wtorek, 5 grudnia 2017

NETIA - czy warto teraz kupić akcje?

Wczoraj pojawiła się sensacyjna informacja, że Cyfrowy Polsat przejmuje Netię. Dziś kurs Netii w górę o ponad 20%, Mennicy w górę i o dziwo Cyfrowego Polsatu też w górę (a tanio nie kupuje). Cyfrowy Polsat kupił 33% akcji i ogłosił wezwanie na kolejne 33% po 5,77 zł. Kurs obecny Netii to 5,35 zł. Czy wobec tego warto kupić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy przede wszystkim od kursu, jaki będzie po zakończeniu notowań. Ale można policzyć jaki powinien on być, żeby zarobić.

Łączna liczba akcji Netia to 348 564 261.
Netia posiada 13 102 314 akcji własnych, które mają zostać umorzone. Zakładając, że stanie się to przed rozliczeniem wezwania łączna liczba akcji zmniejszy się do 335 461 947.

Cyfrowy Polsat kupił 63 407 500 akcji od Mennicy i 47 294 491 akcji od FIP 11 (fundusz należący do Z. Jakubasa). Łącznie ma  110 701 991 akcji.

Ogłosił wezwanie na 110 702 444 akcji (pod warunkiem umorzenie akcji własnych do dnia rozliczenia, w innym przypadku 119 349 971 akcji) po 5,77 zł.

Podsumowując :
- liczba akcji posiadanych przez CP = 110 701 991
- liczba akcji pozostałych (bez akcji własnych) = 224 759 956
- liczba akcji w wezwaniu = 110 702 444 tj. 49,25% akcji pozostałych

Zatem jeżeli ktoś kupi dziś akcje za 5,28 zł musi wziąć pod uwagę, że nie sprzeda ich w całości po 5,77 zł.

Przypadek 1
Jeśli wszyscy akcjonariusze odpowiedzą na wezwanie to:
- 49,25% akcji zostanie sprzedanych po 5,77 zł
- 50,75% akcji będzie mógł sprzedać na rynku po .... ? I to jest kluczowe założenie.

Żeby wyjść na 0 trzeba sprzedać je po 4,94 zł. (pomijam koszty transakcyjne, które należałoby w praktyce uwzględnić).
Wyliczenia zgodnie ze wzorem 5,28 zł = 5,77 zł * 49,25% + X * 50,75%.

Przypadek 2
Nigdy 100% osób nie odpowiada na wezwanie, bo albo nie wie albo koszt świadectwa i złożenia zapisu zniechęca. Na pewno więksi inwestorzy odpowiedzą, więc można zakładać, że zgłosi się ok. 95%.

Jeśli zgłoszą się akcjonariusze posiadający 95% akcji to na wezwaniu zgłoszonych zostanie 213 521 958 akcji i wtedy inaczej będą wyglądały podziały :
- 51,85% akcji zostanie sprzedanych po 5,77 zł
- 49,15% akcji zostanie sprzedanych po ....?

Żeby wyjść na 0 trzeba sprzedać je po 4,90 zł.
Wyliczenia zgodnie ze wzorem 5,28 zł = 5,77 zł * 51,85% + X * 48,15%.

Podsumowanie
Najprawdopodobniej nie sprzeda się wszystkich akcji w wezwaniu. Będzie to ok. 50%. Resztę można sprzedać po zakończeniu wezwania już po kursie rynkowym.
Trudno odpowiedzieć po ile będą notowane akcje Netii po wezwaniu. To jest kluczowe pytanie.
Przed wezwaniem były po 4,24 zł.
Jeżeli wrócą do tego poziomu to nie warto teraz kupować. Z wyliczeń wychodzi, ze musiałyby być notowane powyżej 4,90 zł.
Czy nowy akcjonariusz wpłynie na wyższą kapitalizację? Możliwe, choć nie jest to pewne. Ale rynek jak widać tak obstawia.

