wtorek, 30 października 2018

Kilka dochodowych inwestycji Altusa i Rockbridge

Na Business Insider pojawiła się kolejna odsłona "zarządzania" funduszami w Altus i Rockbridge (LINK).
Wybrałem kilka spółek, na których fundusze Altusa lub Rockbridge uzyskały spektakularne wyniki inwestycyjne.


Centrum Finansowe (notowane na NewConnect)
W dniu 28-12-2017  roku (koniec roku) bank BPS sprzedał 80,72% akcji w spółce (link). Kupiły fundusze zarządzane przez Altus TFI (link) - Altus 33 FIZ, Altus FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych, ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Rynku Polskiego 2, Altus Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ. Od razu Altus 33 FIZ sprzedał 16% akcji panu Krzysztofowi Rożko - prawnikowi, którego kancelaria doradzała Altusowi przy sprzedaży EGB do GetBack.

Zgodnie z raportem Banku BPS wartość sprzedaży to 6,7 mln zł za 80% akcji:
A na giełdzie wyceniane na koniec 2017 roku były po 5,90 zł za akcję.

PTWP - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (notowane na NewConnect).
TFI Rockbridge informuje 18-02-2018, że przekroczyło 5% w akcjonariacie  osiągając ponad 15%(link). Później dalej kupuje i 27-08-2018 informuje o przekroczeniu 20% (link).

Kurs w tym czasie rośnie o ponad 100%.
Spółka z kapitałem własnym 9 mln zł i zyskiem netto akcjonariuszy jednostki dominującej 1,3 mln zł osiągnęła kapitalizację 60 mln zł.

TOYA
TFI Altus 5% przekroczyło 09-09-2016 (link). 
Kurs błyskawicznie z poziomu 4,30 zł skoczył do 6 zł, a potem w ciągu 2 lat nawet do ponad 17 zł.
Wskaźnik C/Z wzrósł z poziomu 11 do 32 w połowie 2018 r.

7 komentarzy :

 1. Przypominam, że komentujący odpowiada za to, czy nie narusza prawa swoim komentarzem. Tak więc zalecam powściągliwość - nikt nie jest wbrew pozorom anonimowy w sieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aby oddać faktyczni obraz, warto zestawić te wykresy z P/E:
  PTWT: https://stooq.pl/q/?s=ptw_pe&d=20181030&c=1y&t=l&a=lg&r=ptw
  TOYA: https://stooq.pl/q/?s=toa_pe&d=20181026&c=3y&t=l&a=lg&r=toa
  CFE: https://stooq.pl/q/?s=cfs_pe&d=20181004&c=1y&t=l&a=lg&r=cfs

  Na ile to efekt stadny wynikający z magi 'nazwiska' (Altus TFI) tego nie jesteśmy wstanie ocenić. Historia giełdowa pokazuje jednak ze sporo ludzi interesuje się papierem dopiero po tym gdy ktoś z grona znanych inwestorów zostaje akcjonariuszem.

  Rzecz jasna bez wnikliwej analizy bilansu wnioski oparte o PE mogą być nie do końca oddające prawdę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma co byc za bardzo powściągliwym. Roman na blogu analizyprezesa wkleil linka do artykulu. Rozwala system...i bardzo dobrze. To pokazuje jak "wielcy zarzadzajacy" nas traktuja.


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak czytam to, co napisał BI i widzę takie przypadki jak podane tu to trudno mi się powstrzymać, żeby napisać, co faktycznie myślę o tych ludziach.
   Więc wolę jednak, żeby inni też się powstrzymali, bo po co potem użerać się z prawnikami.

   Usuń
 4. Wczoraj słuchałem nagrań i czytałem artykuł na Business Insider. Czułem niesmak muszę przyznać. To wszystko moim zdaniem świadczy o tym, że musimy się jako społeczeństwo jeszcze wiele nauczyć bo nadal mamy pozostałości z różnych zaborów ... nawiązując przy okazji do 100-lecia Niepodlegości. Po stronie rosyjskiej łapówki i kombinowanie były na porządku dziennym - i to niestety w nas zostało. Najgorsze, że sami na to przymykamy czasami oczy a powinnismy interweniować.
  Z podobną sytuacją jak w artykule spotkałem się niedawno na rynku nieruchomości wynajmowanych dobowo. Są firmy, które nimi zarządzają i najczęściej proponują podział zysku w proporcji 30/70 - dla nich 30% dla właściciela 70 ale oni zajmują się wszystkim (sprzatanie, obsługa gości, pozyskiwanie gości itp). Okazuje się, że jednak czasami podpisują też umowy na stałe kwoty. Czyli jeden właściciel nieruchomości dostaje np 2000 zł miesięcznie a drugi tyle ile wypracuje ale przeważnie jest to niby więcej niż przy stałej kwocie. W sumie wydało mi się to uczciwe, kto ryzykuje ma szanssę na wyższy zysk. Okazuje sie jednak, że nie do końca. Bo jak firma ma dwa typy umów to najpierw dba o włansy tyłek czyli (podobny mehcanizm jak w srtykule) wypełnia ile się da te apartamenty, które ma na stałej umowie a dopiero później te, na których dzieli się zyskiem z właścicielami. W innej firmie też spotkałem się z sytuacją, że na portalu są zdjęcia różnych pokoi a jak klient przyjedzie to i tak dostanie te, które pasują administratorowi a nie te które widział na zdjęciu. By może dlatego nie te bo najpierw mają się zapełnić lokale z umowami ze stałą kwotą i więcej ma zostać dla operatora.
  Generalnie ten sam mechanizm nieuczciwości tylko inna branża.
  Smutne ...
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Swieta prawda. Współczuję poszkodowanym ws. Getbacku, ale z drugiej strony sie ciesze. To moze byc takie swoiste katharsis dla rynki. Moze byc, bo walakrze i luki w prawie byly i beda. Niestety...


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 6. A co myslicie o Patentusie ? Czy to nie dobry moment na dobranie go do portfela ?
  Po kilku dobrych informacjach dotyczących najpierw wyników a potem kontraktu na zakup kombajnu kurs podskoczył nawet do 1,3 zł a teraz wraca do poprzedniego poiomu. Wyniki są coraz lepsze, branża ma koniunkturę bo wcześniej była zapaść inwestycyjna w górnictwie. Cena węgla i pradu poszła do góry. Moim zdaniem będzie tu kilka kwartałów ze sporą poprawą wyników. Patentus spłacił też zadłużenie w bankach z okresu kiedy nie szło mu czyli było pewnie wysokie oprocentowanie. Dziś długi spadły a kolejne w razie czego będzie można wykorzystać z niższymi stawkami w razie czego.
  Spółka jest niewielka więc przez większych omijana a skokowa poprawa wyników spowoduje, ze będzie bardzo tanio. A może czegoś nie widzę a powinienem ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń