poniedziałek, 12 lutego 2018

Raporty z IV kw. - cz. III

Kolejne raporty spływają na rynek. W tym tygodniu sporo będzie raportów z NC.
W rozwinięciu krótkie komentarze do wyników osiągniętych w IV kw. wybranych spółek.Agroliga
Za każdym razem jak patrzę na Agroligę to dziwię się tak niskiej wycenie. Spółka od lat pokazuje dobre wyniki i rozwija swoją działalność, ale brakuje jej zdecydowanie porządnego PR-u - mało informacji, słabej jakości itp. W efekcie wyceniana jest niżej niż inne spółki ukraińskie. 
Czy przełom nastąpi w tym roku? Na ukończeniu jest nowy zakład ekstrakcji oleju przetwarzający do 170 tys. ton słonecznika zbudowany za 9 mln USD. 

W 2017 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 21.8 mln EUR (+2%), a zysk netto 4,2 mln EUR (+11%).
Wskaźnik C/Z=1,2.

W raporcie niestety nie ma żadnego komentarza do wyników (kolejny dowód słabej komunikacji z inwestorami). Więcej można przeczytać na stronie internetowej. 
Grupa uprawia 10 000 ha. Obecny zakład przetwarza 35 tys. t. W I kw. 2018 r. ma być oddany nowy zakład przerabiający 170 tys. t słonecznika. Swego czasu Agroliga chciała pozyskać środki na budowę poprzez emisję akcji, ale ostatecznie zrealizowała przedsięwzięcie ze środków własnych i kredytu (6,7 mln EUR).

Sprawozdania finansowe są w EUR. To powoduje, że przy słabnącej hrywnie Grupa ponosi straty na różnicach kursowych przy przeliczaniu UAH na EUR. W 2017 r. w RZiS było to 845 tys. EUR, natomiast kapitał został obniżony o ponad 2 mln EUR. W efekcie podczas gdy w hrywnie są duże wzrosty, w EUR już takiej dynamiki nie ma.

AQUA Bielsko-Biała
Jest to przedsiębiorstwo dostarczające wodę i odbierające ścieki w Bielsko-Białej. Większościowym akcjonariuszem jest gmina Bielsko-Biała.
Spółka bazuje na istniejącej infrastrukturze i ma małe możliwości zwiększania przychodów. Dzięki środkom unijnym dokonuje jednak modernizacji istniejącej sieci i rozbudowuje ją podłączając nowych odbiorców (głównie do instalacji ściekowej). Taryfy muszą być zatwierdzane przez regulatora.

W 2017 r. przychody ze sprzedaży wody wyniosły 66,4 mln zł (+2,8%), natomiast przychody z odbioru ścieków 65,1 mln zł (+0,7%). Spółka informuje o wzroście sprzedaży wody do przemysłu i spadku aż o 6,1% do odbiorców hurtowych.

Łączne przychody ze sprzedaży wyniosły 148,3 mln zł (+1,5%). Natomiast koszty operacyjne rosły szybciej 138,7 mln zł (+3,8 mln zł). Po uwzględnieniu wyższych dotacji zysk netto wyniósł 10,07 mln zł i był tylko o  186 tys. zł niższe niż rok wcześniej.

Jednak w samym IV kw. spółka poniosła stratę - 788 tys. zł., podczas gdy rok wcześniej był zysk 981 tys. zł. To jest negatywne zaskoczenie.

Spółka jest dobrą spółką dywidendową. Na dywidendę przeznacza nie tylko cały zysk, ale też część kapitału zapasowego. W 2017 stopa dywidendy wyniosła 5,1%.
Po znacznych wzrostach kursu w poprzednich latach biorąc pod uwagę presję na koszty oraz ograniczoną możliwość podwyższania taryf stopa dywidendy może zacząć spadać.

VIDIS
Spółka kolejny raz podniosła prognozę wyników za rok 2017/18 (link).
Obecna prognoza to 3 mln zł.
Kapitalizacja na wczoraj to zaledwie 5 mln zł.

O Vidis napisałem wcześniej:
NewConnect: Ciekawe spółki
New Connect: VIDIS - po WZA

Uzasadnienie spółki:
"Mając na uwadze podjętą uchwałę przez Radę Ministrów w dniu 19 lipca 2017 r. w sprawie ustanowienia Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 - "Aktywna tablica" oraz weryfikacji bieżących danych finansowych oraz aktualnego portfela zamówień, władze Spółki zauważyły realną szansę dla ViDiS S.A. zwiększenia sprzedaży i osiągnięcia większego zysku."

21 komentarzy :

 1. Może warto popatrzeć na MBF skromnie ale drugi kwartał na plusie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta spółka zupełnie mnie nie przekonuje. Deal z Luxury Trade wzbudza moją nieufność.

   Usuń
 2. OBS co sądzisz o spółce Makolab? Widzę, że nigdy się jej nie przyglądałeś, bo nie ma jej na liście analizowanych. Przychody i zyski runęły w 2016 roku po zakończeniu dużego projektu, ale od jakiegoś czasu spółka mocno poprawia wyniki i w ostatnim raporcie możemy przeczytać, że:

  "Spółka kontynuowała realizację projektów z obszaru „connected car” dla nowo pozyskanego klienta z branży
  „automotive”. O pozyskaniu tego klienta Spółka informowała w raporcie za II-gi kwartał 2017 r. Na tym etapie
  współpracy Spółka została zobowiązana do nieujawniania publicznie danych klienta oraz szczegółów
  realizowanych projektów."

