czwartek, 21 grudnia 2017

Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring - perspektywiczny fintech

Pragma Faktoring rozwija 2 ciekawe produkty fintechowe - PragmaGo i LeaseLink. Są to jeszcze małe, ale dynamicznie rosnące linie biznesowe. 


Wchodzi do portfela 280 akcji po 17,68 zł.
Portfel można znaleźć tu: PORTFEL.

O spółce napisałem wcześniej:
Pragma Faktoring - strategia 2017-2020 szansą na istotny wzrost wartości

PragmaGo - onlinowy faktoring 24/7 - wykup faktur. Więcej: link
LeaseLink - onlinowy leasing 24/7 - forma płatności dla frim w sklepach internetowych. Więcej: link

Spółka po słabym I półroczu 2017 r. wynikającym z przejęcia LinkLease i dostosowaniem firmy do obsługi nowych produktów w III kw. pokazała już, że przyjęty model ma szansę zarabiać. Intensywnie rośnie liczba klientów PragmaGo i LeaseLink. Spółka publikuje co miesiąc informację o efektywności onlinowych kanałów sprzedaży.
W listopadzie Pragma pozyskała 1798 klientów, czyli prawie tyle, co w całym III kwartale.

Jak widać jest to bardzo dynamiczny model. Są to małe, ale rozproszone transakcje, co pozwala na ograniczenie ryzyka i wyższą rentowność niż przy większych transakcjach.
Portfel leasingowy na koniec III kw. wynosił 19,5 mln zł (wobec 12,4 mln zł kwartał wcześniej). Spółka nie podaje osobno portfela PragmaGo.

Przychody w III kw. wyniosły 7,6 mln zł (+38%), a zysk netto skonsolidowany 1,09 mln zł (+16%).Szacuję, że zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniesie w 2017 roku 3,5 mln zł, natomiast w 2018 r. przekroczy 6 mln zł (bez uwzględniania ewentualnej transakcji sprzedaży LeaseLink).
W swojej strategii (link) na lata 2017-2020 Pragma zakłada uzyskanie ROE>20% w 2019 roku, co oznaczałoby 10 mln zł zysku. Warunkiem jest pozyskanie wystarczającego finansowania.

Ograniczeniem rozwoju są obecnie posiadane kapitały. Ostatnio NWZA uchwaliło nową niewielką emisję (ok.7% kapitału) po cenie emisyjnej 17 zł. Istnieje realne ryzyko kolejnych emisji. Spółka coraz mocniej się zadłuża, choć trzeba pamiętać, że ma bardzo dużą rotację środków (faktoring jest krótki).

Spółka ocenia, że nie jest w stanie prowadzić sama dwóch tak dynamicznych biznesów (PragmaGo i LeaseLink) przy swoich ograniczonych środkach. Dlatego podjęła działania w celu sprzedaży LeaseLink lub pozyskania strategicznego partnera finansowego (link). Myślę, że do transakcji może dojść w I półroczu 2018 r., a Pragma zarobi na tym kilka milionów zł. 

Jest kilka głównych ryzyk:
- wzrost szkodowości portfela (podobno obecnie jest niski, co wpłynie na rozwiązanie rezerw szkodowych statystycznych na koniec roku)
- brak finansowania - co ograniczy rozwój portfela
- mocniejsza konkurencja (np. banków) - choć wydaje mi się, że ten model może być raczej atrakcyjny do kupienia przez kogoś.

Podsumowanie
Oceniam, że PragmaGo będzie dalej się dynamicznie rozwijać. LeaseLink (który w IV kw. 2017 ma osiągnąć zysk netto) zostanie sprzedany w I półroczu z niezłym zyskiem.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

3 komentarze :

 1. Tu fajnie wspomnieć, że Finiata (coś podobnego do PragmaGO a więc faktoring) pozyskała właśnie 18 milionów euro (w tym część od Kulczyka).
  Jeśli chodzi zaś o LeaseLink Pragma Faktoring SA objęła 13,2% udziałów w fintechu za 9,5 mln zł. W wyniku tej transakcji wycena LeaseLink wyniosła 71,97 mln zł. A przecież Pragma Faktoring prowadzi jeszcze faktoring standardowy.
  Kapitalizacja obecna PFA to 49.9 mln zł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak na razie rynek w ogóle nie wycenia potencjału PragmyGO i LeaseLinku. LeaseLink rozwija się tak szybko, że w ciągu 2-3 lat może mieć 100 tys. klientów. Na jego sprzedaży Pragma Faktoring zarobi na czysto nie kilka, ale co najmniej 20-30 mln zł, jeśli nie więcej. Na stooq'u Pragma Faktoring ma TickerRank miesięczny na poziomie 401 więc zainteresowanie spółką jeszcze mizerne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe info o współpracy LeaseLink z Allegro: http://biznes.pap.pl/pl/news/search/info/29769482,pragma-faktoring-sa-(11-2018)-rozpoczecie-przez-leaselink-sp--z-o-o--wspolpracy-z-allegro-pl

  OdpowiedzUsuń