ton słonecznika rocznie, a koszt inwestycji to aż 130 mln USD.
Instalacja ruszy w 2020 roku.
Skąd taka decyzja?

Olej słonecznikowy zajmuje 4 miejsce na świecie pod względem konsumpcji po oleju palmowym (o którym coraz głośniej, że jest rakotwórczy - np. sprawa wycofania Nutelli z włoskich Coop), sojowym i rzepakowym.

Ukraina to największy producent oleju słonecznikowego na świecie (6 mln t), drugim jest Rosja (4,4 mln t), kolejnym Argentyna (1 mln t).
Ukraina i Rosja odpowiadają za 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego (wszystkie dane na podstawie APK-Inform (link)).
Ukraina w sezonie 2016-2017 wyeksportowała ok. 5,75 mln ton oleju, co oznacza wzrost o 28% r/r.
Rosja natomiast 2,1 mln ton (+36% r/r).

Największymi odbiorcami oleju z Ukrainy są:
- Indie 34%
- Chiny 10%
- Hiszpania 9%.
Zatem to sytuacja w Indiach jest dla Ukrainy kluczowa.
W ciągu 15 lat konsumpcja oleju słonecznikowego w Indiach wzrosła 5-ciokrotnie (link). Udział oleju słonecznikowego w imporcie olejów wzrósł do 10%. Liderami importu jest olej palmowy (58%) i sojowy (29%).
W marcu 2017 roku rząd Indii zdecydował o obniżeniu ceł na ziarno słonecznika z 30% do 10% chcąc zmienić strukturę pochodzenia oleju na rynku - więcej produkcji w Indiach. Zmiana spowodowała, że o 130% wzrósł eksport ziaren do Indii do 1,26 tysięcy ton.
Jednak najwięksi importerzy oleju w Indiach twierdzą, że w dalszym ciągu import ziaren jest nieopłacalny m.in. ze względu na koszty transportu i zapowiadają dalsze zwiększanie importu oleju.

Największymi odbiorcami oleju z Rosji są:
- Turcja 28%
- Egipt 17%
- Iran 10%.
Ciekawe, że jest to zupełnie inne grupa niż w przypadku Ukrainy.

Najwięksi przetwórcy ziarna słonecznikowego na Ukrainie to (link):
- Kernel (11500 t/dzień i 8 instalacji)
- Bunge Ukraine (3900 t/dzień i 2 instalacje)
- ViOil (3500 t/dzień i 2 instalacje), który w 2011 roku próbował wejść na polska giełdę
- Mironivsky Hliboproduct (3290 t/dzień i 3 instalacje)

Obszar upraw słonecznika stale rośnie i ma zgodnie z prognozami ShareUAPotential przekroczyć 6 mln ha (link). 

Kernel informuje, że produkcja ziaren słonecznika jest najbardziej dochodową działalnością rolną:
"The sunflower seed has been the most profitable crop for farmers in Ukraine for the past 10 consecutive years, especially now when record high profitability of sunflower seed production drives the expansion of acreage."
Region, w którym ma powstać nowa fabryka nie jest tradycyjnie miejscem uprawy słonecznika, jednak ma odpowiednie warunki klimatyczne i stworzenie tam zakładu przetwórczego zmieni produkcję rolniczą w okolicy. To spowoduje dalszy wzrost areału upraw słonecznika na Ukrainie.
Choć jest też podejrzenie, że informacja o nowej fabryce jest zagrywką w negocjacjach zakupu istniejącego zakładu przetwórstwa (link).

Początek 2017 roku to spadek cen oleju słonecznikowego do poziomu najniższego od 2009 roku. Wynikało to z nadprodukcji i wysokich zapasów w portach nad Morzem Czarnym. Efektem był  spadek marży na produkcji oleju. Jednak końcówka roku była już  bardziej korzystna. Słabsze zbiory słonecznika w tym roku zapowiadają wzrost cen zarówno ziarna, jak i oleju.

źródło: APK-Inform

Zapowiedź inwestycji 130 mln USD w produkcję oleju słonecznikowego przez Kernela świadczy zarówno o dobrej ocenie perspektyw rynku oleju słonecznikowego, jak i o poczuciu stabilizacji na Ukrainie, co pozwala myśleć o inwestowaniu.