  C/Z to 11,5, ale jeśli nadal zwiększaliby przychody i zyski w takim tempie jak w ostatnich kwartałach to może to być atrakcyjna inwestycja. Oczywiście największym zagrożeniem jest wzrost kosztów pracy (branża IT) i nieregularne zlecenia dla dużych klientów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj z tym dynamicznym zwiększaniem zysków to ostrożnie.
   Owszem przychody rosną, ale spada rentowność.
   W III kw. zysk na sprzedaży był niższy r/r.
   Zobaczymy, co pokażą w IV k.w

   Usuń
  2. Dzięki za wskazanie spadku rentowności, raport już jutro i faktycznie może on wiele powiedzieć. Podpytałem łódzkich znajomych o tę firmę i wiem tylko, że są mocno aktywni w rekrutowaniu nowych ludzi, więc może to wyjaśniać rosnące koszty i spadek rentowności, ale daje też nadzieję na wyższe przychody (i miejmy nadzieję zyski) w przyszłych kwartałach, bo bez powodu tych ludzi raczej nie rekrutują.

   Usuń
 3. Inteliwise spółka, która właśnie wkracza w okres zbierania żniw, naprawdę polecam, ta sama branża co LIvechat i Ailleron.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może coś więcej napiszesz o spółce.
   Na pierwszy rzut oka w cenie jest bardzo duża poprawa i przez to spółka jest bardziej ryzykowna.

   Usuń
 4. Panie Pawle jeśli można to poproszę o komentarz do wyników Promise;według mnie wyglądają bardzo dobrze,perspektywa wypłaty solidnej dywidendy a na kursie akcji żadnej reakcji;z góry dziękuję.Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak patrzę na kwartalne wyniki to mam niezbyt pozytywny obraz. Na poziomie zysku ze sprzedaży w IV kw. strata pomimo rekordowych przychodów. Właściwie zysk na sprzedaży mieli tylko w II kw.
   To powoduje, że trudno szacować wyniki tej spółki w przyszłości.

   Usuń
 5. OBS-ie prośba. Jak Widzisz przyszłość na AVIA AM ?

  OdpowiedzUsuń
 6. OBS co sądzisz o powtarzalności wyników VIDIS? Czy po zakończeniu programu Aktywna Tablica spółka będzie miała podstawy do utrzymania poziomu zysku z okresu trwania tego programu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem na WZA i Zarząd był przekonany, ze w kolejnym roku obrotowym zarobią więcej, bo program będzie rozłożony bardziej w czasie, a oni mieli problem z pozyskaniem finansowania. Teraz ma być lepiej.

   Usuń
 7. Miałem długo akcje Agroligi. Zarobiłem, bo kupiłem przypadkowo blisko dna. Śledziłem tą firmę. Wiadomości z jednego roku nie korespondują z późniejszymi informacjami. Podają co chcą, bo są poza żadną kontrolą zarówno polską jak i ukraińską. Możliwe, że firma istnieje. Jeśli nawet istnieje, to nie liczcie na nic. To jest takie nowe Fesenko. Pewnego dnia usłyszycie, że nie widzą powodu do udzielania jakichkolwiek informacji. Nie jest pewne, kto za tą firmą stoi. Wysokość cen akcji jest miarą naiwnej wiary inwestorów. Ale nie ma ich dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka jest na polskiej giełdzie już 7 lat. I cały czas wypełnia wszystkie wymagania giełdy. Swego czasu była tam delegacja potencjalnych inwestorów, jak Noble DM miał robić emisję i widziała ich zakład i ziemie. Więc istnieją.
   Ryzyko oczywiście jest, ale Twoje oskarżenia można podciągnąć pod manipulację.
   Takie komentarze to raczej publikuj na Bankierze, nie tu. Jak Chcesz coś napisać to pisz merytorycznie.

   Usuń
  2. Dwa lata temu informowali, że linia tłoczenia oleju którą posiadali miała zwiększyć wydajność do 110 tyś ton. Modernizację zrobili, a teraz okazuje się, że jeśli wybudują nowy zakład za duże kredyty, to sumarycznie tłoczenie oleju osiągnie 110 tyś ton, a później nawet 170 tyś ton. Ten olej to najważniejsza ich działalność i nie osiągną nigdy 110 tyś ton. Delegacje były, tylko nie wiadomo co widzieli i czyje widzieli. Rafineria nafty Fesenko też była, tylko okazało się, że właściciele nie zaakceptowali nowych udziałowców. To są takie fajne transakcje. Przychodzi pracownik służb specjalnych i kupuje za 1 hrywnę 50% akcji i jest to oferta nie do odrzucenia. To nie jest NewConect. Tam się robi co się chce.

   Usuń
 8. OBS, co sądzisz o wynikach VIDIS? na poziomie zysku super, zeszli z miliona zapasów, jednak to wciąż ponad 12 mln w towarze. Poza tym zobowiązania znów w górę o prawie 2 mln. Mam mieszane wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki rewelacyjne. Znaczenie lepsze od moich oczekiwań, choć po podniesieniu prognozy do 3 mln zł zakładałem, że będzie ponad 3,5 mln zł, bo I półrocze jest zazwyczaj ze stratą.
   Co do zobowiązań. Oni mocno sprzedawali w grudniu i dopiero na początku roku spłynęły należności i spłacili zobowiązania. Zobacz też, że mieli już 2 mln zł gotówki.

   Usuń
 9. Pawle, to może Vidis dołączysz do portfela spółek z górnej półki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączyć to chciałem w grudniu, ale stwierdziłem, że jest za mało płynna.

   Usuń
 10. Ale dzisiaj pięknie rośnie. Co do płynności to w Twoim portfelu większość ma obroty na podobnym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie żartuj. Sprawdź sobie zanim coś takiego napiszesz.

   Usuń