piątek, 20 lipca 2018

Na szybko: Unified Factory zawieszony

GPW zawiesiła obrót akcjami Unified Factory - gwiazdy, która zabłysła w 2016 i 2017 roku i gwałtownie zgasła w kwietniu 2018 roku, gdy pojawiła się informacja o postawieniu zarzutów prezesowi Maciejowi Oknińskiemu przez prokuratorę.

W ostatnim komunikacie (link) spółka podała fragment postawionych zarzutów:
"Uzasadnienie Zarządzenia zawiera ponadto stwierdzenie, że obroty Spółki zostały zawyżone o następujące kwoty: (i) w 2015 roku - 1.053.864 złotych, (ii)w 2016 roku - 4.192.336,38 złotych, (iii) w 2017 roku - 7.652.950,60 złotych oraz (iv) w 2018 roku - 3.905.150 złotych. "

Czyli kolejny przekręt na giełdzie.

Zadziwia też komentarz spółki:
"Na podstawie zgromadzonych materiałów Zarząd podejmie dalsze kroki, w tym rozważy zlecenie audytu zewnętrznego celem stwierdzenia, czy zawyżenia obrotów, o których mowa w Zarządzeniu rzeczywiście miały miejsce."
Czyli na teraz spółka nie wie, jakie faktycznie miała obroty. 

Zwrócę uwagę, że już w raporcie za 2016 rok audytor wskazał na niespłacone należności i liberalną politykę spółki tworzenia odpisów. O tym napisałem tu: link.
A może to nie była liberalna polityka, ale po prostu fikcyjne niespłacone faktury?

11 komentarzy :

 1. Kupiłem Unified po tych pierwszych dużych spadkach po 6,90. Mały pakiecik całe szczęście i w sumie to traktuję cały ten pakiet jako stratę. Ciekawy jestem jakie realnie scenariusze mogą wystąpić zakładając, że w spółce były lewe faktury na kwoty podane powyżej. Trzeba pamiętać, że mają jeszcze 25mln obligacji, które będą musieli spłacić, a patrząc na obecną sytuację może się okazać, że ktoś wystąpi o przedterminowy wykup. Teoretycznie mają dobry produkt, na którym zarabiają, ale przecież firmy głównie nie padają dlatego, że nie zarabiają, ale dlatego, że tracą płynność. Czy to już koniec spółki, czy ktoś to może jeszcze wyprowadzić na prostą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja jest dosyć trudna dla spółki. Pytanie jak istotna była osoba byłego Prezesa w działalności operacyjnej.
   Warto też wiedzieć, że Unified wydawał potężne pieniądze na działalność inwestycyjną (tworzenia własnego oprogramowania). zysk był tylko księgowy, a nie gotówkowy.
   A zatem mogą zaraz potrzebować kolejnych milionów na działalność i teraz nikt im tego nie da.
   Uważam, że ryzyko jest duże.

   Usuń
  2. WArtości niematerialne i prawne to już 47 mln zł !!! Kosmos ...

