wtorek, 14 sierpnia 2018

PRAGMA FAKTORING - po WZA

Wczorajsze WZA było mało istotne (tylko powołanie nowego członka RN), ale za to było okazją do tego, żeby dowiedzieć się, co się dzieje w spółce. Szczególnie w obliczu ostatniego spadku kursu i sprzedaży akcji przez spółkę zależną byłego członka RN p. Rymaszewskiego.

O spółce wcześniej:
Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring - perspektywiczny fintech
Spółki z górnej półki: Pragma Faktoring dynamicznie rozwija fintech

Ostatnie tygodnie były dla akcjonariuszy spółki bardzo niepokojące - spadający kurs, wyprzedaż akcji przez spółkę zależną byłego członka RN p. Rymaszewskiego. Takie sytuacje kojarzą się źle (ile razy okazywało się, że za takimi zdarzeniami stoją "trupy w szafie", które później z hukiem wypadały).
Dlatego udział w tym WZA był dla mnie istotny. Oczywiście nie po to, żeby wyrazić swoją opinię o wyborze nowego członka RN, ale żeby osobiście (twarzą w twarz) porozmawiać o sytuacji spółki z prezesem zarządu.

Okazało się, że prezes p. Tomasz Boduszek  był pierwszy dzień po urlopie i uczestniczył w innym spotkaniu, ale wygospodarował dla mnie pół godziny, za co jestem bardzo wdzięczny (głupio byłoby jechać do Katowic bez żadnego efektu).

Spotkanie osobiste o tyle jest istotne, że po zachowaniu rozmówcy można w większym stopniu (niż przy rozmowie telefonicznej) ocenić wiarygodność odpowiedzi na stawiane pytania. Oczywiście nie padły żadne informacje insiderskie zatem nie podam Wam nic odkrywczego. A także trzeba mieć na uwadze, że bazuję na uzyskanych odpowiedziach.

Najważniejszą dla mnie kwestią było zapewnienie prezesa, że w spółce nic złego się nie dzieje, co mogło spowodować sprzedaż akcji przez wieloletniego członka RN p. Rymaszewskiego. W dalszym ciągu realizowana jest ogłoszona strategia rozwoju produktów fintechowych - LeaseLink i PragmaGo. Zmniejszana jest sprzedaż pozostałych produktów. Prowadzone są ciągle negocjacje zmierzające do sprzedaży LeaseLink lub pozyskania partnera finansowego pozwalającego rozwijać ten produkt. W przypadku zakończenia tego procesu (zarówno pozytywnego, jak i negatywnego) będzie opublikowany komunikat giełdowy.
Spółka po zawarciu umowy o finansowanie pozabilansowe (o którym informowała) dopiero w IV kw. powinna te środki wykorzystać (na razie trwają sprawy proceduralne).
Spółka chce w tym roku uzyskać wynik lepszy niż rok temu i celem jest aby w 2019 roku osiągnąć ogłoszone w strategii (link)  ROE=20%.
Wg prezesa sprzedaż akcji przez p. Rymaszewskiego wynikała z przyczyn osobistych i innych projektów przez niego realizowanych i nie związana były z działalnością Pragmy. Prawdopodobnie posiadane przez niego akcje zostały już sprzedane (p. Rymaszewski jeszcze jako członek RN raportował o sprzedaży większości akcji z posiadanego pakietu).

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

6 komentarzy :

 1. Ciekawa strona:
  https://www.similarweb.com/website/leaselink.pl#overview
  pokazuje ruch na leaselink.pl i skąd pochodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Allegro, MediaMarkt, Saturn ...
   Liczba wizyt rośnie.

   GazetaGieldowa.pl na 25817 miejscu w Polsce !!! :)

   Usuń
 2. Ostro idzie rtveuroagd (może na stronie lepiej spozycjonowali możliwość płatności leasingiem?).

  Teraz dojdzie IKEA:
  http://www.propertydesign.pl/design/185/ikea_daje_nowe_mozliwosci_platnosc_za_zakupy_leasingiem,19607.html

  Fotojoker:
  https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6422463693421834240/

  No i w bramce płatności Przelewy24:
  https://fintek.pl/leasing-na-zakupy-dla-wszystkich/

  Swoją drogą ciekawe kiedy będzie coś wiadomo o inwestorze dla LeaseLink?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proces trochę już trwa. Portfel leasingowy to zapewne już 50 mln zł i Pragma ma coraz mniej miejsca na rozwój obu produktów jednocześnie. Dlatego sądzę, że to kwestia kilku miesięcy, żeby podjąć jakąś decyzję.

   Usuń