czwartek, 2 sierpnia 2018

Na szybko: Ceny pszenicy na rocznym maksimum

Ceny pszenicy rosną od początku roku i osiągnęły maksimum roczne. Wynika to m.in. z warunków klimatycznych i powszechnej suszy, która obniży plony. Jednym z głównych eksporterów pszenicy na świecie jest Ukraina. Wydaje się, że wzrost cen jest znacznie wyższy niż ubytek zbiorów, co może pozytywnie wpłynąć na wyniki ukraińskich spółek rolniczych.

Cena pszenicy (źródło: stooq.pl)

Głównie eksporterzy (źródło: APK-INFORM).

8 komentarzy :

 1. Czyli rozumiem, że bardziej premiujesz wzrost pszenicy jako czynnik pozytywny dla spółek ukraińskich notowanych na GPW niż sytuacja, która panuje od dłuższego czasu na Ukrainie, mam na myśli konflikt z Rosją. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten konflikt nie ma już wielkiego wpływu na producentów rolnych (nie licząc obszaru daleko wschodniej ukrainy).
   Większy problem jest z pracownikami obecnie tam.

   Usuń
  2. W kursach jest wiele ryzyk ujętych. Ja wskazuję na jeden z czynników, który uległ znaczącej poprawie. Inne na razie bez zmian.

   Usuń
 2. Mam pytanie o Pragmę Faktoring. Jak oceniasz ryzyko zdjęcia spółki z giełdy? Duża koncentracja akcji w rękach Pragmy Inkaso, ale z drugiej strony finansują się na Catalyst. Czy notowane obligacje dają pewnego rodzaju gwarancje na utrzymanie notowań na GPW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ryzyko niestety jest. Pragma bardzo potrzebuje emisji obligacji i obecność na giełdzie pomaga jej. Ale niestety niczego nie można wykluczyć.

   Usuń
 3. OBS czy widziałeś komunikat BAH o rozwiązaniu umowy importerskiej przez Jaguar Land Rover?

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31030207,jaguar-land-rover-wypowiedzial-british-automotive-holding-umowe-importerska

  Nie pytam o szansę na przedłużenie konktraktu, bo nie masz szklanej kuli, ale w razie definitywnego rozwiązania umowy importu na ile wyceniasz ich biznes dealerski, który im zostanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. UWAGA!!! Umowa dealersk trwa, a wypowiedziana umowa importerska. To istotna różnica.
   czyli dalej będą sprzedawać JLR, ale tylko poprzez własne salony.

   Usuń