wtorek, 20 marca 2018

SEKO - rekordowy rok

SEKO w 2017 roku zarobiło 9 mln zł (+101% !). Mocno wzrosła sprzedaż, sprzyja otoczenie, ma zdrowy bilans, a spółka jest nisko wyceniana i płaci dywidendę.
Czego chcieć więcej? (link - raport roczny)O spółce wcześniej:
SEKO - na fali smaku
analiza spółki na wykładzie od 1h20m

SEKO to przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego. Produkuje sałatki rybne, marynaty, pasty, ryby mrożone itp.

Przychody w 2017 roku wyniosły 185 mln zł, co oznacza wzrost o 21%. Sprzedaż ilościowa wzrosła o 21,2% do 18 tys. ton, natomiast sprzedaż nominalna produktów wzrosła o 23,3%.
Zysk netto 9,0 mln zł (+101%).

Są to rekordowe wyniki po bardzo udanym roku.
Zyski poparte są przepływami operacyjnymi (+12,3 mln zł).
Z zysku ok. 3 mln zł ma być przeznaczone na dywidendę (0,45 zł na akcję), co daje stopę dywidendy ok. 4,5%. 


Obecne C/Z=7,7.

Prognozowałem 9-10 mln zł. W IV kw. pojawiły się wyższe koszty sprzedaży (marketing, bonusy handlowe dla odbiorców) oraz odpisy z tytułu likwidacji zapasów. Utrzymana została wysoka dynamika sprzedaży (+17% w IV kw. r/r) i wzrosła marża ze sprzedaży (20,7% wobec 19,2% rok wcześniej). A te czynniki są ważniejsze w kontekście przyszłych wyników.

Popyt konsumpcyjny w Polsce wciąż jest bardzo wysoki i na tym korzysta SEKO. Ceny śledzia są korzystne. SEKO kupuje surowiec w EUR, więc umocnienie PLN jest korzystne. Promocja śledzi robiona obecnie przez Lisnera również jest korzystna dla SEKO, bo zachęca do kupowania śledzi.
Właściwie jedynym czynnikiem niekorzystnym jest podobnie jak dla innych firm w Polsce presja płacowa.

W liście Prezesa można przeczytać o czynnikach wpływających na wyniki:
"korzystna dla Spółki sytuacja na rynku surowców i rynku walutowym, a także bardzo dobra kondycja całej polskiej gospodarki"

W sprawozdaniu Zarządu o dostępności ryb:
"W 2017 r., w związku ze zwiększeniem limitów połowowych, poprawiła się dostępność śledzi pochodzących z niektórych łowisk, co przełożyło się na stabilizację sytuacji na rynku surowcowym (szczególnie było to widoczne w II półroczu)."

O wpływie kursów walutowych:
"w 2017 r. koszty zakupów surowca rozliczane w walutach obcych sięgnęły 11,9 mln EUR przy przychodach walutowych na poziomie 3,4 mln EUR"

O kontrahentach:
"Przychody ze sprzedaży do sieci handlowych stanowiły w 2017 r. ponad 51% całkowitych przychodów ze sprzedaży krajowej. W porównaniu do poprzedniego roku zwiększyły się o blisko 40% i był to najbardziej dynamicznie rozwijający się segment sprzedaży Spółki (...Spółka sprzedaje produkty pod marką „SEKO” do większości sieci handlowych działających na terenie Polski, m.in.: Makro, Kaufland, Carrefour, Auchan, Polomarket, Simply Market, Biedronka, Lidl. Spółka dostarcza również produkty dla niektórych odbiorców pod ich markami własnymi. Współpraca w tym modelu jest realizowana m.in. z siecią Biedronka oraz z niektórymi sieciami hiper i supermarketów, a także z wybranymi klientami zagranicznymi.(...) W ocenie Zarządu Spółka nie jest uzależniona od żadnego z odbiorców, niemniej jednak obroty z największym klientem tj. spółką Jeronimo Martins Polska S.A. (operator sieci Biedronka) stanowiły w 2017 r. 15,0% przychodów Spółki." 

Spółka cały czas inwestuje w zakład produkcyjny. Nakłady w 2017 roku przekroczyły 8 mln zł. Spółka chce zwiększać moce produkcyjne i dokonywać dalszych modernizacji.

Podsumowanie
SEKO sprzyja obecnie otoczenie i spółka dobrze je wykorzystuje. Sprzedaż wzrosła o ponad 20%, poprawiła się marża ze sprzedaży, a dzięki dźwigni operacyjnej (wzrost przychodów przy w miarę stabilnych kosztach stałych) zysk netto podwoił się. 
Spółka pomimo wzrostów w dalszym ciągu wyceniana jest nisko.

