czwartek, 14 grudnia 2017

DEKPOL - prognoza 2017 r.

DEKPOL dziś opublikował prognozę wyników za 2017 rok (link). Przychody wyniosą 560 mln zł, a zysk netto 33,5 mln zł. Trochę mało tego zysku w samym IV kw. przy takich przychodach (200 mln zł).


O Dekpolu wcześniej:
Dekpol - w oczekiwaniu na przychody z deweloperki
Dekpol - w oczekiwaniu na lepsze II półrocze
Spółki z górnej półki: DEKPOL
Spółki z górnej półki: DEKPOL (+19,4%)

Dekpol zapowiadał 500 mln zł przychodów w 2017 roku. Teraz podniósł prognozę na 560 mln zł, a zatem powtórzył świetny III kw. 2017.
Przy takich przychodach należałoby oczekiwać zysków na poziomie podobnym do osiągniętych w III kw., a niestety nie są.

EBITDA pomimo, że niższa kw/kw o 8,7 mln zł jest jednak sporo wyższa r/r, co może być pozytywnie odbierane przez część instytucji finansowych, które preferują EBITDA nad zyskiem netto.

Natomiast zysk netto jest niewiele wyższy r/r. Zatem tak wysokie przychody nie przełożyły się niestety na analogiczną dynamikę zysków.
Albo zaksięgowano jakieś dodatkowe koszty finansowe albo podatek.
Rentowność netto w IV kw. to zaledwie 4,5%.
Z drugiej strony pozytywne jest to, że nie ma dużych odpisów, bo w budowlance różnie bywa na koniec roku. Oczywiście to tylko prognoza, a nie wyniki zaudytowane.

Podsumowanie
Dekpol zalicza rekordowy rok. Przychody 560 mln zł (+116%), zysk netto 33,5 mln zł (+46%). Zgodnie z zapowiedziami II półrocze 2017 było bardzo udane dzięki segmentowi deweloperskiemu.
Ale ... zysk netto samego IV kw. przy 200 mln zł przychodów wydaje się trochę za niski.

13 komentarzy :

 1. Była też świeża informacja o pozwoleniu na budowę nowej inwestycji w Gdańsku. 156 mln prognozowaneych przychodów z tego ma być. Średnia prognoza ceny na m2 to 13,5 tys. zł. Stare miasto w Gdańsku i tak powinno nawet przy tym poziomie cenowym dobrze się sprzedać.
  Być może niższy zysk wynika z zaksięgowania kosztów, czasami można przenieśc ciut faktury ze stycznia na grudzień i uzyskać mnieco mniejszy poziom podatku do zapłacenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Termin oddania mieszkań IIkw./2020, więc do tego czasu jeszcze sporo się zadzieje.

   Usuń
 2. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego Vantage Development jest ciągle notowane na giełdzie skoro było wezwanie i mają 100%. Jeszcze teraz jakieś info schodzi że Dzik i inni akcje nabywają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest notowane.
   Notowane są obligacje na Catalyst.

   Usuń
 3. Może jakiś wpis o INDATA, od jutra notowana po scaleniu. Zmasakrowany kurs nieźle, brak złych inf wyniki w miarę a c/wk=0.19
  Dałbyś radę zrobić jakąś analizę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są 2 rozwiązania:
   - mniej prawdopodobne - wychodzi większy akcjonariusz za wszelką cenę, bo potrzebuje na szybko pieniędzy
   - bardziej prawdopodobny - jest jakiś trup, który za chwilę wypadnie i insiderzy się ewakuują.
   RZiS wyglądo ok.
   Gorzej z przepływami operacyjnymi - ujemne sugerują problem z płatnościami.
   Niepokojąco wyglądają wskaźniki obrotu należnościami (aż 174 dni!) i jeszcze gorzej z zobowiązaniami (co kwartał rośnie - ostatnio 165 dni!). Co to może oznaczać - spółka ma problem ze spływem należności i dlatego nie płaci swoich zobowiązań.

   Ale to tylko domysły.

   Usuń
  2. Czy to to mógłbyć ten trup? Może dlatego nie mają kasy że im nie płacą na czas?
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/INDATA-S-A-Zlozenie-pozwu-i-wszczecie-postepowania-przeciwko-Miastu-Katowice-7562003.html

   Usuń
  3. Tak. Choć może to nie wszystko. Spór prawny potrwa, a ważniejsze jest, czy INDATA będzie w stanie spłacać bieżące zobowiązania.

   Usuń
  4. Mogą im w tym pomóc środki z niedawnych obligacji oraz za chwilę emisja akcji ok 1 mln.

   Usuń
 4. Ciekawy jestem jak sytuacja z deweloperką i budowlanką będzie się rozwijać. Ostatnio słyszę, że brak jest rąk do pracy i podwykonawcy narzucają super wysokie ceny. To może działać mocno niekorzystnie na podpisywane wcześniej kontrakty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Deweloperka jest na szczycie - ludzie kupują obecnie wszystko. Ceny mieszkań rosną. Pewnie jeszcze trochę to potrwa, ale obecnie spływa na rynek coraz więcej mieszkań kupionych inwestycyjnie i spowoduje to spadki cen najmu. A do tego rośnie inflacja, więc opłacalność wynajmu z czasem spadnie.

   Budowlanka - najgorzej mają wykonawcy długoterminowych kontraktów, bo tu ceny są ustalane wcześniej na przetargu.
   W krótszych ceny dostosują się do kosztów.

   Usuń
  2. A przyglądałeś się może Rank Progress? Pojawiają się pierwsze jaskółki - wkrótce wykupią grunt od BZWBK, podpisali umowę z Vantage i będą wspólnie zagospodarowywać teren Mariny we Wrocławiu (mają mieć 45% udziału w przedsięwzięciu), za wniesiony grunt docelowo otrzymają zwrot 160 mln zł, wkrótce może wyjaśnić się sytuacja gruntu w Olsztynie, problemy z zadłużeniem powoli mijają. Wiadomo, że od razu gotówki w spółce nie przybędzie, ale może wraz upływem czasu wycena będzie się urealniała (rosła).

   Usuń
  3. Nie, ale kojarzy mi się źle. Może trzeba ją przejrzeć.

   Usuń