czwartek, 7 czerwca 2018

Pragma Faktoring z finansowaniem pozabilansowym

Ponieważ spółka, jako jedyna została w portfelu 'Spółki z górnej półki' to wypada skomentować wyniki za I kwartał. A te potwierdzają dynamiczny wzrost linii fintechowych.
Warto też zwrócić uwagę na wczorajszą informację o pozyskaniu finansowania pozabilansowego (link). To kolejny krok w realizacji strategii rozwoju.

O spółce wczesniej:
Pragma Faktoring - strategia 2017-2020 szansą na istotny wzrost wartości
Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring - perspektywiczny fintech
Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring dynamicznie rozwija fintech

Portfel wierzytelności wzrósł do rekordowego poziomu 152 mln zł. Ciekawie wygląda struktura, bo nowe linie fintechowe (LeaseLink i PragmaGo) zajmują miejsce klasycznego faktoringu i pożyczek.


Portfel LeaseLink osiągnął blisko 40 mln zł i ponad 2 mln zł przychodów. W rozliczeniach międzyokresowych jest 3,5 mln zł pobranych już odsetek, które dopiero w późniejszych okresach pojawią się w przychodach.
LeaseLink jest na sprzedaż, a biorąc pod uwagę działający już model, który wyszedł poza etap start-upu i łatwo dalej go rozwijać to potencjalny klient powinien się pojawić.

Portfel PragmaGo przekroczył 25 mln zł, natomiast przychody z niego wyniosły 2,6 mln zł. Rentowność PragmaGo jest znacznie wyższa niż LeaseLink, gdyż są to umowy krótkie.

Pragma w swojej strategii deklarowała przede wszystkim stawianie na linię PragmaGo, gdyż jest ona najbardziej rentowna.
Przychody ze sprzedaży osiągnęły najwyższy poziom w historii spółki - blisko 10 mln zł.
Jednak marża ze sprzedaży nieznacznie spadła. Związane to było m.in. z wypłatą prowizji za zrealizowane umowy faktoringowe (te klasyczne), które płacone są po zakończeniu umów. A ponieważ znacząca kontraktacja była sezonowo w IV kw. to płatność prowizji przypadła na I kw. Doszły również koszty analiz prawnych wejścia na rynki zagraniczne z PragmaGo. Jednak proces ten nastąpi dopiero po sprzedaży LeaseLink i zwiększeniu dostępnych środków.

Zysk ze sprzedaży był o 70% wyższy r/r, jednak nieznacznie niższy niż w poprzednim kwartale.
Zysk netto został obciążony jednorazową stratą na sprzedaży nieruchomości (264 tys. zł). Należy też pamiętać, że w poprzednim kwartale były jednorazowe przychody związane z wyceną udziałów w LeaseLink.

Ryzyka
Po pierwsze sprzedaż akcji przez Rymaszewski Asset - spółkę powiązaną z członkiem Rady Nadzorczej. Rymaszewski Asset w ostatniej emisji akcji (zarejestrowana w marcu 2018 r.) objął 89 000 akcji po 17 zł. Teraz sprzedaje, co niestety wpływa istotnie na kurs. Zawsze przy tej okazji powstaje pytanie, czy to tylko realizacja krótkookresowego zysku czy obawia się czegoś.
Po drugie Pragma Faktoring powiązana jest mocno z Pragma Inkaso - m.in udzieliła pożyczek oraz płaci za poręczenie obligacji. Wyniki jednostkowe Pragma Inkaso są słabe (w 2017 roku strata 85 tys. zł). Rodzi to ryzyko wspomagania spółki-matki przez spółkę-córkę będącą w lepszej kondycji finansowej. Właściwie to już teraz jej pomaga.
Po trzecie przy niskich kapitałach własnych ograniczona jest możliwość dalszego zwiększania portfela, co w przypadku braku sprzedaży LeaseLink może ograniczyć rozwój bardziej dochodowej PragmaGo. Dlatego istotna jest informacja o pozyskaniu finansowania pozabilansowego.
No i trzeba też pamiętać o ryzyku większej od zakładanej szkodowości. W I kw. tego nie widać.

Nowe finansowanie
Natomiast wczoraj pojawiła się bardzo istotna pozytywna informacja (link). Spółka zapowiadała, że chce pozyskać finansowanie pozabilnasowe i uzyskiwać przychody z obsługi faktoringu finansowanego przez obcy podmiot. I to się właśnie wydarzyło. Fundusz amerykański udostępni linię kredytową 22 mln zł na finansowanie faktoringu. Kredyt zostanie udostępniony spółce celowej Pragma Faktor, a więc nie będzie obciążać bilansu Pragma Faktoring. Zatem obsługiwany portfel powiększy się, a spółka będzie uzyskiwać dodatkowe przychody z tytułu obsługi tego nowego portfela. 