22 komentarze :

 1. Ładnie dziś kurs zareagował na dobre wyniki, oby tak dalej.
  Masz w planie trzymać do dywidendy czy sprzedajesz przy mocniejszym wystrzale kursy?
  Pozdrawiam Dante

  OdpowiedzUsuń
 2. Ok rozumiem, jestem tu nowy i nie wiedziałem.
  W każdym razie życzę powodzenia z inwestycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie ostatnio dlaczego przez tyle lat mocno rosły spółki związane z odszkodowaniami jak euco i Votum a teraz przez podobnie długi czas mocno spadają da się to jakoś prosto wyjaśnić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Da się to wyjaśnic dobrą zmianą w sądach ;)

   Usuń
  2. Patrzę na VOTUM i nie widzę powodou, żeby teraz rósł.
   Przychody stanęły i w 2017 roku spadły. Rentowność poleciała na łeb na szyje.
   Obecne wskaźniki C/z i C/WK są wysokie.
   Po prostu kurs dostosowuje się do wyników.
   To samo z EuCo.
   Co do perspektyw to trudno mi się wypowiedzieć. Myślę, że rynek jest już mocno nasycony takimi firmami i zaczyna się wzajemnie podgryzać, co odbija się na marży.

   Usuń
 4. Witam. Mam pytanie odnośnie spółki PlayWay. Wszedłem jakiś czas temu ,spółka wzrosła już do 100 zł. Jest jeszcze potencjał wzrostowy czy realizować zysk i zamykać pozycję ?

  Pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję. PlayWay to jedna z ciekawszych firm z sektora gier. Ma realny potencjał do wzrostu zysków i zarabia realne pieniądze.
   Ma niski free-float, co powoduje, że fundusze mają problem z kupieniem akcji. Ma zacząć wypłacać dywidendę.
   Ogólnie same plusy.
   Minusem jest już wysoka wycena. Jeżeli giełda nie walnie to jest szansa na dalsze wzrosty, ale jeżeli w otoczeniu zacznie się dziać coś złego (np. na giełdzie w USA) to będzie mocno spadać (ze względu na niski ff).
   Decyzję musisz podejmować SAM!
   Ja nikomu nic nie będę radził.

   Usuń
 5. Z przeglądanych pojawiających się raportów rocznych ciekawie wygląda Instal Kraków. 12 mln zysku skonsolidowanego za to 17 mln zysku jednostkowego. Różnica wygląda ze strat spółki zależnej, jakieś odpisy na kontrakty. Gdyby spółka zależna wyszła na zero w tym roku. W IQ dalej mają sprzedawać gotowe mieszkania w Krakowie co powinno wspierać wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 6. P/E dla Instalu 7,5. Gdyby wyniki w tym roku były płaskie i nie było straty spółki zależnej Frapolu to C/Z spadłby do 5 (tyle ile w tym roku zyski jednostkowe). Straty Frapolu tłumaczą, że chcieli podbić rynki zagraniczne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uważam,że Instal Kraków wyglada dobrze. Ciekaw jestem opinii Obsa (czy może wolisz Pawła lub Pana Pawła?).
  Kapitalizacja wynosi ok. 90mln.
  Zysk netto wyniósł 12,1 mln i był zaniżony z tego co pamiętam przez Frapol w 1 i 3 kwartale oraz rynek niemiecki (łącznie z tego co mam zapisane z 5,5mln).
  Dług finansowy zmalał do 15mln. Suma zobowiązań urosła do 172mln, ale aktywa obrotowe wynoszą 281 mln i wzrosły o podobną wartość co zobowiązania. W tym gotówka to 46mln. Do tego spółka posiada 67 mln inwestycji długoterminowych (pewnie grunty pod deweloperkę) oraz aktywa rzeczowe w wysokości 38mln.
  Wartość księgowa wynosi ponad 30 zł na akcję.
  Aktwa obrotowe - zobowiązania = 110 mln
  Inwestycje długotermionwe = 67mln
  Aktywa rzeczowe = 38mln
  Kapitalizacja = 90 mln
  Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale jak dla mnie potencjał jest.
  Do tego mamy dobre perspektywy dla deweloperki, która ciągnie wyniki. Frapol powinien się poprawić oraz fundusze eu i nowe przetargi powinny poprawić sytuację w budowlance (infrastruktura wodna i energetyka). Na osłodę pewnie skromna dywidenda 2,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Instalu już kilka razy podchodziłem i cały czas coś mi się nie podobało - przede wszystkim działalność budowlana.
   Muszę ponownie spojrzeć na Instal.
   Warto też obserwować tworzenie planu miejscowego dla rejonu ulicy Golikówka: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=85881
   bo tam Instal ma hektary, które na razie są gruntami rolnymi:
   http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/krakow-deweloper-wsparl-prezydenta-szykuja-hektary-pod-zabudowe,12254519/
   Za jakiś czas może to być warte grube miliony.