   Usuń
 2. Mam pytanie o Eurotela ... jest decyzja Izby Skarbowej o niezapłaconym podatku z 2013 r. Chodzi o kwotę 2,6 mln zł. Czyli 3,8% kapitalizacji - jakieś 70 gr na akcję a kurs spadł z 21,5 na 18,1 czyli o 3,4 zł. Mnie to wygląda na przereagowanie ... inaczej pisząc brak efektywności rynku :)
  Tylko za ostatnie 12 miesięcy majż 11,8 mln zł zysku netto, kapitalizacja to przy kursie 18,10 zł około 68 mln zł, co roku wypłacana dywidenda - średnio z 10 lat to 1,42 zł co by dawało 7,8%, ostatnio nawet 2,2 zł.
  Zakładając, że przez wzrostu kursu USD i EUR starcą nieco na podniesionych opłatach za czynsz, będę drożej sprowadzać sprzet Apple do salonów iDream to przy stabilności beznesu powinni dalej wypłacać dywidendy na przyzwoitym poziomie a z płynnością również nie wygląda aby mieli mieć problem.
  temat zakupu sieci sprzedaży na razie przycichł ale też może wrócić, przypuszczam, że zrezygnowali bo cena była zbyt wysoka.
  Czy według Ciebie to poziom cenowy, który może Cie już skusić do zakupu ich akcji ? Czy wogóle ta firma jest poza Twoim zainteresowaniem z racji np branży czy jej perspektyw ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam za bardzo sprawy. Można przypuszczać, że mogą się pojawić kolejne decyzje US (do sprawdzenia dokładnie czego to dotyczy i czy realne jest takie ryzyko).
   Co do rynku to mamy od roku bessę na MiŚ-ach. Bessa oznacza, że podaż ciśnie niezależnie od wszystkiego. Na tym tle Eurotel i tak radził sobie dobrze.
   Nie doradzam czy warto teraz kupować czy nie. Ja wolę skupić się na ocenach spółek i perspektywach wyników.
   Tu raczej trudno liczyć na dynamiczne wzrosty - rynek nasycony i rozwój usług online może negatywnie wpływać na punkty stacjonarne. Choć +12% w I kw. to niezły wynik.
   Natomiast rosnąć będą koszty wynagrodzeń.
   W I kw. 2018 spadła marża brutto na sprzedaży do 16,3% - to jest najniższa wartość od 2 lat (rok temu było 17,7%). Pytanie czy to chwilowe czy jednak marża w kolejnych kwartałach będzie niższa r/r.
   Tak więc mnie osobiście Eurotel nie przekonał do siebie, choć na pewno jest dobrą spółką dywidendową.

   Usuń
 3. To jeszcze drugie pytanie o Pragmę ... dziś widzę kurs 15,1 zł. Dawno nie było tak nisko. Czy Twoim zdaniem to może świadczyć, żę coś źle dzieje się z biznestem i dlatego nadal wyprzedawane są akcje ? A może szykowana jest emisja nowych akcji ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam chciałbym wiedzieć.

   Usuń
  2. Wybieram się na WZA w sierpniu. Może coś więcej się dowiem.

   Usuń
 4. OBS co sądzisz o obecnej wycenie Esotiq? Na dzisiejszy spadek wpływ ma zapewne informacja o chęci pozbycia się prawie 180k akcji przez drugiego pod względem wielkości akcjonariusza Ranville Investments:

  https://static.igpw.pl/pliki/raporty/1532461682-6550.pdf

  Co ciekawe według danych na stooq Ranville z maja 2015 (nie było aktualizacji) ma 214k akcji, ale pozostałe 34k już sprzedano, gdyż nie ma tego podmiotu na ostatnim wykazie akcjonariuszy posiadających powyżej 5% głosów na walnym:

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30742146,esotiq-henderson-sa-34-2018-wykaz-akcjonariuszy-posiadajacych-co-najmniej-5-00-glosow-na-zwyczajnym-walnym-zgromadzeniu-esotiq-henderson-spolka-akcyjna-w-dniu-27-czerwca-2018-r

  Obecny C/Z wynosi 5 i wydaje się być bardzo nisko. Ciekawi mnie też fakt, że to już trzeci rok z rzędu kiedy zysk netto za 1Q jest na minusie i to zawsze zdecydowanie najgorszy kwartał w roku. Czy to wina sezonowości sprzedaży czy jest jeszcze inny aspekt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że zysk jest zawyżony. W 3k mieli ponad 5 mln zł przychodów finansowych z tytułu podziału. Więc C/Z jest niewiarygodny.
   Q1 jest niski sezonowo. Marżę wysoką realizują w 2k i 4k.
   W Q1 są głównie wyprzedaże.
   Na razie sprzedaż nie zachwyca. Oddział niemiecki ciągle leci na stratach.
   Osłabienie złotówki w dłuższym terminie zwiększy koszt zakupu w Azji, choć nie jest on na tyle niesprzyjający, żeby już się tym mocno martwić.

   Warto poczekać na wyniki 2k.

   Usuń
  2. OBS, jak się nauczyć takiej dobrej analizy sprawozdań finansowych?

   Usuń