wtorek, 14 sierpnia 2018

VIDIS - po rekordowym roku i przed ... rekordowym rokiem

VIDIS zakończył rok obrotowy 2017/18 rekordowym wynikiem 3,74 mln zł. A patrząc w bilans można zauważyć rekordowy poziom zapasów przed rozpoczęciem kolejnego okresu programu "Aktywna Tablica", co zapowiada wysoką sprzedaż w II półroczu br.


O spółce wcześniej:


VIDIS to dystrybutor sprzętu audiowizualnego. W ofercie spółki znajdują się produkty przeznaczone dla edukacji i biznesu - projektory, ekrany projekcyjne, tablice i monitory interaktywne. Posiada markę własną Avtek.

Kluczowym wydarzeniem, które wpłynęło na spółkę było uruchomienie rządowego programu "Aktywna Tablica". Jego celem jest dostarczenie monitorów i tablic interaktywnych do szkół (o programie). Na program przeznaczono 279 mln zł (w tym 224 mln zł z budżetu państwa i 55 mln zł z budżetów samorządowych). Program ruszył w 2017 roku i ma zakończyć się w 2019 roku. Pojawił się jak "dar z nieba" dla VIDIS-u, który jest wyspecjalizowanym dystrybutorem tego sprzętu. 

To ten program spowodował, że w roku obrotowym 2017/18 spółka osiągnęła rekordowe wyniki i można i oczekiwać równie wysokich w kolejnych dwóch latach.

Przychody w okresie 2017/18 (jednostkowe) wyniosły 59,8 mln zł (+34%), a zysk netto 3,74 mln zł (+954% !!!). Są to jeszcze dane niezaudytowane i nie skonsolidowane (o tym poniżej).


W tym biznesie kluczowy jest zawsze 4 kwartał, gdy firmy wykorzystują swoje budżety. W 2017 roku IV kw. był dodatkowo powiększony przychodami z "Aktywnej Tablicy". 

Natomiast w 2018 roku program Aktywna Tablica ruszył wcześniej i już od lipca szkoły mogą realizować zamówienia. A to oznacza, że można oczekiwać dobrych wyników Vidisu już od III kw. 2018 roku.

Warto też zwrócić uwagę na wzrost marży ze sprzedaży brutto, co wskazuje, że spółka sprzedaje bardziej rentowne produkty.
Jednak wzrost biznesu to niestety też wzrost kosztów. Koszty działalności operacyjnej (bez kosztów towarów) wzrosły w zakończonym roku obrotowym o 21%. Wpływ na to miały m.in. koszty integracji przejętej spółki Projekcja sp. z o.o. (więcej poniżej). Spółka m.in. stworzyła we Wrocławiu showroom do prezentacji ścian LED marki Unilumin, z którą rozpoczęła współpracę rozwijając segment B2B.

Zapowiedzią większej sprzedaży już od III kw. jest mocny wzrost zapasów na koniec czerwca.  W raporcie można przeczytać:
"W ostatnim kwartale roku obrotowego 2017/18 Spółka zwiększyła wartość zapasów do poziomu 20 mln zł, przygotowując się do wzmożonej ilości zamówień w związku z rozpoczęciem realizacji w lipcu 2018 roku drugiego etapu programu „Aktywna tablica”." 


Trzeba wskazać, że wszystkie powyższe liczby to wyniki jednostkowe VIDIS SA. W marcu 2018 roku VIDIS przejął spółkę Projekcja sp. z o.o., która jest dostawcą sprzętu prezentacyjnego. Przejęcie pozwoliło uzyskać dostęp do klientów końcowych (m.in szkół) i realizację usług serwisowych. Vidis jest głównie dostawcą sprzętu do dystrybutorów, którzy montują sprzęt u klientów końcowych. 
Przejęcie nastąpiło za nowowyemitowane akcje VIDIS SA (686 160 akcji imiennych niedopuszczonych do obrotu) i wycenione zostało na blisko 2 mln zł.
Projekcja sp. z o.o. miała w 2017 roku 11,6 mln zł przychodów i 389 tys. zł zysku netto. Kapitał własny wynosił 2,09 mln zł.

VIDIS miał problem z przygotowaniem skonsolidowanych sprawozdań na koniec czerwca (różne okresy obrotowe) i podał tylko skonsolidowany RZiS za II kw. 2018 r.
Widać, że Projekcja dołożyła w II kw. 236 tys. zł do zysku.

Łączna liczba akcji wynosi 2 421 275 (łącznie z niezarejestrowanymi jeszcze akcjami serii E). 
Kapitalizacja wynosi 8,33 mln zł (a nie tak jak podają portale 6 mln zł).
C/Z=2,2 !

Podsumowanie
VIDIS w roku obrotowym 2017/18 osiągnął rekordowy wynik 3,74 mln zł dzięki rządowemu programowi "Aktywna Tablica". Program ten ruszył w tym roku od lipca i można oczekiwać znakomitych wyników również w II półroczu 2018 roku. 

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

9 komentarzy :

 1. mozna prosic o analize Novavis

  pozdrawiam Adrian

  OdpowiedzUsuń
 2. Mała spółka to małe zainteresowanie. C/Z 2,2 przy założeniu uczciwości zarządu i braku trupa w szafie to bajka. To przeszło 45% w skali roku ! Teoretycznie oczywiście bo przecież firma zawsze może zysk reinwestować a albo wtopić w jakiś bezsensowny biznes a nie oddać akcjonariuszom.
  A co myślisz o E-Muzyka ? Widać poprawę w ostatnim kwartale, rosną mocno obroty i zysk. Znowu zalega gtówka w kasie, teraz to już 950 tys zł.
  C/Z znacznie wyżej ale wydaje mi się, że branża dużo ciekawsza w dłuższej perspektywie.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Vidis Znaczny wzrost zadłużenia z czego to wynika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnim okresie z rekordowego zatowarowania (poziom zapasów).

   Usuń
 4. ostatno rzuciło mi się w oczy w parku logistycznym panattoni obok IKEA we Wrocku. Jadę, oglądam, a tam na panattoni obok innych marek wisi logo vidis :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest raport za II kw LUG. Rekordowe obroty, fajna marża ale zadłużenie przekroczyło 60%. Czy według Ciebie należy się tym już martwić ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba nie, ale faktem jest, ze poziom należności rośnie w tempie szybszym niż sprzedaż, co czasem oznacza problem z płatnościami
   na koniec roku było też blisko 3 mln zł zapasów z okresem składowania ponad rok (a w 2016 roku było to zaledwie ok. 300 tys. zł)
   to są delikatne sygnały, że istnieje ryzyko większych odpisów
   Ale tak konkretnie to trudno się przyczepić.

   Usuń
 6. Jeszcze we wrześniu jest do wypłacenia dywidenda 1,2 mln zł a w kasie było teraz tylko 0,7 mln zł.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń