piątek, 16 lutego 2018

Gdy wycofują spółkę z obrotu

Dla wszystkich posiadaczy akcji spółek wycofywanych z giełdy (np. FAM, AVIA AM). Jeżeli postanowiłeś pozostać z akcjami to może warto zastanowić się nad optymalizacją podatkową.

W przypadku sprzedaży akcji na giełdzie (kupionych drożej) masz stratę, która obniża Ci podatek od zysków z innych akcji. Możesz potem odkupić te akcje po tej samej cenie i wtedy pozostajesz z akcjami.
Efekt jest taki, że dalej masz tyle samo akcji, ale podatkowo poniosłeś stratę, która jest uwzględniana w PIT-8c.
Ma to sens o ile koszt prowizji od sprzedaży i ponownego zakupu jest niewielki w porównaniu do oszczędności podatkowej. I o ile nie zapłacisz drożej odkupując akcje od tego za ile sprzedałeś.

Ten sam manewr warto rozważać również w przypadku akcji/obligacji, na których są duże straty, a ciągle inwestor uważa, że warto je trzymać.39 komentarzy :

 1. Można jednocześnie wystawić zlecenie sprzedaży na jednym rachunku i zlecenie kupna na drugim. Wtedy ma się taką samą cenę.
  KL

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - gratulacje. Popełnia się przy okazji przestępstwo handlując z samym sobą.

   Usuń
  2. Jakie przestępstwo. Przecież płacisz prowizje i podatki od tego zakupu :)

   Usuń
 2. A generalnie Panie Pawle radziłby Pan zostać z akcjami FAM? Z tego co czytałem w ogólnodostępnych źródłach szans na porozumienie ze spółką praktycznie nie ma, więc istnieje duża szansa, że zostanie się z papierami kolekcjonerskimi... Z drugiej strony wiadomo, iż obecna wycena spółki jest śmieszna w porównaniu do jej wartości godziwej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie nikomu nic nie radzę.
   Powtórzę to, co napisałem przy okazji AVIA AM:
   Na pytanie, które się zapewne pojawi "Czy trzymać akcje?" moja odpowiedź jest taka jak w przypadku każdej inwestycji: Czy przy obecnej cenie kupiłbyś te akcje w aktualnej sytuacji? Jeśli nie to nie powinieneś ich mieć, jeśli tak to trzymaj."

   Usuń
 3. Gdybyś na lotnisku w stolicy Litwy spotkał biznesmena który by Ci zoferował trochę akcji AviaAM, jakiś promil kapitału, nie notowanej nigdzie na giełdzie spółki która ma bardzo niski C/Z i świetne perspektywy rozwoju to kupiłbyś czy nie od niego ? Chyba trochę tak należy postawić pytanie czy zostać z akcjami AviaAM, nie wiem jaka jest dobra odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inny punkt widzenia jest taki, że sprzedając teraz po 5,58 (na ten moment cena rynkowa) sprzedajesz instrument wolny od ryzyka (bo cena gwarantowana w skupie to 5,62) poniżej swojej wartości. Skoro już i tak zostałem z tymi akcjami i nie zdążyłem ich sprzedać w pierwszych transakcjach wczoraj rano to nie uważam, zeby teraz był sens je sprzedawać. Lepiej poczekać i zobaczyć co się stanie bo poniżej aktualnej ceny już i tak nie sprzedam.

   Usuń
  2. To jest oczywiste. Zawsze jest szansa podniesienia ceny, więc nie ma się co spieszyć.
   Ale przed końcem wezwania trzeba podjąć ważną decyzję w sprawie akcji.

   Usuń
 4. za 50 zł bym kupił, tylko żeby zobaczyć jak się to skończy... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja sobie zostawię 1 akcję Avii. Resztę oddam w wezwaniu. Czy posiadanie akcji po za giełda nakłada na mnie jakieś obowiązki czy to raczej Avia będzie miała z tym problem?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobry pomysł z tą jedną akcją. Można się kiedyś wybrać na wakacje na Litwe i gdyby wtedy było WZA to się zarejestrować. A nuż będzie jakieś jedzenie i napoje to wtedy byłby dobry interes z tej akcji :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry pomysł z 1 akcją Avii. Może za 5 lat będzie warta 50 zł, inwestycja długoterminowa. Czy firma ma obowiązek informować akcjonariusza z 1 akcją? Gdyby tak tysiąc osób zostawiło po 1 akcji to Avia nie wyrobiła by z kupnem znaczków pocztowych. Stąd pewnie przymusowy wykup, żeby uniknąć między innymi takich sytuacji. Ale gdyby im się nie udało to ciekawe jak wygląda to formalnie? Ktoś chyba opisywał, że miał akcję spółki zdjętej z giełdy.
  Chyba sam tak zrobię, żeby zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy wie ktoś jak wygląda sytuacja z wypłatą dywidendy, jeżeli spółka nie jest notowana na giełdzie? Czy po wycofaniu z giełdy akcji muszę gdzieś się zgłosić, czy wypłaty będą realizowane na moje konto maklerskie.
  Pozdrawiam,
  xx1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcje zostają zdematerializowane i nie masz ich zapisanych w domu maklerskim, tylko w księdze akcyjnej, którą prowadzi spółka lub wskazany podmiot. Ty dostajesz akcje papierowe (kartka A4 z informacją o numerach akcji itp.).
   W przypadku dywidendy musisz wskazać rachunek bankowy spółce.

