piątek, 7 września 2018

Na szybko: Altus TFI - likwidacja subfunduszy złym sygnałem dla rynku

Jeszcze wczoraj rozmawiałem z kimś, że kropką nad i będzie zawieszenie wypłat z funduszy i dziś info o likwidacji części subfunduszy Altusa (link).

To oznacza zawieszenie umorzeń jednostek. 

Altus traci mocno na wiarygodności, a to na rynku finansowym jest najcenniejszą rzeczą. Likwidacja obejmuje fundusze o aktywach 129 mln zł. Można jednak przypuszczać, że w pozostałych funduszach również rośnie liczba chętnych do wypłat.
Aktywa będą teraz wyprzedawane, co może oznaczać ciągłą podaż na spółkach, w których Altus ma akcje (o ile tych pakietów nie wezmą inne fundusze). Rodzi to też w pewnym momencie okazje inwestycyjne, ale dopiero jak zniknie lub zacznie znikać nawis podażowy. Trzeba też pamiętać, że sprzedaż aktywów tych subfunduszy nie musi nastąpić szybko.  Mogą poczekać, aż pył opadnie.

Posiadaczy jednostek w Altusie uspokajam - to nie oznacza utraty środków. Likwidacja jest nawet lepszą drogą niż ciągła sprzedaż za wszelką cenę. Fundusz zyskuje czas, żeby te akcje sprzedać na rynku lub komuś zainteresowanemu. 

Niestety jest to kolejna fatalna informacja dla giełdy i małych spółek. W świat pójdzie info, że lepiej nie inwestować w fundusze. Mogą zwiększyć się wypłaty z funduszy - szczególnie w mniejszych funduszach. 

To kolejna ofiara domina po GetBacku ... Oby ten efekt domina nie wywalił innych klocków w układance jaką jest rynek finansowy. Aż się boję pomyśleć co by się stało, gdyby do okienek bankowych pobiegli po wypłaty wystraszeni klienci. A taką sytuację może wywołać głupi tekst w jakiejś nieodpowiedzialnej gazecie. I oby media nie przegięły w rozdumuchiwaniu i wyolbrzymianiu tego tematu. Myślę jednak, że do tego jest jeszcze daleko. 

27 komentarzy :

 1. Z drugiej strony stopuje to dzień po dniu umarzanie jednostek i konieczność sprzedaży bez względu na wszystko ze względu na płynność i tak każdego dnia. Kwota 129 mln nie jest już bardzo duża. A orientujesz się jaki czas mają na sprzedaż tych aktywów ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To info ze ogłoszenia:
   "W związku z powyższym Towarzystwo jako likwidator Subfunduszy wzywa wierzycieli Funduszu do zgłaszania roszczeń związanych z likwidowanymi Subfunduszami w terminie jednego miesiąca od dnia opublikowania ostatniego, trzeciego ogłoszenia o rozpoczęciu likwidacji danego Subfunduszu, które zostanie dokonane na podstawie § 5 ust. 2 i 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych (Dz. U. 2005 r., Nr 114, poz. 963, z późn. zm.)."

   Może to potrwać - co najmniej kilka miesięcy. Mogą nawet teraz wstrzymać sprzedaż aktywów, żeby pył opadł i rynek się uspokoił. Ale problemem jest to jak zareagują teraz posiadaczek jednostek w innych funduszach - nie tylko Altusa.

   Usuń
 2. A już się pojawiła odp. na moje pytanie:
  ""Wypłata środków pieniężnych Uczestnikom Subfunduszu, które pozostaną w Subfunduszu po dokonaniu czynności likwidacyjnych, na wskazany przez Uczestnika Subfunduszu rachunek bankowy, planowana jest do dnia 31 marca 2020 r." - napisano w zaktualizowanym prospekcie, we fragmentach dotyczących każdego z likwidowanych subfunduszy"

  co by nie mówić bardzo odległy termin.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację, tu głównym problemem jest nie spadek jednostek funduszu, ale to, że uczestnicy funduszy myśleli, że mogą umorzyć jednostki i wypłacić potrzebne im pieniądze w kilka dni, a tu de facto odcinają ich od środków na bardzo długi okres z nie wiadomo jakim zwrotem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po części zgadzam się z OBS-em co do ryzyka dla rynku jqko całości. Patrząc jednak z punktu widzenia inwestora i spółek nic się w nich nie dzieje złego a ich wyceny są i być może będą jeszcze bardzej niskie. Można nawet zaryzykować tezę, że skoro w spółki inwestowali fachowcy z funduszu to potanieją te wybrane i lepsze. Rynek nie lubi próżni i ktoś ta lukę wypełni. Albo więszke spółi, albo właściciele taniejących podmiotów albo ktoś jeszcze inny. Moim zdaniem jest to wyjątkowa okazja na zakup akcji, które były już tanie a teraz pojawiła się dodatkowa przecena. Pytanie kiedy kupować ? I jakie spółki są notowane z największym dyskontem ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Swoją drogą widać profesjonalizm KNF, prokuratury, służb specjalnych i innych państwowych organów: 0 działań w trakcie hossy (byłoby wielu chętnych na odebranie papierów po wysokich cenach) i aresztowania w świetle fleszy kiedy rynek spada od półtora roku, co generuje panikę zagrażającą systemowi finansowemu państwa. Teraz kazdy się zastanawia: do jakiej jeszcze spółki akcyjnej wparują w błysku fleszy uzbrojeni agenci w kominiarkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mentalność wschodnia...

