poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Mercator Medical ze świetnym wynikiem w I kw.

Podane właśnie wyniki szacunkowe za I kw. 2018 r. pokazują, że spółce udało się odbudować marże po załamaniu z początku 2017.


O spółce wcześniej:
- Mercator zaszokował i uświadomił
- Mercator - warunki się poprawiły
- Mercator Medical - czy po tragicznym 2017 r. będzie lepiej?

Polecam szczególnie przeczytanie tego ostatniego wpisu po wynikach 2017 r. Nie będę teraz na nowo opisywał czynniki wpływające na wynik.

W skrócie - po drastycznym skoku cen lateksu na przełomie 2016/2017 wyniki spółki mocno spadły. Nie udało się przerzucić wzrostu kosztów na odbiorców, ani odbudować marż do końca roku.
Prognozy na 2018 r. będące celem ustalonym w ramach programu motywacyjnego zakładały poprawę (przychody w 2018 r. 429,5 mln zł, EBITDA 38 mln zł, zysk netto 10,5 mln zł).

Spółka poinformowała (link), że w I kw. szacuje przychody na 89,6 mln zł (+22% r/r), zysk operacyjny na 4,3 mln zł (+151%), EBITDA 7,2 mln zł (+93%), a zysk netto na 4,4 mln zł (wobec 0,0 mln zł rok wcześniej).
To zapowiada bardzo udany 2018 rok.
Przypomnę, że Mercator rozbudował fabrykę w Tajlandii, ale w dalszym ciągu znacząca część przychodów to dystrybucja importowanych z Azji rękawic medycznych. Zatem umocnienie PLN wobec USD jej sprzyja.
Cena lateksu dalej spada i w kwietniu osiągnęła nawet poziom 426 SEN/KG.
To oznacza niższy koszt zakupu i szansę na dalszą poprawę marż.

Podsumowanie
Bardzo dobre wyniki I kw. 2018 r. pokazują, że udaje się odbudowywać marże i wyniki 2018 roku będą znacznie lepsze niż w 2017 r.

9 komentarzy :

 1. Obs, czy planujesz wrócić do Tritona? Zapowiadają się mocne wyniki za 1 kwartał, a pisałeś, że jeśli kurs nie urośnie (a wręcz spadł kilkanaście%) od poprzednich wyników to będziesz chciał znowu kupić pod te najbliższe wyniki.
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnych czasach nawet dobre spółki spadają, więc mam obawy przed dodawaniem do portfela nowych spółek.
   A o prywatnych inwestycjach nie mówię publicznie.

   Usuń
 2. Zarząd LSI Software S.A. informuje na podstawie wstępnych danych o blisko 14% wzroście przychodów skonsolidowanych za pierwszy kwartał 2018 roku, które osiągnęły 11,1 mln PLN w stosunku do 9,7 mln PLN za pierwszy kwartał 2017 roku.

  chyba dobrze się tam dzieje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi akurat średnio te wstępne przychody LSI się podobają, gdyby pewnie wyodrębnił przejęty GiP w lutym 2017 to przychody byłyby płaskie r/r (może z 5% wzrostu r/r). Obym się mylił ale od 2 kwartału wzrost przychodów może być jednocyfrowy.

   Usuń
  2. Przychody GiP w lutymi i marcu 2017 r. wynosiły łącznie 1,0 mln zł.
   Oni generują ok. 0,5 mln zł miesięcznie.
   Zatem gdyby szacunkowo dodać te 0,5 zł za styczeń 2017 r. to realny wzrost przychodów grupy wynosi ok.8%.
   To faktycznie jest słabsza dynamika niż w poprzednich kwartałach.
   Sądzę, że mogli już trochę poukładać przejętą spółkę i zmniejszyć koszty (np. były zmiany w zarządzie).
   Szacuję, że wynik netto mógł wynieść ok. 1,3 mln zł, więc szału nie ma, ale progres jest.

   Usuń
 3. Pewnie, że po zeszłorocznych wzrostach chciałoby się więcej, ale nie jest źle. GIP w zeszłym roku był konsolidowany już od 1 lutego, więc zeszłoroczna baza nie jest jakoś specjalnie zaniżona i wzrost organiczny LSI jest raczej bliżej 10%. W tej chwili LSI jest bardzo nisko wyceniane. Kolejne dobre odczyty zwiększą wiarę inwestorów w tę spółkę co powinno przełożyć się na wzrost mnożnika. Dobrze to wygląda ale trzeba cierpliwie czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to jest dobra, rozwijająca się spółka z potencjalem i nisko wyceniana.

   Usuń
 4. Dzięki OBS za odpowiedź co do Tritona. Mam jeszcze pytanie, bo wiem, że jesteś biegły w analizie raportów. Czy oni jakoś w raporcie za 4 kwartał zrewidowali wartość lokalu podnajętego miastu na 10 lat na przedszkole? Da się to gdzieś znaleźć? I jak sądzisz, jaki może być wynik na poziomie zysku za 1 kwartał? Czy wynik z 4 kw. 2017 jest to powtórzenia, czy raczej będzie gorzej?
  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie aktualizowali wartości - jest wg ceny wytworzenia (przynajmniej ja nie zauważyłem tego w raporcie).
   Wynik za I kw. będzie dobry, ale niższy niż w IV kw., bo przekażą mniej mieszkań np. zostaje ten wynajęty miastu.
   Natomiast powinna istotnie zwiększyć się ilość dostępnej gotówki.

   Usuń