poniedziałek, 8 października 2018

Kto czyta Gazetę Giełdową zyskuje

Miesiąc temu napisałem, że moim zdaniem cena wezwania zostanie podniesiona (sprawdź tu: link) i to się stało. Cena została podniesiona z 10 zł do 11,40 zł. Analiza spółki: Decora na Portalu Analiz
Czy warto teraz jeszcze kupić?Przypomnijmy skup został ogłoszony przez spółkę i głównego akcjonariusza (Włodzimierz Lesiński). Jak napisałem wcześniej w mojej ocenie jest to ochrona przed ewentualnym wrogim przejęciem i uzyskanie bezpiecznego udziału w spółce.

Obecna struktura akcjonariatu:
Włodzimierz i Marzena Lesińscy 3 406 690 akcji stanowiących 30,14%
Pozostali 69,76%

Po wezwaniu struktura może wyglądać tak (pod warunkiem nabycia wszystkich akcji w wezwaniu):
Włodzimierz i Marzena Lesińscy 3 760 690 akcji stanowiących 33,27%
Decora - akcje własne 3 669 501 akcji stanowiących 32,73%
Pozostali 34,0%

Ale spółka nabywa akcje w celu umorzenia, czyli po zarejestrowaniu umorzenia w KRS struktura wyglądałaby tak:
Włodzimierz i Marzena Lesińscy 3 760 690 akcji stanowiących 49,46%
Pozostali 50,54%
A łączna liczba akcji w obrocie 7 603 819,

Przy kursie z ceny wezwania 11,40 zł kapitalizacja wynosiłaby 86,7 mln zł, czyli C/Z=4,3 (!).

Czy warto dziś kupić po 11,00 zł i osiągnąć zysk 3,6% w kilka dni.
Po pierwsze trzeba pamiętać, o kosztach prowizji (zarówno kupna, jak i sprzedaży akcji).
Po drugie termin zakończenia wezwania to 15.10.2018 roku, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę 2 dni rozliczeniowe (kupione dziś akcje na rachunku będą w środę). A zatem potem jest mało czasu na zgłoszenie się do wezwania (trzeba uzyskać świadectwo depozytowe i złożyć je w DM Santander (czyli DM BZ WBK)). Jedynie mając akcje w DM Santander ma się komfort, bo można zrobić to online.
Po trzecie wezwanie może zakończyć się redukcją i nie wszystkie akcje zostaną odkupione. W takim przypadku część akcji pozostanie na rachunku.

4 komentarze :

 1. A czy myślisz, że Berling to jest temat do rozegrania w jakiś sposób ? Wezwanie jest po 3,7. Sytuacja bardzo przypomina sprawę z Wistilem, spółka jest notowana na fixingu, ma gotówki niewiele mniej niż kapitalizacja. Różnica jest jedna, że są tu jakieś 2 fundusze które potencjalnie mogłyby bronić przed ściągnięciem spółki z giełdy po takiej cenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Wszystko wskazuje, że może tu zostać podniesiona cena w wezwaniu, bo fundusze mają spory udział, który skutecznie może utrudnić życie DAO.
   Ale sytuacja jest o tyle gorsza od Deccory, że wezwanie jest na 100% i spółka ma być wycofana z giełdy. Dodatkowo fixing zachęca do wyjścia ze spółki, a przy nominalnie niewielkiej wartości akcji fundusze nie muszą mocno negocjować.

   Usuń
 2. Obs jak oceniasz powodzenie skupu przy tej cenie? Jeśli zapisów będzie mniej niż planują, to wiadomo czy skup się odbędzie w mniejszej ilości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że skup się powiedzie z małą redukcją.
   Myślę też, że Lesiński jest zdeterminowany, żeby zwiększyć udział, wiec weźmie ilość nawet jak będzie mniej zgłoszeń do sprzedaży.

   Usuń