piątek, 10 listopada 2017

IFIRMA - po wynikach 3 kw.

IFIRMA podała wyniki za 3 kw. (link).
Przychody ze sprzedaży wyniosły 3,8 mln zł (+18% r/r), a zysk netto 484 tys. zł (+17%).


Po 3 kwartałach przychody wynoszą 11 mln zł (+20%), a zysk netto 1,44 mln zł (+38%).


Spółka pracuje nad raportami i nową rzeczą była informacja o strukturze przychodów w podziale na poszczególne segmenty w kwartałach.
Pozwala to na wyliczenie dynamiki wzrostu przychodów z najważniejszego segmentu czyli usług księgowych realizowanych w ramach ifirma.pl.
Jak widać w 3 kw. nastąpił nieznaczny spadek przychodów w tym segmencie (z 3,00m na 2,98m). Trudno stwierdzić, czy przyczyną jest sezonowość, dodatkowe przychody we wcześniejszych kwartałach, korekta przychodów wcześniejszych okresów czy zatrzymanie wzrostowej dynamiki pozyskiwania nowych klientów. 

Przychody z segmentu HR wyniosły od początku roku 1,61 mln zł, natomiast z usług IT 0,58 mln zł.

Trzeba pamiętać, że w IV kw. 2016 r. były znaczne przychody z IT, których w tym roku może nie być. Wynik IV kw. może być zatem niższy niż rok wcześniej. Ja oczekuję, że będzie to 520 tys. zł.
Aktualizując prognozę wyników po 3 kw. 2017 roku szacuję, że spółka osiągnie zysk netto w 2017 roku 1,96 mln zł, a w 2018 roku 2,47 mln zł, o ile nie pojawią się dodatkowe przychody z usług IT lub nowych produktów.
Prognoza wyników

Spółka osiąga wysokie przepływy operacyjne, więc poziom środków pieniężnych rośnie i przekracza już 7 mln zł (gotówka + lokaty). 
IFIRMA zapowiada co kwartalne wypłaty zaliczek na dywidendę - będzie to więc pierwsza w Polsce taka spółka dywidendowa.
Najbliższa zaliczka już w listopadzie 0,05 zł/akcję.

Obecna C/Z=13, jeżeli jednak uwzględnilibyśmy wolne środki posiadane przez spółkę to obecna kapitalizacja 26 mln zł w dalszym ciągu nie wydaje się czymś wysokim, choć już nie jest tak skrajnie niedowartościowana jak jeszcze pół roku temu.

6 komentarzy :

 1. Spółka cały czas wygląda dobrze, choć rynek pewnie oczekiwał nieco lepszych wyników Q3.
  Myślę, że iFirma skorzysta na wymogu raportowania JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorstw od 2018 - jak bardzo to pokażą wyniki za Q1 2018.

  Jarek

  OdpowiedzUsuń
 2. Zatem ifirmę należałoby sobie teraz odpuścić na kilka miesięcy i wrócić do tematy (czyli kupić akcje) dopiero późną wiosną przyszłego roku.

  Pozdrawiam
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby założyć, że faktycznie będą zgodnie z tym co zapowiadają wypłacać systematycznie kwartalną dywidendę byłaby to idealna firma do portfela. Nie dosyć, że rosnąca z perspektywą to jeszcze z dywidendą.
  Mam zamiar systematycznie uzupełniać ich akcje w portfelu.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. O ile nie inwestuję, o tyle z usług iFirmy korzystam już dość długi czas i jestem niezmiennie zadowolona z poziomu ich usług. Teraz zaopatrzyłam się w nowy program do faktur - mam nadzieję, że będzie równie dobry, co poprzednik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co to się dzieje dziś z kursem IFIRMA, czy dywidenda zbyt mała?

  OdpowiedzUsuń