środa, 14 lutego 2018

Raporty za IV kw. - cz. V

Kolejne raporty. Jest ich coraz więcej i niewiele tak naprawdę jest wartych, żeby coś  o nich napisać.
Ale o kilku wspomnę. Wyniki podały m.in. PRO-LOG i MADKOM wymienione przeze mnie wśród ciekawych spółek z NewConnect (link).

PRO-LOG
O spółce wcześniej:
NewConnect: PRO-LOG - dochodowy skład podatkowy
NewConnect: Ciekawe spółki

IV kw. to dla spółki najważniejszy kwartał, gdyż wtedy jest największa sprzedaż w branży alkoholowej, którą głównie obsługuje PRO-LOG. To firma zajmująca się logistyką głównie artykułów akcyzowych. Prowadzi skład podatkowy, w którym m.in. nakładane są znaki akcyzy.

Przychody w IV kw. wyniosły 6,9 mln zł (+18,9%), a zysk netto 1,15 mln zł (+18,1%).

PRO-LOG wrócił do wypłat wysokich dywidend. Została ona wypłacona w styczniu (spółka ma przesunięty rok obrotowy). Stopa dywidendy wyniosła 11,8%.
PRO-LOG nie posiada własnych magazynów, tylko je wynajmuje. Ostatnio zawarł umowę przedłużając najem obecnych 15 tys. m2 i zdecydował się powiększyć powierzchnię o kolejne 5 tys. m2, które będą przekazywane od września 2018 do lipca 2019 r. To oznacza, że spółka widzi potencjał do wzrostu sprzedaży.

MADKOM
O Spółce wcześniej:
MADKOM [NC] - znacząca poprawa w I półroczu
NewConnect: Ciekawe spółki

Spółka specjalizuje się w obsłudze informatycznej administracji samorządowej. Napływ środków unijnych (w praktyce od IV kw. 2016) powoduje, że MADKOM realizuje więcej projektów i osiąga większe przychody.

W IV kw. przychody ze sprzedaży były rekordowe w giełdowej historii spółki 3,5 mln zł.
Ale zysk netto jak na takie przychody już nie był tak imponujący 382 tys. zł (przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej). W poprzednim roku była strata.

Po tragicznym 2016 rok 2017 to wielki sukces.  Przychody wyniosły 10,9 mln zł (+124%), a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 1,74 mln zł vs. strata - 1,80 mln zł.
Sytuacja płynnościowa powoli poprawia się.
Prezes Zarządu w raporcie wyraził swoje niezadowolenia z obecnego kursu akcji (wg niego zbyt niskiego), co uniemożliwia pozyskanie inwestora finansowego. Zapowiada skup akcji i zdecydowanie lepszy wynik w 2018 roku.

ALEJA SAMOCHODOWA
Wyniki jak można było oczekiwać są bardzo dobre. Spółka w raportach miesięcznych informowała, że sprzedaż eksportowa w IV kw. wynosiła 10,2 mln zł, co zapowiadało dobry zysk, choć szacowałem, że jednak wynik będzie wyższy niż w III kw.

Przychody w IV kw. wyniosły 11,4 mln zł, a zysk netto 683 tys. zł.
W całym 2017 r. przychody wyniosły 39,9 mln zł (+240%), a zysk netto 2,2 mln zł (+91%).


Sprawozdania finansowe spółki są wyjątkowo niechlujne (ten stary wyraz najlepiej oddaje to, co tam jest). Pozycje się nie zgadzają, sprawozdanie z przepływów błędnie zrobione itp. Audytor będzie miał, co porządkować.
Co więcej zysk w raporcie rocznym może być większy, bo spółka podobnie jak rok wcześniej nie ujęła memoriałowo premii za obrót z dostawcą, którą dostanie w połowie roku, a ta może być istotna. Ciekawe w jakim stopniu będą poddane audytowi wydatki na różne dodatkowe pomysły (portale np. yamba.pl czy starocie w Art Investment).

O ile działalność podstawowa (handel częściami samochodowymi) idzie dobrze i przynosi zyski, o tyle dodatkowe rzeczy wzbudzają moją nieufność. Spółka wydała sporo środków na rzeczy, które nie są jasno opisane w raportach. Aktywa trwałe to już ponad 5 mln zł (w tym 3 mln wnip i 2 mln inwestycje kapitałowe). W rmk jest 2,4 mln zł - co to jest?

VERTE
Spółka chce przeprowadzić postępowanie układowe, ale pytanie, kto chciałby współpracować ze spółką w takiej sytuacji. Kto zgodziłby się być dostawcą bez zapłaty z góry? Kapitały ujemne - 2,6 mln zł, brak środków, potężne zobowiązania.
A kapitalizacja 6 mln zł.

Ten przykład pokazuje, że nie liczy się tylko ciekawy pomysł, sprzedaż, ale też musi być konkretny wpływ gotówki.

Ten przypadek jest naprawdę warty przeanalizowania. Polecam przeczytanie sprawozdania zarządu w raporcie rocznym za 2016 r. To spółka, która współpracowała z Jeronimo Martins, Lidlem, dużymi sieciami handlowymi. Miała znaczące przychody, ambicje, ale jak widać to nie wystarcza.
Co chwilę pojawia się przypadek, który uzasadnia sens tego wpisu: Płynność finansowa.

SEVENET
Spółka zaskoczyła bardzo wysokim zyskiem. Przychody w IV kw. wyniosły 56 mln zł, a zysk netto aż 5,1 mln zł. Takich wyników spółka nie miała nigdy.
Kapitalizacja na wczoraj zaledwie 9 mln zł.
Dziś na pewno czeka kurs ostry skok w górę.

Sevenet to dostawca systemów sieciowych. Spółka informowała o zawarciu znaczących umów, ale jednak poziom przychodów i osiągnięty na nich zysk zaskakuje pozytywnie.

8 komentarzy :

 1. A co powiesz na temat spółki również z sektora IT o podobnej kapitalizacji do SEVENET - Madkom? Wydaje się być również niedoszacowana w cenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Madkomie wspominałem już ponad pół roku temu. Opis powyżej.

   Usuń
  2. Sevenet pokazał super raport za ostatnie cztery kwartały, ale rynek tego nie kupuje. Madkom miał słaby drugi kwartał 2018 i ktoś sypie akcjami po 1,30 zł.

   Usuń
 2. A w SEVENET głównym udziałowcem jest Promise z 42% akcji
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszedł raport Avii

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się Paweł, czy "za chwilę" Berling, który jest na giełdzie chyba tylko po to, aby płacić super DY z niej nie zejdzie? W tym przypadku to ja nie rozumiem po co chciało się być public? Biznes poukładany, płaski... chociaż teraz może coś drgnie, bo to importer. Wchodząc na GPW to na co oni liczyli? Chyba, że doradca im naopowiadał, bo sam chciał zarobić, ale z drugiej strony może właściciele się po prostu zmęczyli, skoro robią ten biznes od +2 dekad i chcieli się spieniężyć trochę? Śledziłeś Spółkę pod kątem inf. jakoś szczególnie, lub przeglądałeś raporty? Tanio jest jak ktoś chce 2-3x tyle mieć co na lokacie. Płynność "tylko" i "aż" katastrofalna. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obs a co sądzisz o spółce Photon Energy z New Connect? Firma zajmuje sie budowa i serwisowaniem elektrowni fotowoltaicznych. Do 2021 ma wybudować ponad 100 MW nowych elektrowni do wlasnego portfolio. P.X

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie umiem się na temat tej spółki wypowiedzieć.

   Usuń