   Usuń
 9. Zdaje się, że Efekt ma jakieś plany inwestycyjne. Pomysł biur z parkingiem na wynajem w Krakowie wydaje się być dosyć sensowny, w kontekście rozwoju całego kompleksu biurowo-hotelowego. Może budowa nie będzie teraz najtańsza, ale zawsze to dywersyfikacja przychodów. Kraków pod kątem biurowym, wydaje się mieć dobre perspektywy. Obs jak oceniasz te plany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efekt ma bardzo wysokie przepływy operacyjne i ma wolne środki. Uważam, że jak mają wolny teren to pomysł świetny.

   Usuń
 10. Krakow to najbardziej zakorkowane miasto w Polsce, a Urzad Miasta ogranicza miejsca parkingowe w centrum. Na obrzezach powstaja parkingi P+R ale zainteresowanie srednie,bo trzeba zostawic samochod i przesiasc sie w tramwaj.Co innego biurowiec razem z parkingiem. Jesli chodzi o hotele,to powstaje ich tu mnostwo oraz trzeba liczyc te,co obecnie sa. Niemniej jednak Krakow ma duzy potencjal turystyczny a liczba liczba turystow ciagle rosnie. To teraz niech OBS sie wypowie w temacie juz bardziej zwiazanym z finansami :)
  Mario

  OdpowiedzUsuń
 11. UNIMOT 29,00 20 000 580 000,00
  UNIMOT 29,00 5 477 158 833,00
  RAZEM 1 667 901 457 265 847,8

  Piątkowe tranzakcie pakietowe może mi ktoś wytłumaczyć po co przepłacać UNIMOT po 29 zł?

  Pozd.
  Bartekb125

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie ktoś przerzucił z lewej kieszeni do prawej. Czyli sprzedaż pomiędzy firmami powiązanymi.

   Usuń
 12. Co się dzieje, jeśli kupie np Fam w ramach rachunku IKZE? Teraz, dopóki trzymam oszczednosci na tym koncie maklerskim, nie musze placic podatku.ale gdy Fam zdejmą z GPW, to zamiast kasy widocznej na rachunku dostane papier. Nastepnie przyszle dywidendy otrzymac na wskazane konto.jak sie z tego rozliczac zachowujac przywileje IKZE?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem jak to działa na IKE czy IKZE.

   Usuń
  2. Obawiam się, że może to być uznane za wypłatę z rachunku.

   Usuń
 13. Moim zdaniem jest to sposób na wcześniejsze wycofanie środków z IKE czy IKZE bez poniesienia podatkowych konsekwencji tych kroków, ale przez to w późniejszym czasie będzie się płaciło podatek (czy to od dywidendy czy też umowy cywilnoprawnej o ile uda sprzedać się akcje)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale jesli podam numer konta ikze pod dywidende lub w ramach umowy c-p?
  Pojutrze zadzwonie do swojego DM,bo temat malo jasny dla mnie i moze byc luka do wykorzystania.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem będą traktować te kwoty jako nowe wpłaty - bo przecież akcje nie zostaną sprzedane z rachunku ikze czy ike a dywidenda tez nie będzie od akcji zaksięgowanych na rachunku.

   Usuń
 15. DM Ci nie odpowie, nie świadczy usług doradztwa podatkowego (taką odpowiedź dostałem).

  OdpowiedzUsuń
 16. OBS. A czy jest takie ryzyko, że w wezwaniu skupią jakąś cześć po 5.62, ale zabraknie im do 95% aby przymusowo zdjąć spółkę z giełdy. I następnie ogłoszą tydzień później jeszcze jedno wezwanie na przykład po 6.52 aby mieć już pewność, że zbiorą wystarczającą liczbę akcji. Wtedy Ci pierwsi oddadzą gorzej niż CI drudzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby zdjąć spółkę z giełdy nie trzeba mieć 95%. Fam zdejmują z giełdy a mają około 82%.

   Usuń
  2. Sorry. Chodzilo mi o przymusowy wykup.

   Usuń
  3. A znasz taki przypadek? Raczej podwyższano cenę wezwania jak był negatywny odzew od większych posiadaczy akcji czyli funduszy.
   Tu jest kluczowe, czy fundusze jeszcze mają akcje i czy maja siłę by wymusić wyższą cenę wezwania. Teraz lepiej poczekać do daty wezwania. I przed tą datą podjąć decyzję - sprzedawać czy pozostawić, ale ze świadomością, że jest to spółka zagraniczna.

   Usuń
 17. Dziś Efekt po 23,7 a iFirma nawet po 3,18 ... ciekawe czy ktoś coś wie o wynikach czy właśnie mamy okazję aby uzupełnić obie ppzycje.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 18. Elo. OBSie po jakiej cenie planujesz sprzedać Triton ? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było napisane przy wyborze:
   "Termin: do opublikowania wyników za 2017 r., ale nie wykluczam też wcześniejszego zamknięcia w sytuacji, gdy kurs istotnie zdyskontuje wyniki IV kw."

   Usuń
  2. Jakie wyniki szacujesz za IV kw? Na SW zastanawiają się o księgowanie lokalu pod przedszkole. czy będzie przeszacowanie czy nie, masz zdanie w tym temacie?

   Usuń
  3. Podstawa do przeszacowania jest - bo ma większą wartość niż koszt wybudowania.

   Usuń
 19. Z tego co wiem to zasady portwela polegaja na sprzedazy przy publikacji wyników wiec jak nie okresla sie ceny xD (TP mam na mysli)
  krzysiek

  OdpowiedzUsuń