   Usuń
  2. Ciekawe info. W budowlance powinno się poprawiać, choć płace rosną a ludzi brakuje. Zobaczymy.
   Czekam w takim razie na jakieś przemyślenia.

   Usuń
 8. Czy analizowałeś dystrybutorów elektroniki, a dokładnie ABPL. Wydaje mi się firmą o mocniejszych fundamentach niż ABCData czy Asbis. ABPL ma tańsze finansowanie (obligacje) i wyższą rentowność netto. Bilans i zyski wydają się bardzo ładne.

  OdpowiedzUsuń
 9. iFirma podała wyniki za 2017 i są słabsze od oczekiwań, co zresztą widać po solidnym spadku kursu wczoraj i dziś rano:

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29962605,strong-ifirma-strong-sa-raport-okresowy-za-2017-sa-r

  Wzrost zysku r/r to tylko 5% (po trzech kwartałach było 38%), a więc to czwarty kwartał zaciążył na wynikach. Czy uważasz, że to wypadek przy pracy czy początek poważniejszych problemów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szybko:
   Po stronie przychodów jest dobrze. W IV kw. wzrosły przychody z biura rachunkowego, a to jest kluczowa działalność. R/R to jest + 22% dla IV kw. W stosunku do III kw. wzrost o 5,5%.
   Czyli biznes podstawowy dalej rośnie i to jest najważniejsze.
   Niższe są przychody z IT, ale rok temu w IV kw. były mocne jednorazowe i trudno było to powtórzyć.

   Ale spadła rentowność i tu główną przyczyną jest wzrost wynagrodzeń. W ciągu roku wynagrodzenia wzrosły o 30%. Dużo. W połowie wzrost wynika z samego zatrudnienia. Zatrudnienie wzrosło o 13 osób (+16%). Co kryje się za pozostałą częścią?
   No i kluczowe pytanie to takie, czy wzrost wynagrodzeń był jednorazowy czy stały. Po pierwsze pojawiły się koszty odpraw (?) i klauzula o zakazie konkurencji dla odchodzącej p. Przewłockiej. Mogły być też jakieś premie.
   I to jest kluczowe - jeżeli to były koszty jednorazowe to nie ma problemu, jeżeli jednak mocne podwyżki wynagrodzeń to marża obniży się.
   Do tego docszły jednorazowe koszty:
   - 158 tys. zł odpis na ipakiet
   - 141 tys. koszt rozwoju OctoCRM - nie rozumiem czemu to dali w koszty, a nie w wartość prac rozwojowych

   Tak więc IV kw. rozczarowuje, ale nie ma tu jakiegoś dramatu jak uwzględni się te jednorazowe koszty.
   Sam zysk ze sprzedaży brutto był wyższy w IV kw. niż w III kw.
   Teraz ważniejsza jest odpowiedź, czy to tylko jednorazowe zdarzenia wpłynęły na wynik czy koszt wynagrodzeń wpłynie na zmniejszenie rentowności.
   I tego od razu nie można odpowiedzieć.

   Usuń
 10. Wplyw na wyniki mialy odpisy i prace inwestycyjne. Na szybko policzony zysk z podstawowej dzialalnosci za 4 kw wyniosl ok 3.1 mln wiec jest spora poprawa w stosunku do poprzednich okresow

  OdpowiedzUsuń
 11. Atlasest dziś duze obroty ale niestety spadek. przewalilo sie około 0.5% udzialow dodatkowe 0.5% wisi. Wyglada na to ze ktoś zna wyniki albo jakies inne wydarzenie jednorazowe. Ustawa pod wykup raczej nie biorac pod uwagę obroty. Co myślisz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Przez ostatnie dni obroty na Atlasest były żadne, a tu dziś taka bomba. Dziwne to bo mamy zamknięty okres, a pakiety wyglądają jakby ktoś z insiderów stawiał je na K i S. Moim zdaniem to może być kwestia wezwania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie widzisz jakieś większe pakiety na K? Ja widzę tylko ogromną wyprzedaż .

   Usuń
 13. Około godz. 12 ktoś postawił 250k na K po 0,88. Po 2-3 kwadransach zdjął.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zresztą, jak widzisz dwa batony na S też są mobilne. Ten na 0,89 zniknął, a przed chwilą na 0,9 też. Więc to pewnie straszaki.

  OdpowiedzUsuń