środa, 3 stycznia 2018

Na szybko: Zmiany regulaminowe na giełdzie

MIFID II spowodował, że od dziś zmieniły się m.in. kroki notowań i zlecenie z warunkiem WUJ.
Już to odczułem.Kroki notowań
Trudno mi racjonalnie zrozumieć po co, ale GPW wprowadziła zmiany w krokach notowań - czyli minimalnej zmianie kursu akcji.
Jest to w uchwale nr 1540/2017 (link).
Żeby skomplikować to, co było proste mamy teraz 6 list akcji i różne zasady dla każdej. Zapewne w celu "zwiększenia przejrzystości" jak reklamowany jest MIFID II. Podział dokonany został chyba na podstawie obrotów.
Np. dla listy nr 1 dla kursu powyżej 100 zł zmiana minimalna wynosi aż 1 zł, czyli 1%. Sporo.

Zlecenia z WUJ
Kolejną zmianą jest wprowadzenie minimalnego poziomu dla zleceń z WUJ - z wartością ujawnioną. Wynosi ona teraz dla akcji 50 000 zł.
Wiele moich zleceń to były WUJ i zmianę odczuwam jako stratę, ale z drugiej strony te zlecenia były dla mnie często irytujące jako uczestnika obrotu giełdowego - ukrywały rzeczywistą podaż i popyt. Dlatego choć sam ucierpię to jednak pozytywnie oceniam tę zmianę, bo zwiększa przejrzystość na rynku.

Maksymalny wolumen zleceń
Wprowadzono też ograniczenia, co do wolumenu zlecenia. Dla akcji nie może przekraczać 2% akcji wprowadzonych do obrotu..
Utrudni to trochę życie spekulantom na akcjach groszowych.
10 komentarzy :

 1. 1% spreadu to jakiś żart, podobnie jak 50k na WUJ. Nie poprawi to płynności a na wielu mniejszych spółkach wyczyści handel. Po części rozumiem limity na WUJ, ale 50k to sporo.

  2% na akcjach groszowych łatwo obejść stawiając kilka czy kilkanaście zleceń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nieprawda. Kupiłem KGHM i nie ma problemu ze zleceniami 108,50 zł, 108,55 zł, czyli skok co 0,05 zł (5 groszy). Trochę nie rozumiem dlaczego przy akcjach za 5 zł, minimalny krok to musi być 0,02 zł (2 grosze)
  Z WUJ to się zgadza. Takie zlecenia tylko dla dużych zleceń.
  Tak na marginesie:
  Co sądzicie o Getback po obecnej cenie ok. 18,50 zł? Czy tam może być jakiś trup w szafie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KGHM jak bardzo płynny papier ma lepsze warunki.

   Uwagi do GetBack napisałem w komentarzu tu:
   http://www.analizyprezesa.pl/2017/12/dynamiczny-getback-w-wirtualnym.html

   Usuń
 3. GBK - nie nazwalbym tego trupem w szafie, ale przeplacaja i to mocno za portfele npl-i...

  OdpowiedzUsuń
 4. Co to jest ten krok notowań? Że jak kurs nie zrobi się co najmniej +/- ten krok od danego kursu to nie będzie zawartych transakcji?

  OdpowiedzUsuń
 5. Krok notowań to minimalna zmiana ceny. Jeżeli minimalny krok notowań wynosi np. 0,05 zł (5 groszy), to cena Twojego zlecenia kupna bądź sprzedaży wyniesie np 22,35, 22,40, 22,45 itd. czyli tutaj masz zmianę co 5 groszy. A co gdybyś chciał ustawić zlecenie na 22,36? System Ci nie przyjmie dlatego, że dla tej akcji minimalny krok notowań to 0,05 zł.

  Pozd.
  bartekb125

  OdpowiedzUsuń
 6. a czy rynek przez te kroki notowań nie bedzie teraz bardziej zmienny, bo wielu nie bedzie srawdzac, jakie maja zlozyc zlecenie, i beda walic PKC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że niepłynne staną się jeszcze bardziej niepłynne

   Usuń
 7. Wprowadzone zmiany dotyczące różnicowania kroku notowań uważam na bardzo zły pomysł. Niech ktoś racjonalnie wyjaśni zwykłemu inwestorowi, dlaczego z dwóch podobnych (na pierwszy rzut oka) spółek jedna może mieć jakiś kurs, a druga nie (a tabel jest 6).
  Nie wiem czy już OBS widziałeś nowe ankiety, jakie biura będą przeprowadzać, aby zbadać profil inwestora. Jak dla mnie absurd.
  Moim zdaniem Mfid 2 to kolejny mały kroczek aby skomplikować życie inwestora indywidualnego i przekonać go, że jedynym lekarstwem jest korzystanie z "wyspecjalizowanych" instytucji, np funduszy.

  OdpowiedzUsuń