Z informacji o efektywności onlinowych kanałów sprzedażowych (link) wynika, że w maju kolejny raz zwiększyła się liczba pozyskanych klientów (2763). Oznacza to, że liczba pozyskanych klientów w II kw. powinna przekroczyć 8 tys. podczas, gdy w I kw. było 6,5 tys.

Podsumowanie
I kw. potwierdza dynamiczny wzrost linii fintechowych.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

27 komentarzy :

 1. "Zawsze przy tej okazji powstaje pytanie, czy to tylko realizacja krótkookresowego zysku czy obawia się czegoś."

  OBS, zobaczymy czy będzie akceptował ceny poniżej 17.00 PLN(jeżeli takowe będą).
  Póki co, należy zakładać realizację zysku.

  Pozdrawiam, Darek

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym pozabilansowym finansowaniem fajnie to wymyślili moim zdaniem. Czego ja się najbardziej obawiam, to tego, że po fazie wzrostu przychodzi weryfikacja, czy udzielane przez internet finansowanie jest równie mało szkodowe co tradycyjne (czyli czy automatyczne modele scoringowe działają poprawnie). Ponieważ faktoring to szybki obrót pieniądza, zakładam, że jest ok, ale pewności nie mam. Póki co też trzymam spółkę w portfelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się tego obawiam. Podobno szkodowość na razie jest niższa niż przy tradycyjnym faktoringu. Łatwiej wyeliminować nierzetelną firmę jeszcze przy małym zaangażowaniu. Przy większym faktoringu jedna wtopa może dużo ważyć.

   Usuń
 3. Zpotrzebowanie na kapitał maja podobne jak firmy windykacyjne a z powodu Getbacka może być trudniej o finansowanie. Branża finansowa a właściwie cała GPW na dziś jest w odwrocie. Mimo dobrych perspektyw Pragma będzie miała problem aby iść pod prąd pod względem kursu.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest jednak fintechowy produkt, którego wartość będzie rosła.
   W tą stronę pójdzie cały rynek.
   LeaseLink dla kogoś, kto dysponuje dużymi środkami jest żyłą złota. Zapewne kupi to jakiś fundusz, a później trafi to do jakiegoś banku.
   Strategicznym finansowaniem musi być pozabilansowe, czyli właśnie obsługa zewnętrznego portfela.
   Dla funduszy, które do tej pory inwestowały w windykację to jest kusząca alternatywa.

   Usuń
 4. Jakbym był jakimiś funduszem PE to bym wezwał na Pragmę. Obecna wycena to niecałe 50 mln zł (sic!). A to jeden z liderów mikrofaktoringu online i niekwestionowany lider mikorleasingu online (obsługujący Allegro). Widać, jaki spółka ma zysk operaacyjny i jaką dynamikę. Jedyny problem to finansowanie. No ale teraz mają pozabilansowe finansowanie. Wygląda to super. Do tego idzie split payment od lipca i pewnie będzie szał na ich usługi. Wyobrażacie sobie wycenę takiej spółki w USA :) Gdyby nie Rymaszewski Asset to pewnie byłoby na spokojnie 25 plus. Fintechy rosną jak na drożdżach.

  OdpowiedzUsuń
 5. OBS jakie są Twoje oczekiwania/szacunki co do wyceny samego LeaseLink? Ile są w stanie na obecną chwilę dostać za ten produkt?
  Wiktorek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się na wycenach takich spółek, ale moim zdaniem znacznie powyżej wyceny księgowej.

   Usuń
 6. "dotychczasowy inwestor spółki Pragma Faktoring SA objął kolejne 13,2% udziałów w fintechu za 9,5 mln zł. W wyniku tej transakcji wycena LeaseLink wyniosła 71,97 mln zł.

  http://www.polskatimes.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/leaselink-pozyskal-10-mln-zlotych-w-kolejnej-rundzie-finansowania,12564662/"

  To było w październiku 2017 r. (czyli jeszcze przed podpisaniem umowy z Allegro). Obecnie można zobaczyć jak ważne jest Allegro poprzez ten link:
  https://www.similarweb.com/website/leaselink.pl#referrals

  gdzie estymowany jest ruch na stronie, w tym skąd on pochodzi. Ciekawy materiał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten ostatni pakiet był kupiony za cenę z premią za sukces, więc jego wycena nie jest adekwatna.
   Łącznie za 71,5% udział zapłacili 10,13 mln zł

   Usuń
 7. Ciekawy artykuł:
  http://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/1125050,sierant-o-zyskach-murapolu.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za link.
   W prywatnej rozmowie z kimś kto chciał kupić obligacje Murapolu zwracałem uwagę na sztuczny zysk Murapolu na grudniowej podbitce zależnej Abadon Real Estate.

