środa, 18 kwietnia 2018

Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring dynamicznie rozwija fintech

Pragma Faktoring po słabym I półroczu 2017 r. pokazała w IV kw. znaczącą poprawę wyników. Dynamicznie rosną fintechowe produkty - LeaseLink i PragmaGo zwiększając rentowność działalności.
Wcześniej o spółce:
Pragma Faktoring - strategia 2017-2020 szansą na istotny wzrost wartości
Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring - perspektywiczny fintech

Przychody ze sprzedaży z IV kw. wyniosły 9,5 mln zł (+53% r/r), zysk ze sprzedaży 4,5 mln zł (+ 40%), a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 1,7 mln zł (+25%).

W całym 2017 roku przychody wyniosły 30,3 mln zł (+45%), a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 3,8 mln zł (-23%).Kluczowy dla firmy finansowej jest posiadany portfel wierzytelności. W ciągu roku wzrósł on o ponad 40% do 146 mln zł. W jego strukturze widać rosnący udział produktów fintechowych (czyli opartych na szybkim udzielaniu online o niskich kwotach jednostkowych) LeaseLink i PragmaGo. 
Łączny wartość wierzytelności z tych produktów wyniosła 49 mln zł i stanowiła już 34%. 
Ze względu na ograniczone możliwości pozyskania długu Pragma podjęła decyzję o sprzedaży LeaseLink lub znalezieniu partnera finansowego dla tego projektu. LeaseLink przebojem wszedł na rynek - można nim "płacić" w wielu sklepach internetowych m.in. w Satrunie, EURO RTV AGD, czy na Allegro. Ma olbrzymi potencjał i można oczekiwać wysokiej kwoty w przypadku sprzedaży.
Najbardziej rentowny jest faktoring PragmaGo, najmniej rentowne pożyczki. W IV kw. rentowność całego portfela wzrosła.
W I półroczu spółka poniosła znaczne koszty na przygotowanie do wzrostu portfela i jego nowego sposobu obsługi, co spowodowało, że marża ze sprzedaży była znacznie niższa. W IV kw. spółka wróciła już do wysokiej rentowności.
II półrocze było znacznie lepsze niż pierwsze.

Jednak, żeby nie było tak różowo to trzeba napisać o szkodowości - spółka praktycznie pomija ten aspekt w raporcie wskazując tylko na wysoką dywersyfikację.
Łącznie w 2017 roku utworzonych zostało 2,1 mln zł odpisów aktualizujących wartość należności. W samym IV kw. odpisy wyniosły 1,2 mln zł. Widać to w pozostałych kosztach operacyjnych. 
Odpisy na koniec 2017 roku stanowiły 2,33% portfela (rok wcześniej 1,24%). 
Zatem istotna będzie kwestia skuteczności odzysku tych należności i poziomu szkodowości w przyszłości.
Patrząc na udziały mniejszości trzeba stwierdzić, że niestety LeaseLink wciąż jest na minusie. 

Wyższy portfel finansowany długiem to też wyższe koszty finansowe, które wzrosły w 2017 roku o 42%.

Spółka zapowiada na 2018 rok dalszy wzrost przychodów i istotny wzrost zysku. A w tym roku chce wyjść z PragmaGo poza granice Polski.

Podsumowanie
Pragma Faktoring w IV kw. zrobiła kolejny krok w rozwoju produktów fintechowych. Ich udział w portfelu osiągnął już 34%. Wzrosły przychody i zysk, choć niestety też szkodowość. 
Ten model działalności ma przyszłość i sądzę, że spółka ma potencjał do poprawy wyniku. Jednak istotna jest kwestia pozyskania większego finansowania, bo za chwilę może dojść do "zapchania się".

