poniedziałek, 15 października 2018

Pytania do LiveChat

Jutro planuję uczestniczyć w WZA LiveChat i zadać kilka pytań dotyczących spółki.
Jeżeli macie jakieś istotne kwestie do poruszenia to wpisujcie w komentarzach. 

23 komentarze :

 1. A jak macie propozycje na kolejne spółki do analizy w ramach Portalu Analiz, to też je tutaj możecie dopisywać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytań mam kilka do LVC, najpierw finansnowe:
  a) cały czas rosną im koszty zarządu, które r/r rosną istotnie szybciej niż sprzedaż - dlaczego i kiedy to się skończy :)
  b) Spółka podaje " „Najistotniejszym składnikiem wartości niematerialnych są zakończone prace rozwojowe związane z kolejnymi wersjami produktów oferowanych przez Grupę.” a WNIP jest już prawie 9 mln zł. Jakby można spróbować się dowiedzieć co tam konkretnie jest - ba jak im nie wyjdzie to będzie co spisywać
  c) Podobne pytanie do Długoterminowych rozliczeń międzyokresowych kosztów, które dotyczą głownie niezakończonych prac rozwojowych.- tam jest 1,4 mln z.. też może jakieś przykłady co tam jest i ryzyko niepowodzenia.
  d) Oni wciąż dużą część kasy trzymają w USD - po co ? tego nie kumam? Spekulacja? Dlaczego nie wymieniają od razu na PLN, przecież (o ile dobrze kojarzę) zdecydowana część ich kosztów do PLN a nie USD. Jakby się chcieli zabezpieczać to raczej powinni forwardy albo opcje kupować niż próbować grac na walucie - bo ja to tak odbieram w tej chwili.
  e) . Spółka posiada należności podatkowe o wartości 6,7 mln zł - rozliczenia VAT, które mają być kompensowane z wpłatami na podatek dochodowy. Czy rozumiesz to - bo kwoty kwartał w kwartał są dość duże - nie ma ryzyka, ze jest to tak naprawdę należność, która po prostu nie będzie do ściągnięcia. W teorii powinni występować o zwrot VAT-u i go regularnie otrzymywać. Ale kwota ponad 6 mlnz zł sugeruje, że tak się nie dzieje. Oni mają tę spółkę amerykańska więc pytanie czy rozliczenia tutaj nie powodują puchnięcia bilansu. Nie rozumiem tego mechanizmu więc pytam :)

  to pytania wynikające z analizy sprawozdań. Najbardziej by i zależało na VAT i kosztach prac rozwojowych - te dwie rzeczy wydają mi się dość "podejrzane".

  Jeszcze wymyślę pytania biznesowe za chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No dobra a teraz biznesowe pytania:
  a) Analizując wyniki per klient widzę, że rośnie sprzedaż na 1 abonenta - czy to jest niematerialne zachwianie i kwestia używania średnich, czy może jednak zaczynają pozyskiwać klientów, którzy trochę lepiej płacą - to byłoby ciekawe.
  b)Ostanie pozyski klientów na poziomie 150 netto miesięcznie powodują, że roczne pozyskanie spadło do 3.5 tys. Przy wskaźniku churn na poziomie 3% (tutaj kluczowe pytanie czy te 3% jest rocznie czy miesięcznie- ja rozumie, że miesięcznie a to znaczy miesiąc w miesiąc utrata 750 klientów) za chwilę (kilkanaście miesięcy) przy takiej dynamice netto pozysku będzie problem i dynamika zacznie być ujemna. Jak zamierzają przeciwdziałać temu zjawisku?
  c) Livechat pozyskiwał jeszcze w poprzednim roku kilkanaście procent swoich klientów poprzez przekierowania na swoją stronę z porównywarek (głównie Capterra i GetApp). Zostały one jednak przejęte przez firmę Gartner i nastąpiła zmiana sposobu funkcjonowania, co miało bardzo istotny wpływ na koszty promocji w tych porównywarkach. Jak sobie teraz z tym radzą i czy to jest główny powód słabego pozysku czy też po prostu dotarli do pewnego rodzaju sufitu i teraz już trudno pozyskiwać łatwo i przyjemnie klientów?
  d) Wejście nowych graczy-Facebook na ten rynek naprawdę nie spowodował problemów z pozyskaniem klientów lub odpływu starych - zbieżność czasowa istnieje - czy to tylko przypadek. Czy inny duży globalny gracz nie wejdzie również na ten rynek - jaką competitive advantage będzie miał LVC vs Facebook, Google, etc?
  e) pod koniec sierpnia LVC podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych - jak wygląda proces w chwili obecnej - może w kuluarach uda się coś wyciągnąć? ;)
  Tutaj najbardziej by mi zależało o zrozumieniu tego churnu - i ryzyka, że za chwilę dynamiki będą ujemne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, ze trudno będzie o wszystkim pogadać, ale może trochę uda się Tobie dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam jedno pytanie do nich: czy mają jakiś pomysł jak zwiększyć sprzedaż ?
  Informowali, że zmniejszyła się ona ze względu na wyższe opłaty marketingowe/reklamowe od dostawców.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 6. 3 proc. churn jest w skali rocznej, jakby byl m-c, to akcje LVC chodzilyby pewnie po 10 zl....

