czwartek, 2 listopada 2017

Capital Partners - przed sprzedażą głównego aktywa

Capital Partners posiada 73,7% akcji Gekoplastu, a właśnie został opublikowany raport (link) z informacją, że akcje Gekoplastu zostaną sprzedane po 14,88 zł za akcję. Oznacza to wpływ ponad 66 mln zł gotówki. Natomiast obecna kapitalizacja Capital Partners to 70 mln zł.
Capital Partners to fundusz private equity, właściciel Capital Partners TFI i Capital Partners DM. Inwestuje w spółki, które wspiera finansowo i biznesowo, a po wzroście wartości sprzedaje.
Zakończone inwestycje to m.in. ONICO, DUON, Monetia.

Obecnie główne inwestycje to Gekoplast, Bać-Pol, Symbio.
Łącznie aktywa finansowe na 30.09.2017 wynosiły ok. 120 mln zł, w tym największą i kluczową pozycją jest Gekoplast wyceniany na 69 mln zł.

2 dni temu pojawił się komunikat, że została zawarta umowa pomiędzy K-Holding z Włoch i funduszem należącym do Capital Partners, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszone wezwanie na wszystkie akcje Gekoplastu, a Capital Partners sprzeda je po cenie 14,88 zł za akcję. Oznacza to, że pakiet należący do Capital Partners zostanie sprzedany za ponad 66 mln zł. Taka gotówka wpłynie na początku roku do funduszu.

Biorąc pod uwagę obecną kapitalizację 70 mln zł (z uwzględnieniem umorzenia 1,5 mln akcji własnych) poziom gotówki może przekroczyć wartość grupy.
Kapitał własny wynosi 105 mln zł.

Oczywiście ważne jest, co się stanie z tymi środkami - nowe projekty czy skup akcji?

W ostatnich 2 latach spółka przeznaczała po 10 mln zł na skup własnych akcji. Jeżeli zatem nie ma gotowych ciekawych projektów to można oczekiwać, że część gotówki zostanie przeznaczona na skup akcji.

Z drugiej strony trudno oczekiwać, że C/WK zbliży się do 1,0, bo jakość pozostałych aktywów nie jest taka jak Gekoplast.

Na razie głównie dzięki przeszacowaniom akcji Gekoplastu zysk Capital Partners po 3 kwartałach 2017 r. wynosi 18 mln zł.

7 komentarzy :

 1. Uwielbiam takie spółki jak Capital Partners (PE, VC). Dlaczego? Zazwyczaj są one przez rynek absurdalnie nisko wyceniane. Realne ryzyko zazwyczaj małe, a potencjał ogromny. A Ty OBS co sądzisz o tym segmencie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lubię ich - często dziwne niepłynne aktywa.
   W tym przypadku jedynie sprzedaż Gekoplastu do mnie przemawia.

   Usuń
 2. OBS, mógłbyś przeanalizować Lark/MNI/Hyperion?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o uzasadnienie dlaczego warto te spółki analizować.

   Usuń
 3. bardziej zależy mi na analizie Hyperion bo posiada Małopolską Sieć Szerokopasmową, a w kpl firm interesuje mnie jako powiązania kapitałowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stosuję taką zasadę - to najpierw czytelnik powinien przedstawić argumenty za proponowaną spółką.

   Usuń
 4. Ta informacja o sprzedaży Gekoplastu pojawiła się na początku sierpnia. Ogólnie jest to jedna z pierwszych spółek z którą miałem przyjemność (jeszcze za czasu Ventusa i CP Energia - czyli aktualnie Hawe i Duona). Sentyment jest ale spółka trochę odeszła w zapomnienie przez inwestorów, płynność tylko pojawia się przy informacjach, a później umiera.

  OdpowiedzUsuń