wtorek, 28 listopada 2017

Lena - bardzo dobre wyniki III kw.


Po słabszym 2016 roku Lena pokazała mocne wyniki w III kw. Jej działalność związana jest z produkcją budowlaną-montażową, a ta w 2017 roku rośnie i pozytywnie wpływa na wyniki Leny.

Lena to producent systemów i opraw oświetleniowych.
Posiada zakład produkcyjny w Środzie Wielkopolskiej.W 2010 roku Lena stworzyła markę LED GO!, która ma promować nowoczesne produkty wyposażone w technologię LED.
Ponad połowa przychodów pochodzi z eksportu, głównie UE, choć były też projekty realizowane na Bliskim Wschodzie.

W 2017 roku w Polsce od dna odbijają się inwestycje. Produkcja budowlano-montażowa notuje dużą dynamikę, natomiast w Europie wzrost gospodarczy wpływa pozytywnie na Lenę. Należy pamiętać, że oświetlenie to jeden z ostatnich etapów budowlanych, więc ożywienie w budownictwie również z opóźnieniem wpłynie na Lenę.

źródło: spotdata.pl

Przychody ze sprzedaży po 3 kwartałach 2017 r. wyniosły 95,7 mln zł (+3,1% r/r), a zysk netto 8,8 mln zł (+51%).

Jednak w samym 3 kw. przychody wzrosły o 7,5% do 36,2 mln zł, a zysk netto wyniósł 3,7 mln zł (+61%). Sezonowo to IV kw. jest najmocniejszy.
Rynek docenił zyski Leny w III kw. i po publikacji raportu kurs wzrósł o blisko 10%.

To, co istotne to wzrost marży ze sprzedaży. Spółka tłumaczy wyższą rentowność efektem poczynionych w poprzednich latach nakładach na prace badawczo-rozwojowe oraz usprawnieniem procesów technologicznych. Trzeba też wziąć pod uwagę, że sprzedaż eksportowa odczuwa negatywne skutki umocnienia PLN, więc podniesienie rentowności jest niezłym rezultatem.

 W rezultacie zysk ze sprzedaży w III kw. był wyjątkowo wysoki.
Zysk netto w I kw. był podkręcony sprzedażą nieruchomości gruntowej rolnej, co dało dodatkowy zysk 2,6 mln zł.

Lena to spółka dywidendowa, która wypłaca wysokie dywidendy od 7 lat. Za 2016 rok stopa dywidendy wyniosła 6,5%.

Podsumowanie
III kw. był bardzo udany. Budownictwo rozwija się, więc można oczekiwać dobrego wyniku również w IV kw., choć baza jest wysoka.

12 komentarzy :

 1. A jak oceniasz perspektywy Leny w porównaniu z LUG-iem ?
  Większy udział w produktach ledowych ma chyba LUG. Wydaje mi się, że LUG produkuje produkty z nieco wyższego poziomu cenowego więc dla ciut innego klienta. Ale nie jestem pewien czy dobrze to widzę. Produkty Leny kojarzą mi sie z prostymi i tanimi. Skok marży tłumaczyłbym też zwiększonym popytem co zwyczajnie ciągnie ceny do góry. Można to zobaczyć również na innych produktach budowlanych w większej skali. Kto wie czy to samo zaniedługo nie czeka tej branży.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd takie przeświadczenie, że LUG ma produkty z wyższej półki?
   LUG ma znacznie niższą marżę ze sprzedaży netto - wysokie koszty sprzedaży i ogólnego zarządu.
   No i Lena wypłaca od lat wysoką dywidendę.
   Ja zdecydowanie stawiam na Lenę.

   Usuń
  2. LUG C/Z=15
   LENA C/Z=9
   Rok temu wybrałbym LUG. Dziś jest przewartościowany.

   Usuń
 2. Ze wskaźnikiem C/Z nie ma co dyskutować. Też mam wrażenie, że LUG już do tanich nie należy. Co do produktów to akurat Leny kupowałem, ale miała to być tania oprawa do kontenera i taka faktycznie była. Produkty LUG oceniam na razie bardziej ze zdjęć i faktycznie to może być nie do końca prawda ale robią wrażenie produktów o lepszym poziomie designu. Ale to może być tez kwestia gustu :)
  http://www.lug.com.pl/pl/produkty/oswietlenie-infrastrukturalne
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy można by liczyć na jakiś komentarz odnośnie perspektyw dla Instal Kraków. Wydaje się, że perspektywa wydatków unijnych poprawi zyskowność budowlanki, a deweloperka od dłuższego czasu notuje zyski. Kosztowne energetyczne kontrakty mają już za sobą i zdobyte dzięki temu doświadczenie. Prezes dosyć sporo zarabia, ale bilans wygląda dobrze.
  Mają trochę nieruchomości pod inwestycje deweloperskie, wysokie aktywa obrotowe i niski dług. Kapitał obrotowy przewyższa znacznie kapitalizację. Płacą też dywidendę, nie jakieś kokosy, ale zawsze coś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, że nic nie odpisałem, ale ostatnio jak na niego patrzyłem to mnie nie przekonywał. Jakoś mi trudno się znowu za nią zabrać.

   Usuń
  2. rekomendacja BDM: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29117741,dm-bdm-sa-instal-krakow-raport-analityczny-kupuj-z-cena-docelowa-20-1-pln

   Usuń
 4. Panie Obs, niebawem skonsolidowany raport roczny Soho Development. Jakich wynikow oczekujesz po tej spolce?
  Jaro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczekuję informacji o sprzedaży gruntów. Raport nie ważny.

   Usuń
  2. Zapowiadali odpisy, więc pewnie będzie strata.
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28414627,soho-development-sa-66-2017-zmiany-w-wycenie-nieruchomosci-spolek-portfelowych-progress-fizan

   Usuń
 5. WISTIL - nie zafajny raport, albo coś trzeba doczytać (jakaś jest pozycja w przepływach operacyjnych - dot. inwestycji ale nie wiem czy to może zakłócić wyniki).

  Swoją drogą to jako konsument to Ćmielów - Chodzież idzie do przodu, stylistyka, kolekcje, salon firmowy w Galerii Mokotów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki słabe. Coś się dziwnego wydarzyło w III kw., ale oni nigdy nic konkretnego nie napiszą.

   Usuń