21 komentarzy :

 1. Sory że nie na temat ale Pragmy nie znam. Natomiast chciałem zapytać o POLNORD, co myślisz o komunikacie ostatnim o przeszacowaniach na plus i minus. Nie bardzo rozumiem skąd taka duża kwota przeszacowania w dół wartości nieruchomości. Tak samo nie rozumiem jak spółka może sobie zaliczyć kilkadziesiąt baniek na poczet spodziewanych wpływów z odszkodowania. Swoją drogą to odszkodowanie też z kolei zaniżyli bo zdaje się należne jest jakieś 150 mln. Z góry dzięki!

  https://stooq.pl/n/?f=1230272

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieruchomości mogą być przeszacowane, jak np. zmniejszy się poziom najmu lub czynsz. Np. Umocnienie PLN wobec EUR powoduje, że czynsz płacony w EUR jest po przeliczeniu niższy. To wpływa na wycenę.
   Co do odszkodowania to myślę, że jest to jakiś szacunek co do wyniku ewentualnego sporu (prawdopodobieństwo) lub zdyskontowanie w czasie odszkodowania, które może być wypłacone w odległej przyszłości.

   Usuń
 2. Czasem LeaseLink nie księguje przychodów rozłożonych na czas trwania umowy - stąd koszty zawarcia i prowizji za umowę mogą być ponoszone natychmiast natomiast zysk generowany na przestrzeni okresu leasingowego?

  OdpowiedzUsuń
 3. Może się ktoś pokusić o wytłumaczenie tego zapsiu ze sprawozdania Pragmy, str. 69: „Warto też zwrócić uwagę na to, że z uwagi na zasady przyjęte w polityce rachunkowości Grupy nie wszystkie pobrane gotówkowo lub należne od Klientów w ubiegłym roku wynagrodzenia zostały ujęte w przychodach 2017 r., lecz istotna ich część (3,6 mln zł wobec 1 mln zł rok wcześniej-pozycja przychody przyszłych okresów w bilansie Grupy) zostanie zaksięgowana w przychody w 2018 r., a w przypadku LeaseLink również w kolejnych dwóch latach. Szczególnie istotne znaczenie ma to w przypadku LeaseLink, gdyż w przypadku tej spółki te nie aktywowane w przychody a w całości gotówkowo rozliczone wynagrodzenia wynoszą aż 2,6 mln zł.” ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorą prowizję z góry, ale rozliczają w trakcie trwania umowy. Czyli gotówkowo tyle już dostali, ale w przychód wejdzie w kolejnych okresach.

   Usuń
  2. To super. Liczę też, że Split Payment, który wchodzi od lipca spowoduje lawinowy wzrost zapotrzebowania na faktoring i leasing (Split Payment pogorszy płynność finansową, szczególnie w sektorze MSP, bo VAT będzie zablokowany na osobnym rachunku).

   Usuń
  3. Niekoniecznie. MSP mogą chcieć w pierwszej kolejności wziąć płynność z banków, w drugiej kolejności z faktoringu (o ile mogą przyspieszyć spływ należności), w ostatniej kolejności z leasingu (wezmą w leasing zamiast kupić za gotówkę?).

   Usuń
  4. "Faktoring jest narzędziem, które przede wszystkim wspomaga zachowanie płynności przedsiębiorców, zatem każdy czynnik utrudniający swobodne dysponowanie środkami w gospodarce będzie dawał branży dodatkowy impuls do rozwoju. W przyszłym roku taką rolę może spełnić tak zwany split payment, czyli rozdzielenie płatności na dwa konta, kwotę netto i vat. Blokada vatu może wzmóc zapotrzebowanie przedsiębiorców na dodatkowe środki obrotowe. Jest to zatem potencjalna szansa na rozwój faktoringu."

   źródło: https://publicrelations.pl/faktoring-podsumowanie-2017-i-prognozy-na-2018/

   Usuń
 4. OBS co byś zrobił będąc akcjonariuszem spółki Unified Factory, której prezes wczoraj otrzymał zarzuty z KNF związane z funkcjonowaniem spółki? Prawdopodobnie dotyczy to ujawnienia informacji poufnych związanych z niedawną emisją akcji:

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-Unified-Factory-ma-zarzuty-zwiazane-z-funkcjonowaniem-spolki-7583864.html

  Sytuacja mnie dotyczy i przyznaję, że trochę mnie to przerasta, gdyż nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z taką sytuacją. Rozsądek podpowiada, by nie sprzedawać, gdyż spółka powinna sobie poradzić bez prezesa, a wyniki spółki - nawet jeśli ucierpią - wskazują na bardzo duże jej niedowartościowanie i uważam, że spadek o ponad 30% na wczorajszej sesji to przesada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się ta spółka nie podoba fundamentalnie - olbrzymie koszty, których nie ma w rzis. Wszystko wchodzi we wnip (już 37 mln zł - to są poniesione koszty na rozwój ich systemu). Oni ciągle muszą pozyskiwać nowe pieniądze, żeby działać. Wynik jest księgowy, a nie kasowy.

