piątek, 29 grudnia 2017

New Connect: VIDIS - po WZA

Wziąłem udział w WZA VIDIS i wyszedłem z niego z pozytywną oceną perspektyw spółki.


O VIDIS we wcześniejszych wpisach:
NewConnect: Ciekawe spółki

VIDIS jest wyspecjalizowanym dystrybutorem urządzeń audiowizualnych. W ofercie spółki znajdują się produkty przeznaczone dla edukacji i biznesu - projektory, ekrany projekcyjne oraz akcesoria, tablice i monitory interaktywne. Posiada własną rozpoznawalną już markę AvTek.


ViDiS SA sprzedaje swoje produkty głównie poprzez sieć partnerów handlowych. Posiada znaczący udział w Polsce w segmencie tablic i monitorów interaktywnych.

Poprzedni rok obrotowy 2016/2017 zakończony 30.06.2017 był słaby. Zysk netto wyniósł zaledwie 355 tys. zł (wobec 1 377 tys. zł rok wcześniej) i obciążony był m.in. odpisem na utracone należności 131 tys. EUR i kosztami kredytu zaciągniętego na kupno akcji własnych.

W II połowie 2017 r. jednak sporo zaczęło się dziać w spółce i jej otoczeniu.

Ruszył program "Aktywna Tablica", w ramach którego w latach 2017-2019 zostanie przeznaczone 279 mln zł (w tym 84 mln zł w 2017 roku) na zakup przez szkoły podstawowe tablic i monitorów interaktywnych.
Program ten idealnie wpisuje się w ofertę VIDISu. Wiadomo już, że IV kw. 2017 był rewelacyjny dla spółki, co przełożyło się na podniesienie prognozy przychodów do 55 mln zł oraz wyników za cały rok obrotowy 2017/2018 z 1,0 mln zł do 2,2 mln zł (link - prognoza).
To oznacza, że w IV kw. musiała zostać zrealizowana moja wcześniejsza prognoza wyników na IV kw. (przychody > 20 mln zł i zysk netto >2 mln zł). Sezonowo w I półroczu 2018 będzie strata i oby nie było konieczności tworzenia odpisów na zapasy.

W 2018 i 2019 można oczekiwać również bardzo dobrych rezultatów. Program w 2018 r. będzie trwał dłużej (wnioski szkół w kwietniu, realizacja w II półroczu), co pozwoli spółce lepiej zarządzać kapitałem i przygotować się do sprzedaży.

Niski kapitał obrotowy jest główną przeszkodą do zwiększenia sprzedaży. Spółka w połowie roku miała napiętą sytuację finansową ze względu na wykupienie akcji jednego z głównych akcjonariuszy oraz istotne zwiększenie zapasów przed uruchomieniem programu "Aktywna Tablica". Obecnie spływają środki z wysokiej sprzedaży IV kw. i sytuacja poprawi się, ale głównym zadaniem spółki jest zabezpieczenie kapitału obrotowego przed szczytem w II półroczu 2018.

Kolejnym istotnym wydarzeniem jest przejęcie spółki Projekcja. Za 100% udziałów oszacowanych na 1,975 mln zł VIDIS wyemituje 686 160 nowych akcji (2,88 zł za akcję). Udział nowych akcji wynosić będzie 28,3%.
Projekcja sp. z o.o. w 2016 roku zarobiła 347 tys. zł. Zatem przejmowana jest przy C/Z (2016)=5,7. Jest to zatem sensowna wycena.
Projekcja jest dystrybutorem sprzętu audiowizualnego i jednym z głównych odbiorców produktów VIDISu. Projekcja sprzedaje sprzęt bezpośrednio do klienta końcowego (np. szkół) i oprócz produktów świadczy również usługi montażowe i serwisowe.
VIDIS przejmując Projekcję uzyskuje dostęp do klientów końcowych, co pozwoli na prowadzenie własnych działań marketingowych, kontakt z finalnymi odbiorcami sprzętu czy zwiększenie ilości świadczonych usług. Dzięki ujednoliceniu gospodarki magazynowej, księgowości i administracji zwiększyć się powinien zysk.


Biorąc pod uwagę prognozowany zysk 2,2 mln zł i obecną kapitalizację 4,34 mln zł wskaźnik C/Z (prognozowany)=2. I jest to naprawdę nisko.
Nawet po rozwodnieniu akcji przy kursie 2,50 zł kapitalizacja wyniesie 6 mln zł, a C/Z (prog) =2,8, a przecież Projekcja doda swój kapitał i zysk.
Program "Aktywna Tablica" potrwa jeszcze 2 lata można oczekiwać, że wyniki będą się poprawiać.

