poniedziałek, 14 maja 2018

Udział w WZA - jak to zrobić?

Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy jest prawem akcjonariusza. Jednak niewielu z nich z tego korzysta. Jest kilka powodów - brak realnego wpływu na uchwały, koszty, czas.
Ale udział w WZA (szczególnie mniejszych spółek) daje szansę na osobiste spotkanie z Zarządem i głównymi akcjonariuszami.

Jak zatem na to WZA się dostać?

Spółka publikuje w ESPI/EBI informację o zwołaniu WZA podając miejsce, termin oraz projekty uchwał.
Oprócz daty WZA podany jest też "record date" czyli dzień rejestracji uczestnictwa, w którym trzeba posiadać akcje spółki. Jest on na 16 dni przed WZA.

Przykład:
Dziś informację o zwołaniu WZA opublikowała spółka Analizy Online (link).
Data WZA: 11-06-2018
Dzień rejestracji: 26-05-2018

Zatem 26-05-2018 trzeba mieć na rachunku akcje tej spółki. Ważne - już zapisane w KDPW, a zatem najpóźniej 23-05-2018 można kupić akcje, żeby być ich posiadaczem na dzień 26-05-2018 (to jest akurat sobota).

Do uczestnictwa wystarczy 1 akcja i nie trzeba na WZA zgłaszać wszystkich akcji (np. jak ktoś nie chce ujawniać lub ma na kilku rachunkach maklerskich).

Zgłoszenia na WZA trzeba dokonać od dnia publikacji ogłoszenia o zwołaniu WZA (czyli od dziś) do pierwszego dnia roboczego po Dniu Rejestracji (czyli do 28-05-2018). To ważne, bo łatwo przegapić ten dzień, a przed samym WZA nie można się już zarejestrować.

Zgłoszenie trzeba wykonać w domu maklerskim, na którym są akcje. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pomocą systemu informatycznego. Np. w BOSSA.PL w menu górnym  'Dyspozycje', potem w bocznym menu 'Inne' i trzeba na liście znaleźć 'Wniosek WZA'.

Informację o uczestnictwie dom maklerski przekazuje do KDPW, a KDPW do spółki. Nie jest potrzebne żadne papierowe zaświadczenie (i nie warto za jego wysyłkę dodatkowo płacić).

Listę uczestników można uzyskać ze spółki - w ogłoszeniu podany jest mail na który trzeba wysłać żądanie uzyskania listy uczestników. To pozwoli upewnić się, że jesteśmy uczestnikami WZA.

No i w dniu WZA trzeba zjawić się w podanym miejscu o określonej godzinie. Może to być siedziba spółki, kancelaria notarialna lub inne dogodne miejsce.

W trakcie WZA (np. przed uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu) lub po podjęciu wszystkich uchwał można zadać pytania do Zarządu, co jest największą korzyścią uczestnictwa w WZA.

Koszt: w DM BOŚ SA 20 zł, w innych trzeba sprawdzić.

PS. Jak ktoś wybiera się na WZA to niech napisze w komentarzu, a może ktoś podpowie pytania do Zarządu.

13 komentarzy :

 1. koniecznie z dowodem osobistym! niby oczywistość, ale warto dodać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. OBS co sądzisz o wynikach Tower Investments? Pamiętam, że miałeś kiedyś tę spółkę na celowniku, więc może widziałeś ostatni raport. Moje obserwacje:

  Zysk operacyjny to tylko 6,5 mln vs. 8,8 mln przed rokiem - gdyby nie przesacowanie mieliby spadek o 26% rdr.
  Przychody ze sprzedaży wzrosły z 8,6 do 31,5 mln, ale co z tego skoro zostały zjedzone przez koszty - zużycie materiałów i energii wyniosło 15,7 mln, a usługi obce 10,1 mln - warto byłoby się dowiedzieć od spółki skąd taki wzrost

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zysk zrobiony na sprzedaży 30% udziałów w Tower Mehoffera. Trochę to wygląda jak księgowe zrobienie wyniku. Mają 70% udziałów, ale nie konsolidują, żeby wykazać zysk.
   Tower ma kilka projektów i zysk powstanie dopiero w momencie ich sprzedaży, więc trudno wcześniej oceniać wyniki.
   Są obecnie na etapie realizacji tych projektów. Sam model wydaje się ok, ale dopiero jak będą realne wpływy z projektów to będzie to wiarygodny model.
   Mam wrażenie, że jest tu sporo szumu, ale brak konkretów.

   Usuń
  2. Dzięki, teraz rozumiem skąd tak wysokie koszty w porównaniu do poprzedniego okresu.

   Usuń
 4. PGS Software - Czy ktoś ma pytania do Zarządu na WZA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PGS - zdecydowanie warto zapytac czy zalozyciele nie maja zamiaru chociaz czesciowo sie "skeszowac"i zmniejszyc zaangazowanie w spolce, np. poprzez proces ABB...

   Usuń
  2. Spytam o ewentualną sprzedaż akcji inwestorom instytucjonalnym. Osobiście wątpię, by Zarząd chciał pozbywać się takiego aktywa - na brak gotówki nie narzekają skoro co roku na dywidendę idzie około 100% zysku.

   Usuń
 5. Cześć Obs,

  Czytałem twoje artukuły dotyczace Efektu. Zwracasz uwagę na zagrożenia. Moim zdaniem spółka ta powinna notować stabilne przychody w kolejnych latach. W Krakowie otwiera swoje oddziały sporo międzynarodowych korporacji co powoduje popyt na hotele i centra konferencyjne. Możliwe, że spółka zdecyduje się na budowę swojego biurowca. Gdyby się zdecydowali to ciężko ocenić takie posunięcie. Spółka co roku podnosi wysykośc dywidendy. W tym roku może to przekroczyć 1 zl. Aktualna wycena wydaje się być bardzo atrakcyjna. Obserwując transakcje można dostrzec, że ktos steruje kursami otwarcia i zamknięcia. Od 1,5 roku kurs osuwa się na niewielkim obrocie. Jaka jest twoja aktualna ocena tej spółki? Czy dostrzegasz nowe możliwości i zagrożenia dla efektu?

  Pozdrawiam,
  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że budowa biurowca to szansa.
   Wybieram się na WZA.

   Usuń
 6. ja wybieram się na WZA Tritona.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy jest WZA?

  OdpowiedzUsuń