środa, 7 lutego 2018

Raporty za IV kw. - cz. II

Rynek krwawi. I to jest najważniejsze wczorajsze wydarzenie. To, że USA były już mocno przegrzane wiedzieli prawie wszyscy i spadki były w końcu nieuniknione. Na naszym rynku wg mnie warto spadki wykorzystywać do kupowania mniejszych spółek, szczególnie dywidendowych, które poprawiają wyniki, a są nisko wyceniane.
A że sezon raportów za IV kw. już się rozpoczął to kolejna odsłona krótkich komentarzy do wyników.

iFun4All
Wniosek główny po raporcie (raport za IV kw.) - sytuacja płynnościowa się pogorszyła.

Spółce na rachunku zostało 314 tys. zł. Nie udało się wyemitować obligacji (brak chętnych - nie osiągnęli minimum - link). A to oznacza, że pieniędzy starczy na 1-2 kwartały jak nic się nie poprawi.
W 2017 roku przepływy operacyjne wyniosły - 764 tys. zł pomimo, że był to rok debiutu flagowej gry Serial Clener. Środki pieniężne w 2017 roku skurczyły się o 786 tys. zł.
Jak sama spółka przyznaje: "Wyniki finansowe osiągnięte w IV kwartale 2017 r. są poniżej oczekiwań Zarządu Spółki, co wynika z niższej niż zakładano dynamiki sprzedaży najnowszej gry Emitenta – „Serial Cleaner”, której premiera miała miejsce w lipcu 2017 r."

Nie wystarczy zrobić dobrą grę (oceny Serial Cleaner są niezłe) - ona musi się jeszcze sprzedać na tyle, żeby pokryć koszty produkcji. W lipcu prezes szacował, że wydali na nią 1,2 mln zł (link).

Przychody ze sprzedaży w IV kw. wyniosły zaledwie 62 tys. zł. (uwzględnia przychody z premiery Serial Cleaner).
Koszty działalności operacyjnej 401 tys. zł.
To pokazuje ile potrzeba kwartalnie środków na przeżycie.
Przepływy operacyjne w IV kw. wyniosły - 231 tys. zł.

Klasyczne zagranie (gdy sprzedaje się słabo gra i potrzebne są pieniądze ogłasza się nową strategię) nie zadziałało i spółce nie udało się wyemitować obligacji. Co teraz zrobi? Kolejna próba z obligacjami, dofinansowanie od akcjonariusza, emisja akcji?

ASBIS
Asbis podniósł prognozę wyników za 2017 r. (link).

Przychody wyniosły 1,48-1,49 mld USD, a zysk netto 6,8-7,0 mln USD.

W 2016 roku było to odpowiednio 1,14 mld USD i 4,6 mln USD. Dynamiki wzrostu więc niezłe.
Warto pamiętać o tym, że 80% kosztów jest denominowanych w USD, a tylko 40% przychodów. To oznacza, że lepsze wyniki to nie tylko wzrost organiczny (choć głównie), ale też skutek przeliczenia walut lokalnych na USD.

W 2016 r. ok. 40% sprzedaży było w krajach byłego ZSRR (16% Rosja, 10% Ukraina), ok. 40% w Europie Środkowo-Wschodniej (16% Słowacja). Zatem znacząca poprawa gospodarcza w Rosji wpłynęła pozytywnie na wyniki.

Kapitalizacja grupy wynosi 180 mln zł. Biorąc po uwagę osiągnięte wyniki wydaje się, że spółka jest niedowartościowana.

INTERFERIE
Interferie podały (link), że szacunkowy wynik netto wyniósł 8,0 mln zł, co w porównaniu do 4,2 mln zł rok temu robi wrażenie.
Po 3 kwartałach zysk netto wynosił 4,9 mln zł. Sezonowo w IV kw. zazwyczaj była strata, a tu nagle zysk w IV kw. 3,1 mln zł.
Ale ...
Niestety nie jest tak różowo.
Spółka podała również, że "Wzrost o około 5 000 tys. złotych w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w pozycji pozostałe przychody i zyski operacyjne ".
Krótko mówiąc zysk w IV kw. został zrobiony na jednorazowych zdarzeniach (przeszacowanie wartości nieruchomości?).
Bez tego w IV kw. byłaby strata.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

2 komentarze :

 1. witam
  Czy dla ASBIS niski kurs dolara jest dobrą sytuacją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo tak, bo 80% kosztów jest w USD.
   Natomiast należy pamiętać też, że wyniki Asbisu są podawane w USD. Zatem 1 mln USD zysku teraz nie jest tyle samo warte co 1 mln USD zysku rok temu.

   Usuń