poniedziałek, 5 lutego 2018

Inter RAO Lietuva - handel energią z polityką w tle

INTER RAO LIETUVA to spółka zależna państwowego rosyjskiego holdingu energetycznego.
I to polityka międzynarodowa jest w tle tej spółki, która przez kilka ostatnich lat wypłacała sowite dywidendy.


IRL handluje energią - głównie na Litwie. Produkuje tam też energię na farmach wiatrowych.

Jej historię można podzielić na 2 odrębne okresy - PRZED i PO. A chodzi o otwarcie mostu energetycznego NordBalt, który mocniej wpłynął na spółkę niż połączenie LitPol łączące Polskę z Litwą.

Po kolei...


Wpływ rosyjskiej polityki na handel energią
Głównym akcjonariuszem IRL jest RAO Nordic OY, którego akcje w 100% posiada Inter RAO UES, a ostatecznie Skarb Państwa Rosji. Holding RAO UES  (link) produkuje 70% energii w Rosji. To praktycznie państwowy monopolista. Więc istotny wpływ na jego działalność mają władze rosyjskie.

IRL to litewska spółka, której podstawową działalnością jest obrót energią.
W strukturze przychodów 97% to handel energią, a 3% to produkcja energii.

Struktura zakupowa i sprzedażowa handlowaną energią ujawnia cel istnienia tej spółki - sprzedaż rosyjskiej energii na Litwie.
Jak widać 78% sprzedawanej energii jest na Litwie, natomiast 66% kupionej w Rosji.

Handel energią na Litwie odbywa się na giełdzie NordPool. Wyższe ceny na niej to szansa na większą marżę dla IRL.

Ponieważ Litwa była uzależniona od rosyjskiej energii to dla IRL trwała sielanka - kupowali tanio energię rosyjską  i sprzedawali drogo na Litwie. (Ceny energii kupionej z Rosji to wewnętrzna sprawa rosyjskiego holdingu RAO UES).

Wszystko zmieniło się w grudniu 2015 roku, kiedy otwarty został most energetyczny łączący Litwę ze Szwecją. Wtedy ceny prądu drastycznie spadły, gdyż Szwecja bazuje na elektrowniach wodnych i produkuje bardzo tani prąd. A zyski IRL spadły.

Kilka artykułów na ten temat:

NordBalt to wyjątkowo usterkowa linia. Praktycznie co miesiąc jest jakiś przestój, który powoduje, że wstrzymany jest przesył energii. Litwini oskarżają o usterki Rosję :

Każdy przestój NordBelt jest korzystny dla Rosjan i IRL, która może sprzedać energię z Rosji drożej i w większej ilości.


Polityka może wpłynąć jeszcze mocniej na IRL.
Pod koniec 2017 r. Putin straszył odcięciem Litwy od rosyjskiej energii (to oznaczałoby, że IRL przestałoby handlować energią z Rosji):

Również plany energetyczne Litwy są groźne dla IRL. Litwa chce uniezależnić się od rosyjskiej energii. W tym celu przygotowuje się do synchronizacji swojej sieci energetycznej z europejską.

Innym czynnikiem, który mocno może wpłynąć na spółkę jest uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej zlokalizowanej zaledwie 50 km od Wilna (link). Ma ona ruszyć pod koniec 2019 r. Elektrownia będzie miała nadwyżki energii, którą chce eksportować - prawdopodobne, że import na Litwę może realizować Inter RAO Lietuva. Ale Litwa już zadeklarowała, że energii z tej elektrowni nie kupi i podjęła działania blokujące import energii z tej elektrowni. Możliwe jednak, że ten prąd poprzez inny kraj (np.Rosję) wpłynie na Litwę i zmieni układ sił ( i ceny).

Produkcja energii
Oprócz handlu energią IRL również produkuje energię w farmach wiatrowych. 30-megawatowy Vydmantai Wind Park stanowi jedną z pierwszych i jednocześnie największych farm wiatrowych na Litwie i w całym regionie bałtyckim.
Udział produkcji w przychodach wynosi zaledwie 3%, a w zysku operacyjnym 15%.

Jest to więc działalność uzupełniająca, a nie kluczowa. Poziom produkcji zależy od tego, jak mocno wieje na Litwie, ale prawdę mówiąc wpływ tego segmentu jest niewielki.
Warto jednak pamiętać o tym, że obecnie energia wiatrowa sprzedawana jest po cenie gwarantowanej znacznie wyższej od rynkowej (gwarantowana 86,868 EUR/MWh, rynkowa ok. 35 EUR/MWh). Ale ta gwarancja obowiązuje tylko do 2020 roku, czyli jeszcze 3 lata. Później rentowność tego segmentu drastycznie spadnie.

Dywidenda
IRL znana jest z wypłacania wysokich dywidend. W 2017 stopa dywidendy wyniosła 15%. Również w 2018 r. można oczekiwać podobnej dywidendy. IRL w związku z wysoką amortyzacją farm wiatrowych ma wysokie przepływy operacyjne.
Po 3 kwartałach zysk netto jednostkowy wynosi 5,8 mln EUR (Dywidenda zależy od zysku jednostkowego).
Można oczekiwać, że zysk netto jednostkowy za 2017 r. wyniesie ok. 8,5 mln EUR (wobec 10,2 mln EUR w 2016 r.).
To może oznaczać 0,42 EUR na akcję, co daje stopę dywidendy ok. 14%.

Podsumowanie
Warunki działania IRL znacząco pogorszyły się po otwarciu mostu energetycznego NordBalt łączącego Litwę ze Szwecją. Spadły ceny prądu na Litwie i marże IRL.
IRL zapewne wypłaci za 2017 roku wysoką dywidendę, jednak przyszłość tej spółki kontrolowanej przez państwowy rosyjski holding energetyczny jest niepewna. 
Litwa chce jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiej energii, co podcięłoby gałąź na której siedzi IRL. W 2020 roku skończy się wysoka gwarantowana cena prądu z farm wiatrowych. Do tego dochodzi ryzyko politycznego odcięcia dostaw prądu do Litwy przez Rosję.
Dlatego akcje IRL to inwestycja podwyższonego ryzyka.

5 komentarzy :

 1. Krótko i na temat. Fajna analiza.

  OdpowiedzUsuń
 2. OBS, Triton coś pózno z tym raportem ? i ktos sprzedaje troche czyzby zbijali przed raportem zeby dokupić czy raczej ucieczka powoli ? Macie jakieś przemyślenia Panowie ?
  Postawiłem SL nna 3,10
  Rozszerzone skonsolidowane raporty kwartalne:
  - za IV kwartał 2017 roku - 1 marca 2018 roku,
  - za I kwartał 2018 roku - 15 maja 2018 roku,
  - za III kwartał 2018 roku - 14 listopada 2018 roku,
  Raport półroczny skonsolidowany rozszerzony o sprawozdanie jednostkowe Emitenta za I półrocze 2018 roku - 31 sierpnia 2018 roku,
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póżno? 1 marca? Mogli w ogóle odstąpić od publikacji raportu za IV kw.
   Ten raport jest decydujący. Mieszkania były przekazywane w IV kw. i ten raport pokaże, ile Triton na tym zarobił.

   Usuń
 3. Skąd wziąłeś wszystkie te informacje? Jakiś czas temu analizowałem tą spółkę i nie znalazłem żadnych info o połowie spraw które poruszyłeś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podane linki + raporty IRL + ich prezentacja na stronie

   Usuń