  OdpowiedzUsuń
 7. No właśnie wolałbym to mieć od nich potwierdzone - zgoda, że 3% miesięcznie to dużo - ale ja się spotkałem zazwyczaj, że jak raportujesz pewne dane miesięcznie np. sprzedaż to i churn podajesz miesięcznie. W sumie to nie wiem co gorsze dla spółki - jakby churn był 3% miesięcznie to by musieli pozyskiwać 900 klientów brutto miesięcznie i traci 750 - i wtedy by można przełożyć siły aby zrozumieć dlaczego odchodzą. W tym drugim wypadku to znaczy, że obecnie pozyskują 220 a odchodzi im 60 - więc dość słabo przyrost - mega słaby. No chyba, że gdzie wyraźnie napisali, że rocznie to jest liczone - ale o ile pamiętam SF jak je czytałem to nie było to zaznaczone.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że się wybierasz. Będą informację z pierwszej ręki. Dzięki za inicjatywę.
  Pytania:
  1. W jaki sposób planują zwiększyć pozyskiwanie klientów 1000 na miesiąc i kiedy może to nastąpić?
  2. Czy dywidenda w obecnej formie może być zagrożona w przyszłości?
  3. Jakie opcje strategiczne wchodzą w grę i czy rozważają emisję akcji?
  4. Jaką część przychodów stanowią dodatkowe usługi poza livechatem?

  OdpowiedzUsuń
 9. Do analizy na portalu proponuję FERRO. Nieduża, lecz solidna spółka, z biznesnem który pozornie może trwać wiecznie. Dobry dywidendowiec po niemałych problemach podatkowych. Co myślicie?

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja prosze o analize spolki Protektor. Jutro mija termin odpowiedzi na sprzedaz akcji jednemu z wiekszosciowych akcjonariuszy za 5 zł/akcja. Czy cena, ktora proponuja jest zgodna z wartoscia firmy? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. do analizy proszę o ciech
  atom

  OdpowiedzUsuń
 12. Pozwolę sobie zaproponować:
  Ciech
  Asbis
  Atende

  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje propozycje do analizy to: 1. Esotiq 2. Masterpha 3. Tesgas Pozdrawiam Przemek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Moje propozycje:
  1. Odlewnie,
  2. Ropczyce,
  3. Ifirma.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moje propozycje:
  NewConnect
  - ABS Investment
  - One More Level
  - Sevenet
  GPW
  - Krakchemia
  - Setanta

  OdpowiedzUsuń
 16. Propozycje spółek:
  ifirma (może Remigiusz się podejmie)
  Fasing

  OdpowiedzUsuń
 17. Współczynnik churn jest współczynnikiem w skali miesięcznej. Moim zdaniem to dobra wiadomość.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 18. Propozycje spółek:
  - Ifirma
  - Procad
  - Fasing
  - Komputronik

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja proponuję:
  - Makolab
  - Eurotel
  - Ergis

  OdpowiedzUsuń