piątek, 8 grudnia 2017

SOHO Development zapowiada skup

Realizuje się scenariusz, który był zapowiadany pół roku temu - SOHO zapowiada skup akcji.
Na początek 33% akcji po 3,27 zł (kurs rynkowy 2,20 zł). Ale jest to pierwszy etap. Kolejne będą po przekazaniu mieszkań z realizowanych projektów deweloperskich, czyli zapewne po I kw. 2018.

O planach SOHO już pisałem:
SOHO - gra pod wyprzedaż aktywów i skup akcji
SOHO Development bliskie sprzedaży SOHO Factory

W skrócie - SOHO postanowiła sprzedać wszystkie swoje aktywa i wypłacić środki akcjonariuszom. Spółka notowana jest poniżej wartości księgowej, a w ocenie głównych akcjonariuszy więcej zyskają sprzedając aktywa niż uruchamiając kolejne projekty deweloperskie.

Wczoraj spółka ogłosiła, że w I etapie zostanie skupione 33% akcji po 3,27 zł (link).
Ogłoszone zostało też NWZA na 8 stycznia, które ma przegłosować umorzenie skupionych akcji, co pozwoli na kolejny etap skupu.

Uwaga!
Warunkiem koniecznym skupu jest sprzedaż terenu na Mińskiej.

Co to wszystko oznacza?
1) Realizowany jest plan sprzedaży i przekazania środków akcjonariuszom, choć dalej nie wiadomo ile ostatecznie środków zostanie we wszystkich etapach przeznaczone na skup.
2) Zarząd musi być mocno przekonany o dopięciu transakcji sprzedaży SOHO Factory na Mińskiej. W przeciwnym przypadku nie ogłaszałby NWZA. Zgodnie z ostatnimi informacjami wybrany jest nabywca i transakcja ma być dopięta do 18 grudnia (link).
3) Skup będzie przeprowadzony w ciągu miesiąca bo WZA głosuje nad umorzeniem posiadanych już akcji.
4) II etap jest wielce prawdopodobny i to szybko (ja szacuję, że po zakończeniu I kw 2018), bo Zarząd spieszy się z procedurą umorzenia.

Obecnie na skup ma być przeznaczone 98,5 mln zł.
Mieszkania z projektu Dobra Forma I powinny być już przekazywane (we wrześniu było pozwolenie na użytkowanie), a projekty Feniks i Verbel mają być ukończone w I kw. 2018 r. 
Trwają negocjacje dotyczące sprzedaży terenów PZO przy Grochowskiej (termin zawarcia umowy przedwstępnej do 31 grudnia 2017).

Z ciekawostek (ale to tylko domysły) - raport roczny (wg stanu na 30.09.2017) będzie opublikowany 11 grudnia, ale jeżeli skup ma być po 3,27 zł (zgodnie z wcześniejszymi uchwałami po cenie nie niższej niż wartość księgowa na akcje) wiadomo już, że SOHO w niepublikowanym jeszcze kwartale miało stratę ok. 2 mln zł (bo wartość księgowa spadła z 3,29 zł na 3,27 zł).
To  ... nieźle. Bo zapowiadany był odpis na 46 mln zł (link) na PZO i Kamionkę. Czyżby zaksięgowali wycenę rynkową sprzedawanego gruntu na Mińskiej? To by oznaczało, że sprzedadzą ją w bardzo dobrej cenie.
A wartość księgowa na 30.09 pozostała w ok. 300 mln zł.

W mojej ocenie na skup będzie w sumie przeznaczone dużo ponad 200 mln zł (wycena SOHO przy 2,20 zł to 200 mln zł). 

11 komentarzy :

 1. Brawo TY, miałeś nosa.
  A wy dalej kupujcie bankruty ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miał nosa.Jest po prostu dobry. Do prawidłowych wniosków nie tylko na tej spółce, ale i każdej innej dochodzi się ciężką pracą. A czasami i tak się nie uda.

   Pozdrawiam,
   MS

   Usuń
  2. A nie interesuje Was co z pieniędzmi za działkę na Kasprzaka w Warszawie ? Z tego co wiem JW powinien już spłacić ostatnią rate i chyba spłacił.. ale co z tymi pieniędzmi się stało ? Cisza. Nigdzie nie mogę na ten temat nic przeczytać, a to przecież ok 100 mln

   Usuń
  3. obligacje JW poszły jako zapłata za REcykling Park.

   Usuń
 2. kolejny, nieco podobny temat (mniejsza skala oczywiście) - Prochem. Dystrybucja środków 22 mln przy kapitalizacji ok. 80 mln, na dniach powinno być zwołane WZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OFE PZU wystąpił z uchwałą o przeznaczenie na umorzenie kwoty 33 mln. Z kolei zarząd zarekomendował 14 mln na skup i 8 mln na dywidendę. Który scenariusz bardziej prawdopodobny? Jakie jest uzasadnienie dla podziału kwoty skup/dywidenda?

   Usuń
  2. Temat jest ciekawy, ale te 22 mln zł wobec 80 to tylko 1/4 wartości. Potem zostaje się z akcjami spółki, która ma straty.
   Jak uda się skomercjalizować całe Astrum to może będzie ciekawiej. Może jak ruszą inwestycje to wyniki się poprawią, bo na razie na poziomie operacyjnym słabo.

   Usuń
 3. pewnie propozycja zarządu ma większą szansę. Ale kto wie, to jest bogata firma ale ma nietypowy akcjonariat - emeryci-pracownicy i inwestor finansowy z Kalifornii, reszta nie ma za wiele do powiedzenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest i raport, ładnie przędą
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29183626,soho-development-sa-raport-okresowy-roczny-za-2016-r

  OdpowiedzUsuń