Inną ciekawą inwestycją jest budowa zakładu przetwórczego na 600 tys. t rocznie, a także nabrzeża i magazynów w rejonie Odessy za 300 mln USD przez inwestorów z Singapuru i USA (link).

Zwiększone moce przerobowe to dobra informacja dla producentów ziarna słonecznika, gdyż wzrośnie zapotrzebowanie.

Na giełdzie w Warszawie notowane są spółki ukraińskie produkujące olej słonecznikowy:
- Kernel (zdecydowany światowy lider z rocznym potencjałem 3,7 mln t), 
- Agroton (przede wszystkim produkcja ziarna słonecznikowego, ale też przetwórstwo).
- Agroliga (powstaje nowoczesny zakład produkcyjny, który ma docelowo przetwarzać 160 tys. ton słonecznika rocznie, uruchomienie I etapu (na 100 tys. ton) planowane jest jeszcze w tym roku (link), obecny zakład produkuje 30-35 tys. ton). 
IMC uprawia słonecznik i w swojej strategii wspomina o planach budowy zakładu przetwórstwa w przyszłości.

Trzeba jednak pamiętać, że słabnąca hrywna to pozytywny czynnik dla eksportu, ale też gorsze kursy przy przeliczaniu sprawozdań na EUR. 

8 komentarzy :

 1. jak wytłumaczysz inwestycję agroligi w porównaniu do inwestycji Kernela i proporcjonalnym koszcie znając koszty inwestycji w Kernelu. Agroliga nigdzie nie wspomniała o kosztach a porównując to powinna zainwestować kilkanaście mln usd, skąd takie środki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komunikacja Agroligi do najlepszych nie należy.
   To raczej nie będzie kilkanaście milionów usd.
   Obecny etap to kilka milionów.
   Dostali kredyt z Raiffaisena i środki własne.
   Na 30.06 środki trwałe wzrosły o 2,8 mln EUR. I pewnie więcej niż 2 mln EUR już nie dojdzie na obecnym etapie.

   Usuń
 2. Wszystko super tylko czy spadek P/E dla Kernela z 5,5 na 4,5 lub Agroliga z 1,9 na 1,5 ma znaczenie ? Wydaje się, że większe znaczenie ma "sentyment" jeżeli chodzi o ryzyko geopolityczne.
  Do lipca 2018 powinien być spokój bo są mistrzostwa piłki nożnej :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Nie ma sentymentu na Ukrainę obecnie.

   Usuń
 3. mDM zrobił "aktualizację" o Kernelu, pisał o potencjalnym przejęciu Bunge przez ADM. W krótkim komentarzu broker spekuluje na temat ceny przejęcia i jak rozumiem - wnioskuje/oczekuje, że wycena Kernela się zmieni... Jakie masz ZDANIE w temacie?

  ps. Kruszwica zareagowała na te plotki większym wolumenem. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A możesz wkleić link do tego?

   Usuń
  2. Oj, to są bardzo zawiłe spekulacje. Ja bym na to nie stawiał.
   Co do rynku oleju słonecznikowego to tu jest fajne podsumowanie: https://www.apk-inform.com/en/exclusive/topic/1089374#.Wnl0za7iapo
   Tam są obawy o gorszy obecny rok ze względu na słabe plony:
   " Due to worsening of both the quantity and quality of sunflower seed harvest (decreasing of oil content), the production of sunflower oil will become lower and total 5.7 mln tonnes (down 10%), and sunflower meal/cake - 5.3 mln tonnes (down 7%)."
   Cena oleju słonecznikowego na Ukrainie spada. To zapowiada słabsze wyniki.

   Usuń
 4. Jasne: https://www.mdm.pl/ds-server/29890?ticketSource=ui-pub

  Na Kernelu od kiedy patrzę chodzą paczki z ręki do reki (tj. transakcje za 5-10 mln) przez ostatnie 2 kw. +/- w okolicy tych 50 zł. Poza tym karnet zawsze "ubogi", chyba, że ktoś skupuje co popadnie. ŁD.

  OdpowiedzUsuń