Ze względu na potrzeby kapitałowe w tym roku WZA podjęło decyzję o przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy. Docelowo spółka ma wrócić do wypłacania dywidendy, choć może to nastąpić dopiero po zakończeniu programu "Aktywna Tablica".

10 komentarzy :

 1. Problemem jest jedynie to, że trudno akcje kupić i sprzedać, bo arkusz potwornie dziurawy. I trzeba patrzeć na ile zmniejszą się zapasy po 4 kwartale, bo jeśli teraz nie zejdą z towaru to odpisy faktycznie mogą być nieprzyjemne w raporcie rocznym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację.
   Płynność to duży problem na NC.
   Z zapasów podobno schodzą i zaczęli tworzyć jakieś comiesięczne odpisy.

   Usuń
 2. ROIC na poziomie 4% przy samym koszcie długu na poziomie 8% wygląda słabo (Wszystko dla danych rocznych za 2016).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu mamy przykład jak nie podchodzić do wskaźników.
   Wskaźniki finansowe mają nam ułatwiać ocenę. Nie należy ich traktować wybiórczo i trzeba zawsze zastanowić się, co nam mówi przeszłość o spółce.
   Analiza fundamentalna ma oceniać spółkę w perspektywie nie przeszłości, tylko przyszłości. Analiza ma nam odpowiedzieć, co spółka pokaże w przyszłości (bazując również na dotychczasowych danych), a druga część to ocena czy rynek ma to już w cenie.
   Gdybyś przeanalizował wynik roku obrotowego 2016/2017 (a może wczytał się w powyższą analizę) to byś zauważył, że wynik 2016/2017 był obciążony jednorazowymi kosztami i jest całkowicie inny iż ten, który ma szansę być w kolejnym roku obrotowym.

   Usuń
  2. Dzięki za zwrócenie uwagi - trochę bezmyślnie oparłem się na surowych danych, w dodatku historycznych.

   Usuń
 3. więcej o całym Programie:

  https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/aktywna-tablica-zalozenia-do-projektu-programu-rzadowego.html

  Największa marża jest na wdrożeniu... bo:
  1. oprócz dostawy należy zapewnić integrację z tym co już jest w szkole,
  2. przeszkolić pracowników=nauczycieli.

  Każdy kto ma/miał cokolwiek styczności z IT wie, że cash robi się na wdrożeniu. Czy na WZA była o tym mowa? Jak te urządzenia się sprzedaje - bo szkoły zapisują się w kuratoriach, a kuratoria co robią - przetarg?

  Pobieżnie przepatrzyłem oferty pod kątem sprzedaży urządzeń, jest tego dużo w zestawach, przy cenach kilkanaście tyś. (ale to piszę w dużym uproszczeniu, bo to w założeniach do Programu ma być stworzony cały system do nauki). Może właśnie Vidis widzi w Projekcji to co ja tj. WDROŻENIA, czyli integracja+szkolenia. Kiedy będzie wiadomo ilu ludzi zatrudnia Projekcja w raportach Vidisa-myślisz, że w skonsolidowanym za IVq 16r.? Czy dopiero w 1q 17r.? ŁD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - jednym z argumentów mocno podkreślanych dotyczących przejęcia był dostęp do wdrożeń.
   Pracuje tam kilkanaście osób.

   Usuń
 4. Krótkie info i problemy jakie miałem z MIFID II.

  Uwaga giełda teraz wprowadziła minimalny krok notowań dla wybranych instrumentów i dla niektórych Spółek co chciałem kupić jest tak, że minimalny krok jest co 2 grosze, a nie co 1 grosz jak było wcześniej i mi zlecenia kończące się na nieparzystą wartością nie chciało przejść.
  Czy macie tak na małych Spółkach np. AVIAM leasing tak samo, że jak dacie np. 4,43 to Wam odrzuci system zlecenie?

  Pozd.
  Bartekb125

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałem problem z taką końcówką.
   Tu info o zmianach: http://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/2463691,gpw:-okreslenie-minimalnej-wielkosci-zmiany-ceny-(kroku-notowania)-dla-akcji-notowanych-na-rynku-reg

   Usuń
 5. Panie Pawle, pytanie:

  WZA ustaliło, że spółka wyemituje 686 tys akcji i przekaże je udziałowcom Porojekcji sp zoo. , a następnie wprowadzi je na new connect zwiekszając liczbe akcji Vidis na NC trzykrotnie. Jak ocenia Pan ryzyko, że te 686 tys akcji zostanie rzucone na rynek przez akcjonariuszy i zatopi cenę?

  Przemek

  OdpowiedzUsuń