wtorek, 10 lipca 2018

Mercator Medical - ceny lateksu najniższe od 2 lat

Ceny lateksu naturalnego, kluczowego surowca do produkcji rękawic spadły do poziomu najniższego od 2 lat. To powinno poprawić rentowność produkcji.

O Mercator wcześniej:
Mercator Medical - czy po tragicznym 2017 r. będzie lepiej?
Mercator Medical ze świetnym wynikiem w I kw.

Mercator Medical to producent i dystrybutor rękawic lateksowych wykorzystywanych głównie w medycynie.
Posiada fabrykę rękawic w Tajlandii. Dotychczasowa produkcja rękawic z lateksu naturalnego o mocach produkcyjnych 100-110 mln sztuk miesięcznie została rozbudowana o nowe linie do produkcji rękawic nitrylowych (z lateksu syntetycznego). W 2017 roku zostały uruchomione 2 nowe linie, na początku 2018 roku 2 kolejne, a latem ma zacząć działać łącznie 8. Moce produkcyjne zakładu wzrosną do 280-290 mln sztuk.

Głównym czynnikiem kosztowym w produkcji jest cena lateksu.
Po dramatycznym skoku na początku 2017 roku obecnie ceny spadły do poziomu najniższego od marca 2016 roku i są niższe od szczytu z lutego 2017 roku o 50%.


Uwzględniając kursy USDMYR oraz USD PLN cena lateksu również kształtuje się na poziomie najniższym od 2 lat.


Już I kwartał 2018 pokazał, że spółce udaje się odbudowywać marżę po załamaniu w I połowie 2017 roku. Niska cena lateksu zdecydowanie poprawi marżowość produkcji w kolejnym kwartale, choć oczywiście należy się spodziewać presji od kupujących na obniżanie cen.

Należy jednak pamiętać, że pomimo rozbudowy fabryki w Tajlandii Mercator jest w większym stopniu importerem rękawic z Azji.
Zatem umocnienie USD negatywnie wpływa na ceny zakupu i rentowność segmentu dystrybucji.

Porównując jednak poziomy z 2016 roku można ocenić, że otoczenie jest teraz bardziej sprzyjające Mercatorowi - mimo wszystko USDPLN oraz USDEUR są niżej niż w 2016 roku, cena lateksu jest niższa, poziom produkcji wyższy i skala działalności większa. A trudny okres wysokich cen lateksu spowodował, że zawierane długoterminowe kontrakty na dostawy były po wyższych cenach.
To zapowiada lepsze wyniki niż w dobrym 2016 roku.

"- Pomimo tego, że w wynikach I kw. 2018 r. ujmujemy jeszcze nie w pełni efektywną produkcję z nowej fabryki, w rok 2018 wchodzimy już z marżami zdecydowanie bliższymi tym z rekordowego roku 2016, a jednocześnie rozwinęliśmy od tamtego czasu skalę biznesu zarówno w zakresie dystrybucji, jak i produkcji – dodaje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA. " (link).

Można oczekiwać publikacji szacunkowych wyników II kwartału jeszcze w lipcu, gdyż wynik rok temu był tragiczny (poniżej 1 mln zł), a teraz powinien być kilka razy wyższy. Szacunkowy wynik po I kw. spółka opublikowała już 14 kwietnia, czyli zaledwie 14 dni po zakończeniu kwartału.

Patrząc na kurs widać, że nie ugiął się pod presją bessy na MiŚ-ach i rynek oczekuje dobrych informacji.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


10 komentarzy :

 1. A może Bogdanka:

  "Jak podał we wtorek katowicki oddział Agencji, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, w poniedziałek 9 lipca indeks DES ARA został wyceniony na 102 dol. za tonę; najlepsza oferta sprzedaży wyniosła 104 dol. za tonę, a kupna 100 dol. za tonę. "To ceny niewidziane na rynku węgla w porze letniej, a charakteryzujące raczej obraz rynku w miesiącach zimowych"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie moje klimaty - duże, państwowe (obecnie znaczy nieobliczalne).
   A ciągle bessa na akcjach.

   Usuń
 2. Moje klimaty to też nie są, ale ciągle przypomina mi się lekcja, jak w telewizji oglądałem przedstawienie ratujemy kopalnie (chyba 2 - 3 lata temu), po prostu dramat, JSW jest na krawędzi, protesty, nigdy nie chciałbym mieć ich akcji...
  … w kolejnym roku JSW wzrosła chyba z 1000% procent.


  Więc zakup Bogdanki to byłoby dla mnie takie wejście poza strefę komfortu :)))
  A pewnie wysokie ceny węgla są w dużej mierze spowodowane wysokimi cenami ropy i co będzie dalej od tego zależy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Jeśli otoczenie sprzyja to ryzyka przestają straszyć

   Usuń
 3. Czy dobrze kombinuje, że w miarę startu nowych linii produkcyjnych, spółka będzie stawać się większym stopniu eksporterem niż importerem?

  Będzie zaopatrywać swoich klientów ze swojej produkcji w coraz większym stopniu?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Examobile??? Jakbym siedzial na krzesle, to bym z niego spadl

  OdpowiedzUsuń
 5. Mercator podał dziś wyniki. Jeżeli chodzi o skonsolidowany zysk netto, to jest on poniżej 1 mln zł. Chyba nie tego Pan oczekiwał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie mnie rozczarował na poziomie zysku netto.
   Ale dla inwestorów finansowych ważniejsza jest EBITDA - a tu potwierdziła się poprawa widoczna w I kw.
   Stąd chyba ktoś jednak podstawiła łapkę i zebrał spadające akcje.

   Usuń