   Usuń
  2. lol, masz racje , powinni poczekac az podejzani dostana cynk i spokojnie zawina sie do izraela
   a tutaj system ma sie zawalic bo jeden fundusz upadnie

   Usuń
  3. Moim zdaniem dobrze, że prokuratura coś robi i nie ma znaczenia kiedy. Mam nadzieję, że mają mocne dowody.
   A co do systemu to wykres kursów pewnych banków już straszy.

   Usuń
  4. Jeśli grube miliardy były wytransferowane w zeszłym roku pod nosem służb, to mówi to wszystko o tym państwie. Teraz łowią płotki, a kasy nie odzyskają.

   Usuń
 6. Getin Holding - w 1 kwartale 60% wyniku było z działalności zagranicznej. Gdyby zrobić takie ćwiczenie myślowe, wartość idea banku w księgach GTN wyceniamy na 0PLN to ile ten holding jest warty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ochotę uśrednić się w dół ,też mnie interesuje twoja opinia.
   Myślę ,że rynek trochę pogonił za głęboko ?
   Z drugiej strony z L.C. to jeszcze nikt nie zarobił.

   Usuń
  2. Jaką wartość będzie przedstawiać IDA+GNB i czy będzie ten mix dochodowy ?

   Usuń
  3. Nigdy nie doradzam, czy coś kupić czy nie.
   A w takich sytuacjach szczególnie. Wydaje się tanio i kusi, ale jak się coś wywali to ja nie chcę brać odpowiedzialności za czyjeś decyzje.

   Usuń
  4. Czasami robię sobie ćwiczebne pytanie - jaką spółkę za żadne skarby nie chciałbym mieć w portfelu:
   - jak w telewizji strajkowali górnicy to nie chciałem mieć JSW (kurs był kilkanaście PLN)
   - jak było głośno o ustawie wiatrakowej nie chciałem mieć PEP (kurs był około 10PLN)
   - teraz nie chciałbym mieć za żadne skarby GTN :)))

   Usuń
  5. Ja nie chcę porady czy kupić.
   Pytam czy to co piszą to jest cały problem czy coś jeszcze tam się kryje. Wiem ,że znasz tą firmę bardzo dobrze a ja mam dostęp do informacji ogólny. Jeśli to co piszą to jest wszystko to jest to okazja inwestycyjna.
   Tak więc w dwóch zdaniach napisz o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w ciągu najbliższego roku ?

   Usuń
  6. Nie znam teraz tej firmy. Spółki LC działały na wyższych lub specyficznych ryzykach z wysoką rentownością. Historia pokazuje, że nie udąło się zapanować właściwie nad wszystkimi ryzykami.
   Zagrożeniem największym i jedynym aż tak poważnym jest utrata płynności. I tego nikt z nas nie zna. I oby to się nie sprawdziło nigdy.

   Usuń
 7. LC - omijać z daleka

  OdpowiedzUsuń
 8. A jakie spółki z potffela Altusa, z dobrymi perspektywami, moga być w tej chwili najbardziej przecenione przez wybprzedaż ? Może jakaś listę do analizy zrobimy ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie się podłączę pod wątek - mnie się podobają (niektóre opisane też przez Pawła): apator, sanok, tim, relpol, ferro, wielton i debica, na tę ostatnią ostrzyłem sobie apetyt ;-))) ale goodyear chyba zamyka temat - jeszcze czekam do odcięcia DY i jak kurs poleci skorzystam.

   Szczególnie Relpol mi się podoba, bo ten pakiet może (???) pójdzie gdzieś do branżowego inwestora, lub z dyskontem do kilku finansowych (poza płaskimi wynikami nie widzę słabości w tej Spółce, tyle lat finansuje się za tzw. swoje - szacunek). ŁD.

   Usuń
 9. będzie jakaś relacja z walnego Ifirmy?
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale po raporcie spółki o podjętych uchwałach.

   Usuń
 10. OBS a jak myślisz, czy w funduszach zacznie się wkrótce fala likwidacji, po tych ALtusowych wyczynach??? Swoją drogą ciekawe czemu od razu strzał w pysk uczestników zamiast 14 dni zawieszenia wyceny i odkupów do których mają prawo?
  Pozdrawiam
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wiedzieli, że 14 dni nic im nie da.
   Myślę, że mogą być w funduszach funduszy inwestycyjnych, o których ostatnio było głośno.
   Myślę, że kluczowe mogą być terminy wypłat w FIZ-ach Altusa, ale tego nie znam.

   Usuń