   Usuń
 8. OBS nie wiem czy interesujesz się Altusem, ale skoro znasz branżę dzięki Quercusowi to co myślisz o umowie dotyczącej połączenia Altusa z Esaliens TFI? Ci drudzy mają bardzo rozbudowany zespół obsługujący PPE i mają mocną pozycję na tym rynku (Esaliens ma 16% aktywów rynku PPE) i ta mocna pozycja będzie pomagać w pozyskiwaniu tych samych firm do PPK:

  https://www.esaliens.pl/pl/aktualnosci/2017/10/najstarsze-ppe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Główny problem z PPK to jak na tym zarobić?
   Zapowiadane prowizje za zarządzanie są tak niskie, że może się okazać, że tylko nieliczne TFI zdecydują się w to wejść.
   Co do TFI to jest to segment mocno obciążony ryzykami związanymi z MIFID II - dystrybucja i obniżenie prowizji.
   Altus dodatkowo jest zamieszany w GetBack - chociażby przez niezrozumiałą cenę sprzedaży EGB.

   Usuń
  2. Słuszna uwaga z tą wysokością prowizji - wg projektu ustawy opłata za zarządzanie ma wynosić max. 0,6%, z czego 0,5% będzie niezależne od wyniku - to znacznie niżej niż w tradycyjnych funduszach. Tutaj będzie się liczyć wielkość aktywów pod zarządzaniem, bo tylko najwięksi wyżyją z takiej składki, więc konsolidacja jest krokiem w dobrym kierunku.

   Co do MIFID II, to czy wiadomo kiedy zakończy się proces implementacji tej dyrektywy? Jedyne info, jakie znalazłem to takie, że prace wciąż trwają i pierwotny deadline 3 stycznia 2018 roku nie został dotrzymany.

   Co do sprzedaży EGB, to ciężko wyrokować czy Altusowi coś się stanie z tego powodu. Podejrzewasz korupcję podczas procesu sprzedaży EGB Getbackowi czy jakieś inny scenariusz?

   Usuń
  3. Nie ma jeszcze ostatecznych rozwiązań MIFID II, dlatego niepewność jest dla kursu gorsza od faktu.
   Co do EGB to podejrzewam, że to był jakiś dodatkowy deal. Może rozliczenie za inne usługi, a może niestety wyprowadzenie kasy z GetBacka. Może prokuraturze uda się to ustalić, choć praktyka pokazuje, że jest to trudne do udowodnienia.

   Usuń
 9. Faktoring sam w sobie jest mega sprawą, ale firmy nie znam, więc nie wiem, co oferują ja korzystam w innej firmie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam podobne odczucia, a mogę spytać gdzie konkretnie korzystasz, bo rozglądam się ostatnio po ofertach

   Usuń
  2. Kryptoreklama (w formie niby rozmów na forum) zostanie usunięta.

   Usuń
 10. A skąd wiadomo, że w I kw ponieśli koszty prowizji od umów faktoringowych za IV kw oraz koszty przygotowań do ekspansji zagranicznej? Jakie to kwoty i gdzie je można znaleźć w sprawozdaniu?

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecacie jakiś tekst, z którego mógłbym się nauczyć jak ten faktoring działa i w ogóle o co w nim chodzi? Żebym dość dużo się dowiedział, a nie pogubił też w języku

  OdpowiedzUsuń
 12. Pojawiła się istotna informacja fundamentalna ws. LeaseLink:

  http://www.poradnikbiznesu.info/e-biznes/leasing-jako-metoda-platnosci-w-e-commerce

  "Już za chwilę nie w sklepie, a w bramce płatności Przelewy24 będzie dostępna płatność leaselinkiem, co pozwoli wykorzystywać naszą usługę merchantom bez konieczności bezpośredniej integracji z ich e-sklepem."

  Przelewy24 mają 75 tys. zarejestrowanych partnerów.

  OdpowiedzUsuń
 13. co więcej: https://fintek.pl/przelewy24-juz-na-amazonie/

  Robi się ciekawie..

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak będziesz kasował wpisy, to chyba coś nie za bardzo.

  OdpowiedzUsuń