   Nie lubię takich firm.

   Albo uda im się w końcu uzyskać kasowy break even albo będą musieli zrobić kolejną emisję akcji, obligacji, wziąć kredyt.

   Usuń
  2. Dzięki. To coś, co brałem wcześniej pod uwagę i liczę, że niebawem uda im się osiągnąć odpowiednią skalę działania, by zrobić break even. Spółka istotnie zwiększyła ostatnio skalę działania, więc myślę, że niedługo będą w stanie się sami finansować.

   Co do postawienia zarzutów - czy to możliwe, że jego brak aktywności przez ostatnie 2 tygodnie jest związany z tym, że jego pełnomocnik mu tego zabronił? Czy znasz jakiś przypadek w przeszłości, gdzie spółce przydarzyło się coś podobnego? Chciałbym przeanalizować możliwe scenariusze.

   Usuń
  3. nie kojarzę; wszystko zależy od tego jakie to są zarzuty

   Usuń
 5. Hej

  a z pytaniem o spółkę 4fun Media.
  czy analizowałeś ją może ostatnio, przychody i wyniki bardzo szybko rosną, rozwijają się w kilku segmentach.

  będę wdzięczny za krótką analizę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. IV kw. bardzo mocny.
   Nie patrzyłem, ale chyba warto się przyjrzeć.

   Usuń
 6. Orientuje się ktoś może, kto i za ile objął akcje (seria D) Pragma? W szczególności interesujące jest 703.324 akcji imiennych serii A uprzywilejowanych co do głosu w ten sposób, że każda akcja posiada 2 głosy. Koszty emisji obligacji (seria O) wyniosły 348.500. Jak na zerowe koszty promocji b. duża ta kwota...
  Wonka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje Pragmy sprzedaje zawsze DM BDM (sam mam 3 serie). 348 500 zł od 10 mln zł to prowizja 3,48%. Sporo.

   BDM jest powiązaną spółką z Pragmą.

   Akcje serii D nie są imienne i uprzywilejowane. Są zwykłymi akcjami na okaziciela, które weszły już do obrotu na GPW.
   Emitowane były w grudniu 2017 r. po 17 zł za akcję.
   Objęło je 9 osób.

   Usuń
  2. PCC Rokita miał koszt 1,95% w IV programie emisyjnym, ale to większy podmiot i większa kwota wyemitowana.
   PCC Excol miał 2,10%
   KRUK miał 1,97%

   Usuń
  3. A co akcji serii A - to co jest w tym interesującego?
   Akcje uprzywilejowane co do głosu są w wielu spółkach.

   Usuń
  4. Dzięki śliczne.
   Wonka

   Usuń
 7. Wśród tych osób, które obejmowały akcje po 17 zł na skutek emisji 186.257 akcji serii D są: Rymaszewski Asset Ltd, będącej osobą blisko związaną z osobą pełniącą obowiązki zarządcze u Emitenta, tj. Rymaszewski Asset Ltd jest podmiotem zależnym od Ireneusza Rymaszewskiego, członka Rady Nadzorczej Pragma Faktoring S.A. oraz od Tomasza Boduszka - prezesa zarządu Emitenta.

  Rymaszewski Asset Ltd. objął: 89.000 akcji, a Prezes Boduszek objął 5882 akcje.

  http://biznes.pap.pl/pl/news/search/info/29907851,pragma-faktoring-sa-(18-2018)-informacje-otrzymane-od-akcjonariuszy-

  OdpowiedzUsuń