12 komentarzy :

 1. Interesujący wpis, warto się zainteresować tematem. Ciekaw tylko jestem, czy to chwilowy trend, czy nowa moda. Jak myślicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z bankiera zabłądził?

   Usuń
  2. Niestety to wygląda jak jakiś automatyczny spam. Jak klikasz na nazwę to lądujesz na jakiejś stronie.

   Usuń
  3. OBS to jest pozycjonowanie strony. Masz silną stronę i linkują do innych stron. Wykasuj możliwość podawania strony w stopce nicka. Po problemie będzie :)

   Usuń
 2. Mennica Polska jest tutaj najbardziej wygrana, bardzo wysokie dywidendy w ostatnim okresie i teraz sprzedaż Netii po bardzo dobrej cenie - kilkaset milionów gotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygranym jest Jakubas, bo oprócz Mennicy akcje Netii miał FIP11. Częściowo już sprzedał. Teraz puści część na wezwaniu. A ciekawe co zrobi, jak mu zostanie jeszcze.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 3. Hej. OBS UE ponawiam pytanie o 4 Fun. Kupiłem po 6 jest teraz powyżej 9. Widzisz jakieś limity albo zagrożenia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4Fun ma kilka segmentów działalności i żeby coś sensownie odpowiedzieć to trzeba je osobno zanalizować.
   Przyznam, że nie mam przekonania do przyszłości telewizyjnych kanałów muzycznych. Młodzież korzysta obecnie z internetu, więc dla mnie to trochę schyłkowa już działalność, choć jak widać daje zarobić.
   Agencja reklamowa Bridge2Fun pewnie zarobiła na udanej kampanii Showmaxa. To może być dobra referencja.
   Screen Network wyszedł na prostą i nie generuje już strat. Teraz przejmują PRN, co może łączenie pomóc temu segmentowi.
   IV kw. powinien być mocny, żeby utrzymać trend i chyba jest szansa na to.
   Ale ja nie potrafię w pełni zrozumieć rynku reklamy i czynników, które na niego wpływają. Wydaje się, że jest to głównie wzrost gospodarczy, więc powinno być chyba dobrze.

   Usuń
 4. Popieram stanowisko, Mennica zyska cash, który jest jej potrzebny na projekty deweloperskie nad Wisłą po byłej fabryce FSO... projekty są bardzo ambitne, na tę chwilę jest koniunktura, pytaniem pozostaje, kiedy one ruszą + czy będzie na nie odbiór. Wrzucam pierwszy z brzegu stary link:

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,12175813,_Dolina_Wisly__Mennicy_powstanie_na_bylych_terenach.html

  Miejsce jest +/- b. dobrze skomunikowane, w tym pomyśle (miejscu) nie mają konkurencji, będą to pierwsze tego typu mieszkania/apartamenty nad Wisłą. Wsch. część W-wy (myślę o Pradze) jest teraz modna. Zwróciłbym jednak uwagę na to, co jeszcze 6 miesięcy temu mówił Zarząd o samej inwestycji w Netię... i wychodzi mi, że strasznie szybko się koncepcja zmieniała, oby tak samo szybko się ona nie zmieniła w kwestii tych projektów. Kluczowym pytaniem jest co zamierza Jakubas, czy będzie szedł w kierunku deweloperki, czy sobie będzie wypłacał pieniądze z Mennicy? Sama Spółka nie jest droga, ale chyba bez projektów deweloperskich ciężko będzie o zaskoczenia, mam rację OBS? No chyba, że stopy % pójdą mocno w górę (np. do nie realnych dwucyfrowych) to na lokacie będą mieli dodatkowe zyski ;-) ŁD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oferta za Netię była nie do odrzucenia. Dlatego Jakubas sprzedał.
   Możliwe, że kasa pójdzie w deweloperkę jak napisałeś, bo coś z tą kasą trzeba zrobić. I jest to całkiem dobry pomysł, choć lepiej byłoby rozdzielić działalność Mennicy od deweloperki jako to robi teraz Marvipol.

   Usuń