czwartek, 1 marca 2018

Triton - zysk dzięki Winnicy

Po 24 kwartałach strat w końcu jest zysk i to niezły. W IV kw. (z kilkumiesięcznym opóźnieniem) spółka zaczęła przekazywać mieszkania w inwestycji Triton Winnica, co pozwoliło osiągnąć ponad 9 mln zł zysku netto.
Co ciekawe zysk ten jest wynikiem przekazania tylko 49% wybudowanej powierzchni użytkowej, co pozwala oczekiwać dobrego wyniku w kolejnym kwartale.

O spółce wcześniej:
TRITON - przed radykalną zmianą
TRITON - komentarz do wyników IV kw.
Spółki z górnej półki: TRITON Development

Wyniki IV kw. (link - raport za IV kw)
Triton realizował projekt deweloperski w Warszawie w dzielnicy Białołęka o nazwie Triton Winnica. Pierwotnie oddanie mieszkań planowane było na II kw. 2017, jednak problemy z podłączeniem wody spowodowały, że przekazywanie mieszkań zaczęło się w październiku.

Do 31 grudnia przekazane zostało 177 mieszkań (64% wszystkich) o powierzchni użytkowej 5376 m2 (49% całości).

Rok temu zakładałem (link), że w pierwszym kwartale przekazywania mieszkań będzie 20-25 mln zł przychodów i 5-8 mln zł zysku ze sprzedaży. Jest lepiej.

Przychody ze sprzedaży w IV kw. wyniosły 33,76 mln zł, zysk ze sprzedaży brutto 10,6 mln zł, a zysk netto 9,15 mln zł.W IV kw. marża na sprzedaży brutto wyniosła 31,4%. To sporo.

Spółka otrzymała 783 tys. zł brutto odszkodowania za wywłaszczenie gruntu w Żabiej Woli pod drogę krajową nr 8. To pokazuje, że Triton ma nieruchomości, o których nie ma wzmianki w raportach (jak ten w Żabiej Woli). 

Wyniki 2017 r.
Na wyniki całego roku największy wpływ miał IV kw. i przekazanie mieszkań z projektu Winnica. W poprzednich kwartałach pojawiały się głównie koszty.
Przychody w całym roku wyniosły 39,3 mln zł, a zysk netto 4,8 mln zł.
Przy kapitalizacji 25,6 mln zł obecnie C/Z=5,3, a C/WK = 0,30.

Co dalej?

Do przekazania pozostało blisko 100 lokali w Winnicy.
Spółka informowała wcześniej o zawarciu z miastem Warszawa umowy najmu  lokalu o powierzchni 1311 m2. W lokalu tym prowadzone będzie przedszkole, a Triton będzie otrzymywał 1 mln zł brutto czynszu rocznie.

Do sprzedaży pozostało zatem ok. 4300 m2. To pozwoli uzyskać przychód ok. 25 mln zł i zysk ze sprzedaży brutto ok. 8 mln zł w kolejnych kwartałach z pozostałych lokali.

Triton poinformował, że w 2017 r. zakończył budowę I etapu Triton Country i dokonał pierwszej sprzedaży. Na stronie RynekPierwotny.pl oferowane są 2 domy w segmencie C. Jest ich tam 7, co sugeruje, że 5 jest sprzedanych. Na terenie jest już wybudowany m.in. basen i plac zabaw. Jednak ze względu na specyfikę tego projektu realizacja może potrwać wiele lat. Powinna pozwolić na uzyskiwanie co kwartał przychodów ze sprzedaży. Projekt ma być realizowany na 19 ha gruntu.
I jego powodzenie będzie kluczowe dla wyników Tritona po zakończeniu sprzedaży lokali w Winnicy.

Triton posiada też portfel nieruchomości, które mogą zostać sprzedane lub posłużą do przyszłych projektów deweloperskich m.in. teren obok Triton Winnica, na którym planowana była budowa kolejnego budynku (w liście prezesa do raportu rocznego podana jest wielkość całej inwestycji 16 tys. m2 , zrealizowane etapy mają 11 tys. m2).

Bilans
Dzięki wpływom ze sprzedaży został spłacony kredyt w GETIN Banku. Na koniec roku pozostawało jeszcze  6,8 mln zł, które zostały spłacone w I kw. 2018 r.

Aktywa
Środki trwałe - 5,4 mln zł (głównie 499 m2 w Triton Park)
Nieruchomości inwestycyjne i zapasy - 86,5 mln zł (niesprzedane lokale w Triton Winnica, teren obok Winnicy, Triton Country, lokale w Triton Park (?), Warszawa ul. Francuska, Kampinos, Uniejów i nieznane nam inne nieruchomości)
Środki pieniężne - 11,6 mln zł

Pasywa
Kapitał własny 87,5 mln zł
Kredyt w Getin Banku 6,8 mln zł
Pożyczka od A.Szmagalskiego 1,4 mln zł
Zobowiązania handlowe 3,2 mln zł
Rozliczenia międzyokresowe (otrzymane zaliczki do Winnicy) 6,2 mln zł.

Sytuacja finansowa jest obecnie znakomita.

Podsumowanie
Triton Winnica pozwolił spółce wyjść na prostą. Spółka ma środki, grunty i szansę na uzyskiwanie zysków w przyszłości. Zakończył się najtrudniejszy okres ciągłych strat.

5 komentarzy :

 1. Hej OBS, gdzie można znaleźć list prezesa, o którym piszesz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Triton może okazać się perełką na kilka przyszłych lat...
  LAdnie getback spada :D
  Zatrudniłem się 1 w Żywcu, ciekawe jaki sezon przed nimi :D RObia instalacje taka jak w haineken do wyciagania alkoholu z piwa zeby usyskać piwko 0% a alkohol odzyskuja do 37% i sprzedają w cysternie, obliczyli ze napełnią jedna taką w tydzien, Żywiec bimber haha
  krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj,
  Czy interesujesz się jeszcze sytuacją spółki? Kurs mocno dołuje,znasz może przyczyny?
  Pozdrawiam i dziękuję.
  Piotr J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałem, że na WZA był przedstawiciel likwidowanego funduszu (chyba Idea), który miał 100 tys. akcji. I musi je sprzedać.
   Na działce przy Winnicy ma być zbudowany biurowiec. Prace ruszą jak będzie zrobiony projekt pobliskiej pętli tramwaju.
   Podobno Country dobrze się sprzedaje, bo tam leci trasa szybkiego ruchu.
   Na WZA nie było przedstawicieli Value FIZ i głównego akcjonariusza.
   Został zaproponowany temat skupu przez mniejszościowych, ale bez odpowiedzi.

   Usuń