czwartek, 30 listopada 2017

Spółki z górnej półki: ESOTIQ&HENDERSON, bo bez Minge

Sprawozdanie za III kw. 2017 jest zamieszane ze względu na oddzielenie segmentu modowego. Dlatego po hurra optymizmie na początku sesji (bo zysk 5 mln zł), nastąpiła szybka wyprzedaż (bo w rzis głównie przychody finansowe). Ale warto zajrzeć głębiej w sprawozdanie i można uwierzyć w sukces tej "nowej" spółki.

Dziś dodane do portfela 233 akcje po 25,51 zł

O spółce napisałem we wrześniu:
Wolność od 21 lipca?

21 lipca 2017 r. nastąpiło oddzielenie segmentu modowego firmowanego marką Eva Minge, który przynosił duże straty. Obecne sprawozdanie skonsolidowane niestety zawiera w dalszym ciągu wyniki tej działalności odzieżowej do dnia podziału, co powoduje, że trudno je analizować i ma się nijak do tego, co będzie w przyszłości.

To, na co obecnie warto patrzeć to wyniki segmentu ESOTIQ lub sprawozdania jednostkowe. Różnią się one trochę, ale spółka w swoich prezentacjach posługuje się sprawozdaniami jednostkowymi, bo one zbliżone są do tego, jakie wyniki spółka osiąga bez segmentu odzieżowego.

W III kw. sprzedaż ESOTIQ (wyniki jednostkowe) osiągnęły rekordową wartość 39,8 mln zł (+21% r/r).
Spółka znacznie poprawiła wyniki sprzedażowe w 2017 r.
Rośnie również rentowność.

W sprzedaży widoczna jest sezonowość - I i III kw. to głównie okresy wyprzedażowe, w których marża spada. Natomiast II kw. i IV kw. to najbardziej dochodowe kwartały.
Spółce sprzyja też umocnienie PLN względem USD, bo ponad 90% towarów importuje z Azji.

Można zatem oczekiwać wzrostu marży w IV kw. W raporcie miesięcznym za październik (link) podaje, że marża brutto ze sprzedaży wzrosła o ok. 2%.

Jednostkowy zysk z działalności operacyjnej (EBIT) w III kw. wyniósł 2,2 mln zł (+65%), a zysk netto 2,0 mln zł (+47%)
UWAGA! Tego wszystkiego nie zobaczymy w sprawozdaniu skonsolidowanym, które jest obciążone stratami segmentu modowego i kosztami/zyskami rozdzielenia grupy.

Dopiero IV kw. będzie "czysty" i pozwoli ocenić odchudzoną grupę.

Zysk netto jednostkowy po 3 kwartałach to 6 mln zł. Można oczekiwać w IV kw. ok. 3 mln zł zysku, więc całoroczny zysk jednostkowy wyniesie 9 mln zł. Pytanie, jakie wyniki osiąga niemiecki oddział i czy to nie obniży zysku w skonsolidowanym sprawozdaniu.

Obecna kapitalizacja to niecałe 60 mln zł.

Moim zdaniem jest więc szansa na wzrost kursu. (o ile cały rynek nie runie, ale tego nie zakładam).

Prezentacja spółki po 3 kwartałach: link

Oczywiście ryzykiem jest ewentualne angażowanie się kapitałowe w wydzieloną spółkę EMG, ale w bilansie skonsolidowanym jest tylko 1,3 mln zł udzielonych pożyczek, więc wygląda na to, że spółka nie ma teraz takiego istotnego ryzyka.

Podsumowanie
ESOTIQ&HENDERSON ma swoją niszę (bielizna), w której jest liderem rynku w Polsce. Po wydzieleniu segmentu modowego powinna teraz pokazywać świetne wyniki.

13 komentarzy :

 1. Gratulacje złapania min dziennego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rano myślałem, że poleci to wszystko mocno w górę, ale potem spadek i liczyłem, że może zejść poniżej zamknięcia wczorajszego.
   Czy ktoś kupi po 25,51 czy 26 to nie ma większego znaczenia w dalszym okresie. Na 26 na koniec mocno ktoś stał z podażą.

   Usuń
  2. Cena akcji zaczęła się osuwać. Technicznie podwójny szczyt... Prezes sprzedający akcje na górce :/. Oby jakiś trup z szafy nie wypadł.

   Usuń
  3. A widziałeś po ile on sprzedał?

   Usuń
  4. Ojjj... prawie 31zł. Niezła przebitka. To się nie dziwię, że sprzedał. Każdego dnia zaskakują tu człowieka nowe rzeczy.

   Usuń
  5. Dziwna ta transakcja pakiuetowa prezesa po 31 zł, przecież 10000 akcji kupujacy jakby chciał to kupiłby taniej w ramach sesji na GPW

   Usuń
 2. Trochę na minus wyceny może chyba zadziałać planowane ograniczenia pracy w weekendy w centrach handlowych gdzie mają chyba większośc punktów w Polsce. Ale to pewnie jest już w cenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. W bilansie jednostkowym jest 4,5 mln udzielonych pożyczek (rok temu było 8 mln) - czy ta kwota nie ma jakiegoś związku z FEM/EMG?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mogą być pożyczki dla spółek zależnych - LUMA i niemieckiej. Dlatego są wyłączane w skonsolidowanym.

   Usuń
 4. W listopadzie 2017 przychody wyższe o 4 % ale co najważniejsze szacunkowa marża brutto na sprzedaży Grupy Kapitałowej wyniosła około 63 proc. i była wyższa o około 2 p.p. w stosunku do marży zrealizowanej w listopadzie roku poprzedniego.Zapowiada się mocny IV kwartał, do tego mamy niskiego dolara i nadal atrakcyjną wycenę 50 ml. Analitycy oczekują w przyszłym roku około 8-9 ml także dzisiejsza wycena wydaje się być promocją /22-23 zł) Paweł. PS. Blog świetny. Najbardziej wartościowy. Chętnie wracam nawet po wpisy z wcześniejszych lat .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Problemem jest to, że wyniki będa dopiero w marcu, więc może się to jeszcze kisić.
   A jacy analitycy podali swoje prognozy?

   Usuń
 5. Np DM BDM w swoich raportach piszą iż oczekują w 2018r. 9,7 mln , na 2017 prognozują ok. 160 mln PLN przychodów, 9,8 mln PLN
  EBITDA oraz 4,0 mln PLN zysku netto (uwzględniając segment modowy w 1H’17)Paweł

  OdpowiedzUsuń
 6. Walne zgromadzenie Esotiq & Henderson, zwołane na 19 stycznia, zdecyduje o skupie do 446.700 akcji własnych - podała spółka w komunikacie. Projekt uchwały zakłada, że Esotiq może przeznaczyć na skup do 21 mln zł.Cena, po której spółka będzie mogła kupować akcje, ma zawierać się w przedziale od 0,10 zł do 45 zł.
  Czyli tak na chłopski rozum będzie im zależało na skupie jak największej ilości po jak najniższej cenie a więc będą ją zaniżać jak na Monnari-dobrze myślę?

  OdpowiedzUsuń