czwartek, 19 lipca 2018

Komputronik - wpływ ugody na wyniki

Komputronik podał wstępne wyniki zakończonego roku obrotowego 2017/18 (link). Odpisy związane z ugodą wyniosły 42,3 mln zł. Strata netto -37,12 mln zł.Widać, że zakończenie roku w Komputroniku to czyszczenie przy okazji zawarcia kluczowej ugody z Clean&Carbo Energy.

Największą część stanowi rezerwa na prawa do przedsięwzięcia wydobywczego na kwotę 35 mln zł. Rezerwa powstała, bo ... nie skompletowano pełnej dokumentacji. 
Ten punkt ugody jest bardzo zagadkowy, bo nie do końca wiadomo, po co Komputronik ma angażować się w projekt wydobywczy. Może raport roczny powie coś więcej na ten temat.

Grupa dokonała wyceny nieruchomości, które wzrosły o 14 mln zł. Jednak z opisu wynika, że ta kwota nie przeszła przez wynik, a tylko uwzględniona została w kapitale.

Ciekawostką jest 3,4 mln zł straty na kradzieży towaru z magazynu i wyłudzeniu przez międzynarodową grupę przestępczą. No po prostu kryminalna opowieść.
Kwoty niezłe, słabo świadczy to o kontroli wewnętrznej.  

Komputronik podał też szacunkowy wynik brutto bez uwzględniania wpływu zdarzeń jednorazowych. Zysk brutto wyniósłby 10,9 mln zł. A to oznacza bardzo słaby I kw. 2018 roku. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na koniec roku mogło być większe czyszczenie przy okazji tych rezerw (np. odpisy na zapasy czy należności), ale to widać będzie dopiero w raporcie rocznym.

Pozytywną informacją jest przełamanie spadkowej tendencji w przychodach. Przekroczyły 2 mld zł i były o 1,6% większe r/r.
Kolejnym pozytywem jest wzrost marży brutto ze sprzedaży z 9,7% do 10,8%.

Komputronik podał, że zysk na działalności operacyjnej (bez zdarzeń jednorazowych) wyniósłby 14,6 mln zł. Zaskakuje, że porównuje to z zeszłorocznym wynikiem 19,9 mln zł (a przecież w raporcie rocznym było 23,4 mln zł - czyżby doszły korekty zeszłorocznego wyniku?).
Patrząc na sam wynik ostatniego kwartału można zakładać, że mogły być duże odpisy na należności i zapasy. Przy tej okazji przypomnę, że rok temu spółka ukryła 16 mln zł niespłaconych należności w spółce zależnej, ale nie konsolidowanej, na co zwracał uwagę audytor (o tym napisałem tu: link).

Zysk netto (bez zdarzeń jednorazowych) wyniósłby 10,9 mln zł (rok temu w sprawozdaniu rocznym było +13,5 mln zł).

Kapitał własny szacuję na ok.170 mln zł. I co ważne spółka podała, że nie przekroczyła konwenantów kredytowych. Choć oczywiście te wyniki nie pomogą przy ustalaniu nowych poziomów kredytów bankowych i kupieckich.

Podsumowanie
Komputronik po zawarciu ugody wyczyścił swój bilans. Trudno powiedzieć, czy ze wszystkiego. Przez ostatnie lata wiarygodność spółki mocno ucierpiała, dlatego kurs zalicza poziomy najniższe od 5 lat. Kapitalizacja 45 mln zł wydaje się bardzo niska, ale ciągle nie wiadomo, czy teraz zwiększy się przejrzystość grupy. Szczególnie, że zobowiązała się do udziału w jakimś projekcie wydobywczym. Sam biznes handlowy wygląda na dochodowy i w pewnym momencie to może przeważyć nad obawami.

4 komentarze :

 1. Projekt wydobywczy to pewnie torfowisko d. C&C

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz coś więcej o tym?

   Usuń
  2. Tutaj o historii torfowisk w Komputroniku:
   https://wiadomosci.stockwatch.pl/kurs-komputronika-wystrzelil-po-triumfie-nad-clean-carbon-energy,akcje,176911

   Usuń
 2. Ja znalazłem gdzieś takie linki:

  https://www.imsig.pl/pozycja/2018/83/KRS/110680,MINERALIA_SP%C3%93%C5%81KA_Z_OGRANICZON%C4%84_ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84

  https://aleo.com/pl/firma/cce-projekt-sp-z-oo-koszewko

  OdpowiedzUsuń