sobota, 29 września 2018

Już jest 370 osób zarejestrowanych i nowa analiza!

Już 370 osób zarejestrowało się na Portalu Analiz i może przeczytać analizę spółki WIELTON wybranej przez czytelników.


Dołącz do nich i uzyskaj dostęp do dotychczas opublikowanych analiz: 
PCC ROKITA, DECORA, LOKUM DEWELOPER, AMBRA, WIELTON,
A już za kilka dni kolejna spółka wybrana przez czytelników - PRAGMA FAKTORING.

9 komentarzy :

 1. Panie Pawle, nożna prosić o PBKM? Altus może znowu sypać akcjami, ale z drugiej strony szykują się dobre wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że podchodzę do spółki, jako do takiej o podwyższonym ryzyku. Dla mnie cała działalność obarczona jest fundamentalnymi ryzykami - po pierwsze może się okazać, że takie przechowywanie nie ma większego sensu (https://www.mamalekarz.pl/krew-pepowinowa-6-prawd/ ; https://plus.gloswielkopolski.pl/krew-pepowinowa-to-polisa-na-zdrowie-czy-wyludzanie-pieniedzy/ar/11735156)
   a po drugie istnieje ryzyko, że takie zadanie może zacząć realizować publiczna służba zdrowie (może niekoniecznie od razu w Polsce).

   Usuń
  2. Dodatkowo bym dodał jeszcze zmiany w MSSF i bardzo słaba komunikacja w tym zakresie - w efekcie nawet ja (a nieskromnie powiem, że trochę z rachunkowości wiem) mam problemy z oceną wyników za Q2 - dali za mało danych. Rynek Turcji jest też również zagrożeniem - wiemy jak to tak wygląda - marżowość trochę spadnie ale pytanie czy jednak z popytem nie będzie problemu i churn-em. Ale mają tez pozytyw - choć jak przejęcie portugalskiej spółki się powiedzie to kolejny krok abyć być poważnym graczem europejskim. Ryzyko na pewno jest podwyższone - choć w finansowanie przez publiczną służbę zdrowia to bym nie wierzył - tego nie ma chyba prawie nigdzie na świecie z tego co pamiętam. Ale jak ktoś kiedyś udowodni, że to nic nie daje to może być faktycznie zonk - prezes sam zresztą mówi, że ta spółka trochę sprzedaje takie ubezpieczenie a nie do końca produkt leczniczy ;)

   Usuń
 2. "przejęcie portugalskiej spółki" - albo można z drugiej strony, Portugalczycy popchnęli im spółkę z wyżej wymienionymi ryzykami :)
  "się powiedzie to kolejny krok aby być poważnym graczem europejskim." - tu nie ma żadnych synergii między krajami, operacyjnie to jest dość prosty biznes.

  OdpowiedzUsuń
 3. Soho Development. Prezes kupuje w transakcji pakietowej ponad milion akcji po 1,51 zł. Aktualny kurs Soho 1,09. Ktoś mi wytłumaczy gdzie haczyk?
  Hos s.a.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapitał na koniec czerwca wynosił 120 mln zł, ana skup wydali 50 mln zł (26m poprzedni i 24 teraz). Zostaje 70 mln zł co daje (po umorzeniu skupionych akcji) ok.2,10 zł na akcję.
   Dojdzie zysk w III kw ok. 10-15 mln zł (oddanie budynków Feniks i Verbel). czyli wyjdzie ok. 2,40-2,50 zł na akcję.
   Zatem 1,51 zł w tym kontekście jest istotnie poniżej wartości księgowej na akcję.

   Ale pytanie co zostanie w aktywach?
   Realizują budynek w Krakowie, ale pieniądze z niego pójdą na spłatę obligacji SGB.
   W nieruchomościach inwestycyjnych i majątku trwałym pozostaną:
   - Cracovia Property 23,4 mln zł - teren obok obecnie realizowanych budynków - tam jest spór z miastem, więc to może jeszcze pozostać w spółce długo (https://gazetakrakowska.pl/krakow-na-park-drwinka-poczekaja-latami/ar/12732458)
   - Mińska 33,5 mln zł - stary biurowiec i działki obok - tu jest szansa na sprzedaż, choć trudno powiedzieć za ile (ostatnio pojawiła się informacja, że rozpoczęli negocjacja z ceną sprzedaży 9,2 mln zł netto za budynek)
   - Recykling Park Kamionka 17 mln zł - tu były dwie próby sprzedaży nieudane

   Zatem niby wartość księgowa jest istotnie wyższa, ale w aktywach są trudno zbywalne nieruchomości, więc kurs pewnie będzie na poziomie nawet poniżej 0,5 C/WK.
   I tylko zarząd wie, czy i kiedy reszta zostanie sprzedana.

   Poza tym, ja zakładam, że ta transakcja, jak i wcześniejsza po 1,59 zł mogły być "porządkowaniem" akcjonariatu i odkupieniem od kogoś, kto nie chce czekać lub od kogoś nieformalnie powiązanego.

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że kto jak kto, ale prezes chyba najlepiej wie co jest w spółce, że płaci za akcje prawie 50% więcej niż aktualny kurs. Chyba że to jakieś optymalizacje podatkowe.
   Hos s.a.

   Usuń
 4. Całkiem nieźle radzi sobie LeaseLink na platformie Mintos. Są tam od bodajże dwóch tygodni, a suma udzielonych pożyczek to już z grubsza 2,5 mln zł !. Nieźle idzie ten sposób pozyskania finansowania.

  https://www.mintos.com/pl/loan-originators/leaselink/#general

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to zacząłem obserwować, choć nie do końca wiem, czy to jest kwota jaką można od LeaseLink wziąć, czy taka, którą już inwestorzy wzięli.

   Usuń