czwartek, 29 marca 2018

Izoblok - spółka niemiecka pogrąża wyniki

IZOBLOK produkuje elementy ze spienionego polipropylenu (EPP) głównie dla przemysłu samochodowego. Niestety okrzyknięte transakcją roku przejęcie niemieckiego zakładu SSW PearlFoam odbija się teraz czkawką i obciąża wynik grupy.Grupa IZOBLOK jest liderem rynku europejskiego EPP z udziałem szacowanym na ok. 25%. Posiada 4 zakłady produkcyjne (3 w Polsce i 1 w Niemczech) o pow. 40 000 m2 i produkcji rocznej 28 mln sztuk elementów z EPP. Dostarcza elementy do koncernów samochodowych m.in. Jaguar Land Rover, Ford, Volkswagen, BMW.

W sierpniu 2016 roku przejęła swojego największego konkurenta niemieckiego SSW PearlFoam, co zostało uznane za transakcję roku i nagrodzone Top Cross-Border M&A Deal of The Year.
I ... zaczęły się problemy.

Spółka niemiecka mocno dołuje wyniki Grupy. De facto grupa IZOBLOK to spółka matka Izoblok SA i przejęta niemiecka spółka o zmienionej nazwie na Izoblok GmbH. I wpływ spółki zależnej widać porównując wyniki skonsolidowane i jednostkowe.


Po trzech kwartałach obecnego roku obrotowego (kończącego się 30 kwietnia 2018) różnica pomiędzy wynikiem skonsolidowanym, a jednostkowym jest ujemna i wynosi - 4,4 mln zł. W efekcie wyniki całej grupy są znacznie niższe niż w okresie przed przejęciem niemieckiego konkurenta. 

W raporcie niestety nie znalazłem ani słowa wyjaśnienia, co źle świadczy o podejściu Zarządu spółki do akcjonariuszy. Duży minus za brak otwartej polityki informacyjnej. W efekcie rynek nie wie, co może być dalej. Rozdział poświęcony podsumowaniu działalności grupy zawiera kilka liczb, wykresów i żadnego merytorycznego komentarza. Sam PR o sukcesach, nagrodach, wizytach nie wystarczy. 

Przychody grupy po 3 kwartałach, co oczywiste po przejęciu niemieckiej spółki, wzrosły o 36% do 169 mln zł, ale jest to informacja myląca, bo wzrost wynikał tylko i wyłącznie z rozpoczęcia konsolidacji spółki niemieckiej.
Przychody jednostkowe Izoblok SA spadły o 3,6% i to jest ważniejsza informacja. 
A komentarz Zarządu do tego spadku (strona 84 raportu) "Na przychody ze sprzedaży Spółki miała wpływ utrzymująca się dobra koniunktura na rynku motoryzacyjnym." !!!

Pogorszyła się niestety również rentowność w efekcie czego zarówno wynik jednostkowy, jak i skonsolidowany jest gorszy.

Mamy zatem słaby obraz - przychody spadły (pomijam księgowy wzrost skonsolidowanych przychodów), rentowność obniżyła się, spółka niemiecka ponosi straty, a umocnienie PLN wobec EUR jest niekorzystne.

3 komentarze :

 1. OBS opowiesz na priv.

  pozd.
  bartekb125

  OdpowiedzUsuń
 2. Quercus TFI utworzy fundusz R1 FIZ, który zostanie dokapitalizowany kwotą ok. 86 mln zł przez Quercus TFI i fundusz Q1 FIZ - podał Quercus w komunikacie. R1 FIZ odkupi obligacje spółki GetBack, będące w posiadaniu funduszy Quercusa po cenie 100 proc. wartości nominalnej wraz z odsetkami na ostatni dzień wyceny, tj. 29 marca

  Bardzo ciekawe, czyżby była tak duża presja klientów, że pozamykają w dużej skali jednostki w funduszach Querqus.
  Abstrahując co dalej będzie z Getback, to Querqus z bezpiecznej spółki pod względem operacyjnym staje się wystawiony na ryzyko w dużej skali (w stosunku do kapitałów własnych).

  OdpowiedzUsuń