wtorek, 27 lutego 2018

New Connect: Dektra - wyniki 2017 r.

Dektra podała wyniki za 2017 rok. Przychody wyniosły 20,1 mln zł (+7,3%), a zysk netto 1,52 mln zł (+21,7%). Bardzo udany rok, a teraz ma być wypłacona dywidenda 1,30 zł na akcję (stopa = 11%).


O spółce wcześniej:
Dektra - spółka dywidendowa z NC
NewConnect: Ciekawe spółki

Otoczenie sprzyja - rośnie produkcja budowlano-montażowa, co pozwoliło spółce uzyskać rekordowe w historii przychody.  Początek roku zapowiada także udany kolejny rok.
Spółka jest głównie importerem, wiec umocnienie PLN wobec EUR jest korzystne.


Sytuacja płynnościowa jest bardzo dobra - na rachunku było 887 tys. środków gotówkowych przy łącznej kwocie zobowiązań 1,59 mln zł. 

Choć wynik całoroczny jest znakomity, to sam IV kw. okazał się trochę niższy od moich oczekiwań (prognozowałem w całym roku 1,6 mln zł). 
Wynika to z kosztów finansowych. Prowizja i odsetki od zaciągniętej pożyczki wyniosły 87 tys. zł. A że spółce trochę zapomniało się we wcześniejszych kwartałach memoriałowo je księgować (bo w poprzednich latach były nieistotne) to teraz wpadły jednorazowo do rzis.

Spółka rosnąc zwiększa zapasy i należności, a tym samym zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Wypłacając ok. 100% zysków nie budowała kapitałów i musiała przed sezonem (na początku roku) zaciągnąć pożyczkę. Samo w sobie jest to normalne, że firmy handlowe korzystają z długu. Wydaje się, że w tym roku również będzie musiała zwiększyć dług, co może spowodować w kolejnych latach, że na dywidendę nie będzie mogła przeznaczać już całego zysku do wypłaty (choć poziom powyżej 80% tak). W tym roku na dywidendę zaplanowano 94,4% osiągniętego zysku.

Podsumowanie
DEKTRA w 2017 roku zwiększyła przychody i zysk. Jest to jedna z najlepszych spółek dywidendowych na giełdzie. Wypłaca ją nieprzerwanie od 2008 roku, a stopa dywidendy w ostatnich latach wynosiła ok. 10%. 

9 komentarzy :

 1. Zgadzam się w 100%.Posiadam akcję od dłuższego czasu i jest to spokojna inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to nie czas aby uciekać z BAH? Ktoś tam jest zdeterminowany żeby pozbyć się papiera za każdą cenę. W tym momencie coraz trudniej będzie o odbicie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja myslę, że jak wszyscy chca uciekać z BAH to właśnie zbliża się dobry moment aby kupic kacje. Dywidenda powinna byc przyzwoita a na sprzedaż aut premium w Polsce nawet jak będzie gorzej w gospodarce to będa chetni.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem kto :) ale ktoś pisał na blogu, jak cena była powyżej 10zł, że to okazja inwestycyjna. Przypomnijcie mi kto to był :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ktoś coś wie, dlaczego mąż pani prezes regularnie sprzedaje pakiety akcji?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy przy tej cenie warto zainteresować się znów DKR? Co ewentualnie może w najbliższym czasie wpłynąć na kurs?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety sprzedaż idzie słabo. Ważne będą 2 najbliższe miesiące "(sierpień i wrzesień), bo wtedy sprzedaż jest najwyższa.
   Trudno jednak liczyć na duży sukces i jest realne ryzyko, że zysk w tym roku będzie poniżej 1 mln zł. A dodatkowo ze względu na rosnące zadłużenie spaść może wielkość dywidendy

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń