czwartek, 1 marca 2018

Hydrotor - stabilna spółka dywidendowa

Hydrotor to spółka, do której co jakiś czas wracam. Kusi stabilna wysoka dywidenda, zniechęca brak rozwoju. Spółka od kliku lat osiąga podobne wyniki, którymi dzieli się z akcjonariuszami. W 2017 roku wreszcie drgnęły przychody.

Grupa Hydrotor składa się z 5 spółek (Hydrotor, Wizamor, Agromet, WPH, Hydrotorbis) specjalizującą się w produkcji oraz regeneracji elementów hydrauliki siłowej i obróbce elementów wielkogabarytowych.
W zakresie hydrauliki siłowej PHS Hydrotor oferuje takie produkty jak: pompy zębate, pompy olejowe, rozdzielacze, cylindry, zawory, zasilacze hydrauliczne.
Grupa ma własne linie produktowe, ale też w ramach współpracy kooperacyjnej produkuje dla liczących się na świecie firm Bosch – Rexroth, Parker, Claas, Idex Corporation, Hörmann. Eksport w 2017 roku stanowił 42,2% sprzedaży (większość do Niemiec).
Sprzedaż eksportowa wzrosła o 3,5% (negatywnie odbija się umocnienie PLN wobec EUR i USD), sprzedaż krajowa natomiast zwiększyła się o 17,6%.
Głównym odbiorcą produktów jest rolnictwo (części do maszyn rolniczych).

Przychody ze sprzedaży wyniosły w 2017 r. 98,8 mln zł i po kilku latach w końcu wzrosły r/r o 11,2%.
Trudno znaleźć konkretne uzasadnienie tego wzrostu. Wynika ono z ogólnie dobrej koniunktury w gospodarce polskiej i niemieckiej.

Pomimo wzrostu przychodów zysk ze sprzedaży był praktycznie na tym samym poziomie 6 125 tys. zł vs. 6 110 tys. zł.

Wzrósł natomiast zysk netto o 12,8% do 7,6 mln zł, choć trzeba wspomnieć, że został podbity sprzedażą nieruchomości w Dzierżoniowie (nie ma dokładnej kwoty w sprawozdaniu, ale pozostałe przychody operacyjne są wyższe w IV kw. o ok. 1,5 mln zł, w tym jest też zysk ze zbycia nieruchomości). Z drugiej strony pojawiły się koszty finansowe (1 mln zł), którego spółka w żaden sposób nie tłumaczy.

W raporcie można przeczytać: "Pozytywne prognozy współpracy z dodatkowymi kontrahentami i obecna sytuacja w otoczeniu rynkowym tego profilu działalności w Hydrotor sugerują możliwości poprawy wyników finansowych."

Nadzieją na poprawę wyników można zobaczyć w wynikach dwóch ostatnich kwartałów, które były dla grupy lepsze niż rok wcześniej.
Spółka Hydrotor realizuje projekt inwestycyjny - Centrum Badawczo-Rozwojowe. Całkowity koszt szacowany jest na aż 17,5 mln zł, a dofinansowanie z UE to zaledwie 4 mln zł. Na razie są koszty (6,6 mln zł), choć z powodu wysokiej amortyzacji (6 mln zł rocznie) nie widać wzrostu środków trwałych. 
"Realizacja projektu CBR jest związana z ponoszeniem dodatkowych kosztów, jednak przy założeniu nie pogorszenia się koniunktury na rynkach, powinna pozytywnie wpływać na wyniki finansowe w przyszłości."

Grupa zatrudnia ok. 750 pracowników i odczuwa już presję płacową, co może wpłynąć na wzrost kosztów w kolejnych okresach.

Hydrotor to spółka dywidendowa wypłacająca dywidendy nieprzerwanie od kilkunastu lat. W ostatnich latach stopa dywidendy wynosiła 4%-5%. Można również w tym roku oczekiwać takiej dywidendy - sytuacja płynnościowa spółki jest bardzo dobra.

No i na koniec trzeba zwrócić uwagę na fakt, że prezes Kropiński, który jest nim od 1991 r. zapowiedział odejście na emeryturę. Może to być istotna zmiana (czy na plus czy na na minus to się okaże).

13 komentarzy :

 1. Suwary pokazały bardzo ładny wynik kwartalny, szczególnie, ze ten kwartał sami zaliczają do sezonowo słabych. Pytanie tylko jak długo utrzymają tak dobrą rentowność i czy cała gotówka i tak nie pójdzie na spłatę długów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O spółce niedawno napisałem: http://www.gazetagieldowa.pl/2018/02/suwary-udany-rok.html
   Trzeba obserwować cenę HDPE.

   Usuń
  2. Wynik został podbity kwotą wygranej sprawy o składki PFRON 1 mln zł.

   Usuń
 2. Wiem że nie lubisz MBF z NewConnect he he ale prośba potrzebuję pomocy inteligentnej osobo czy osób które to czytają: po co zwolnili lock-up jakieś pół roku przed czasem ale tuż przed walnym z uchwalonym dodrukiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie pierwsze wrażenie dot. Triton ? Zyski ok ale poziom gotówki spadł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynik bardzo dobry.
   Ale ważniejsze jest to zdanie:
   "W 2017 roku oddano do użytku i rozpoczęto sprzedaż lokali w inwestycji TRITON WINNICA. Do końca
   2017 roku zawarto umowy przyrzeczone na 177 lokali, co stanowi 64% ogólnej ich liczby, sprzedano 5.376
   m2 powierzchni, co stanowi 49% powierzchni użytkowej wybudowanej dotychczas części osiedla. "

   Czyli jeszcze sporo im zostało i w I kw. będzie kolejny zysk

   Usuń
  2. Czyli zostajesz do wyników za I kwartał :)
   No chyba że kurs istotnie zdyskontuje obecne i przyszłe wyniki...

   Usuń
  3. No i jeszcze jest wzmianka o przedszkolu. Ciekawe ile biorą miesięcznie za metr ( bez ogródka).

   Usuń
 4. Za to spłacili sporą kwotę kredytu więc będzie mniej kosztów odsetek teraz.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co pamiętam to za przedszkole było 1 mln zł rocznie a tam zdaje się było 1300 m2 co dawało by 64 zł za m2 miesięcznie. Sporo.

  OdpowiedzUsuń
 6. OBS jaka, wefług Ciebie, po tym raporcie jest uczciwa wycena Tritona na tą chwilę ?
  Gdyby np sprzedali wynajety lokal na przedszkole moim zdaniem spokojnie dostaliby ze 14 mln zł. To by dało brutto 7% rocznie z wynajmu kupującemy więc cena atrakcyjna. No i wyszloby nieco ponad 10 tys zł za m2. A to przecież mały ułamek tego co mają w portfelu nieruchomości ...
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie będą na spokojnie kasować te pieniądze a i mogą pod to wziąć finansowanie na budowę obok kolejnej winnicy. mają przecież obok grunt na taką samą winnicę!

   Usuń
  2. Uczciwa wycena to trudny temat.
   W raporcie rocznym była informacja, że wycena rzeczoznawcy z 2014 r. była wyższa niż księgowa posiadanych gruntów.
   Można więc powiedzieć, że wartość księgowa jest nawet za niska.
   A wycena rynkowa ekstremalnie niska.
   Ale to niestety rynek kształtuje cenę, a nie papier, więc nie wiem na ile wyceni teraz Triton.

   Usuń