poniedziałek, 12 lutego 2018

Na szybko: Monnari znowu podkręca wynik

Dopiero co (w czwartek) napisałem w komentarzach, że zysk Monnari został podbity przeszacowaniem nieruchomości w IV kw. 2016 i teraz bez takich dodatków wynik będzie niższy. Ale Monnari jednak znowu postanowiło poprawić księgowo wynik i informuje, że z przeszacowania nieruchomości będzie dodatkowe +6 mln zł zysku netto (link). Warto pamiętać, że nie jest to zysk z podstawowej działalności.

7 komentarzy :

 1. Z 37.5 na 50.7 mln to trochę więcej niż 6 mln.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe, bo faktycznie zwiększyli wartość nieruchomości o 13 mln zł, a informują, że zysk netto wzrośnie o 6 mln zł.
   "Monnari Trade szacuje, że w wyniku aktualizacji wartości nieruchomości wynik finansowy netto grupy zwiększy się o około 6 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.
   Monnari podało, na podstawie operatów szacunkowych, obecna wartość rynkowa dwóch łódzkich nieruchomości wynosi 50,7 mln zł. Wartość tego aktywa na dzień bilansowy ostatnio publikowanego sprawozdania finansowego wynosiła natomiast około 37,5 mln zł."

   Usuń
  2. Zapewne w nowej wycenie są poczynione nakłady na nieruchomość.

   Usuń
  3. W komunikacie z 09.02 podali, "że Spółka szacuje, iż w konsekwencji opisanej powyżej aktualizacji wynik finansowy netto Grupy Kapitałowej Emitenta ulegnie zwiększeniu (z uwzględnieniem podatku odroczonego) o ok. 6 mln zł. Ostateczne kwoty zostaną ustalone po weryfikacji przez biegłego rewidenta badającego skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Emitenta."

   No i podali przychody ze sprzedaży ze stycznia 2018: spadek r/ro 12%..

   Usuń
 2. Ale czy to zle? Wygląda na to, że spółka zaczyna stawiać drugą nogę w branży nieruchomości. Inwestują, remontują, budują. Wartość majątku rośnie. Kupili tanio działkę w centrum Łodzi i z pomysłem podnoszą jej wartość - trzeba to jakoś wykazać w bilansie.

  Co do segmentu odzieżowego, to rzeczywiście nie wygląda to dobrze, ale to chyba problem u wszystkich producentów/sprzedawców droższej odzieży kobiecej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy ja napisałem, że złe?
   Natomiast wycena rynkowa bazuje na przyszłych wynikach. Czy w przyszłości Monnari będzie co roku przeszacowywać w górę nieruchomości?

   Usuń
  2. Myślę, że będzie. Tam jest 10 hektarów do zagospodarowania. W miarę postępu prac oraz wzrostu cen nieruchomości (a taki trend obecnie mamy) myślę, że tam jest spore pole do popisu.

   Usuń