środa, 28 marca 2018

Talex - wynik w górę, choć sam biznes stoi w miejscu

TALEX to spółka zajmująca się usługami informatycznymi. Od lat płaci solidne dywidendy. Za 2017 rok zapowiada 1,20 zł (link), co daje stopę dywidendy 6,4%.

O spółce w poprzednich wpisach:
TALEX - spółka dywidendowa

TALEX świadczy usługi informatyczne - instalacji i utrzymania środowisk IT, Data Center, serwis oprogramowania, dostawy sprzętu IT.

Branża, w której działa Talex ostatnie 2 lata miała raczej pod górkę. 2018 r. zapowiada się lepszy.
Przychody składają się z dwóch głównych segmentów - usługi i dostawa sprzętu. Sprzedaż usług jest od 4 lat na podobnym poziomie, natomiast sprzedaż sprzętu IT spada, co wynika z rosnącej żywotności (sprzęt nawet sprzed 5 lat w pełni wystarcza do podstawowych prac biurowych).

Spółka ma wyraźny problem z ruszeniem z miejsca - najważniejszy segment usług stoi w miejscu. Nawet usługi Data Center, które miały być motorem napędowym zanotowały w 2017 roku regres.

Spółka w poprzednich latach była mocno uzależniona od 2 banków - BZWBK i Credit Agricole. Ich udział w przychodach w 2015 roku wynosił 58%. Obecnie spadł do 40%. Wynika to przede wszystkim z drastycznego spadku sprzedaży do Credit Agricole, co może oznaczać utratę mocnej pozycji w tym banku.
Istotnie wzrosły przychody z PKO BP (umowa na dostawę sprzętu za 6,9 mln zł), Eurocash (umowa na dostawę rozwiązań informatycznych za 9 mln zł) i Tree IT.
Zwiększyła się dywersyfikacja, choć dalej BZ WBK jest istotnie największym klientem.

Łącznie przychody w 2017 roku wyniosły 108 mln zł (-4,5%).
Zwiększyła się natomiast marża ze sprzedaży brutto z 17,2% do 19,7%, co przy stabilnych kosztach sprzedaży i ogólnego zarządu pozwoliło na wzrost zysku ze sprzedaży o 21% (7,1 mln zł) i zysku netto o 21% (5,7 mln zł).

Dzięki temu dywidenda rośnie z 1,10 zł na 1,20 zł.

Spółka ma bardzo dobrą sytuację płynnościową i wysokie przepływy operacyjne (10,3 mln zł w 2017 r.). Na 2018 rok zapowiada jednak wyższe nakłady inwestycyjne na wyposażenie nowej siedziby we Wrocławiu, w której ma być uruchomiane nowe Data Center. Można zatem liczyć na wzrost przychodów w tym segmencie.

Przeglądając raport zaskoczyło mnie, że przy wzroście przeciętnego zatrudnienia o 3,8% (z 341 do 354) wynagrodzenia wzrosły jedynie o 6,1%. Tego się raczej nie uda utrzymać w kolejnym roku. 

Obecna kapitalizacja to 57 mln zł, co daje C/Z = 10.
Wydaje się, że pomimo wysokiej dywidendy ze względu na brak wzrostu sprzedaży wycena jest adekwatna do wyników.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

3 komentarze :

  1. z minusów, TLX ma ten sam problem co np. Instal Kraków i parę innych firm (np. Berling), starszy wiekiem, asekuracyjny/konserwatywny zarząd-akcjonariuszy, który nie jest szczególnie zainteresowany rozwojem jeżeli miałoby się wiązać to z jakimkolwiek ryzykiem..., dywidenda + wynagrodzenie i na życie starczy

    OdpowiedzUsuń
  2. polskie spółki energetyczne dołują a co2 prawie w hiperboli:
    http://markets.businessinsider.com/commodities/co2-emissionsrechte

    OdpowiedzUsuń