piątek, 12 października 2018

Spółki z górnej półki: zysk 200% po 2 latach

Równo 2 lata temu ruszył portfel "Spółki z górnej półki" (pierwszy wpis). Kluczem był wybór spółek, które mają poprawić swoje wyniki.
Głównym celem było pokazanie, że warto poświęcić czas na selekcję i analizę spółek.
Wszystkie wpisy i uzasadnienie do transakcji można znaleźć tu: link
Transakcje w portfelu tu: link

Portfel w 2 lata wzrósł o 205% (po odjęciu kosztów prowizji).

Obecnie w portfelu większość stanowi gotówka (ponad 50%) i akcje dwóch perspektywicznych spółek (Pragma Faktoring (analiza na Portal Analiz) i Examobile (opis tu)).
Ponieważ trwa bessa na MiŚ-ach to od wielu miesięcy nie ma nowych transakcji w portfelu, bo w bessie podaż potrafi zdołować najlepsze spółki. Ale atrakcyjność dobrych przecenionych spółek rośnie. I analizy takich spółek będą pojawiać się na Portalu Analiz.
"Jeśli interes pójdzie dobrze, to akcje być może też" Warren Buffet

15 komentarzy :

 1. Czy myślisz, że Huckleberry Games pozyska nowego inwestora i dokończy Edengrad? Co sądzisz o wrocławskiej spółce West Real Estate?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze pytanie to tzw. "Wishfull thinking" - myślenie życzeniowe. Nie warto pod to wykładać swoich pieniędzy.
   WRE zupełnie mnie nie przekonuje. Kolejny "innowator" na NewConnect, z których większość okazało się porażką.

   Usuń
 2. Wynik godny pozazdroszczenia. Gratuluję i życzę powtarzalności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może powinieneś autorskiego FIZa założyć zamiast robić portal analiz:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym, ale sam tego nie zrobię.

   Usuń
  2. Nie wiem jakim kapitałem zarządzasz prywatnie, ale zawsze ktoś może podnieść zarzut, że Twoja strategia sprawdzała się tylko na małych spółkach. Z portfelem rzędu 10 mln PLN trudno powalczyć na takim rynku, bo na niektórych spółkach trudno kupić papiery nawet za 10 tys. PLN bez ruszania kursem.

   Usuń
  3. Zgadzam się. Dokładnie to powiedziałem w wywiadzie w OkiemMaklera.

   Usuń
  4. Fragment z wywiadu: "Czym większy portfel, tym trudniej uzyskać wyższe wyniki ze względu na płynność."

   Usuń  5. Z wywiadu:
   "Metoda, którą ja stosuję przy akcjach byłaby mniej skuteczna w przypadku funduszy. Wtedy czynnik płynnościowy i problem z wejściem i wyjściem staje się bardzo istotny. Trzeba spółkę analizować w dłuższym horyzoncie czasowym.

   Natomiast paradoksalnie to jest największa przewaga inwestorów indywidualnych – my możemy wejść w jakąś spółkę i dosyć szybko wyjść. Mamy też więcej spółek do wyboru."

   Usuń
 4. Gratuluję wyniku, ale wleję łyżeczkę dziegciu w beczkę iwestycyjnego miodu  Wydaje mi się, że ostatnie 50% z tych 200% zysku portfela to chyba jest wyłącznie zasługą zakupu Examobile w lipcu. Bez tej transakcji od maja 2017 do października 2018 zysk z portfela (czyli przez większość czasu jego istnienia) oscylowałby w okolicach zera... Wynik "podbity" jest jedną transakcją na mało płynnym walorze, w dodatku niemożliwą do wykonania w obrocie sesyjnym na GPW w dniu 12.07.2018 (jak to wyszczególnione jest w zestawieniu transkacji z portfela w portalu biznesradar) – 12.07.2018 poszło przy otwarciu 740 akcji po 2,26 – 2,24, a potem do końca sesji były transakcje po 2,7 i wyżej (opieram się na danych sesyjnych z bossa.pl). Pytanie ile tego wzrostu wynika z docenienia spółki przez rynek, a ile z naśladownictwa wynikającego z komunikatu o przekroczeniu przez Ciebie progu 5%. Nie ukrywam, że i ja należę do tłumu małpujących (i akurat na tym małpowaniu nieźle zarobiłem, dziękuję! ), ale komunikat i wpis o przekroczeniu zauważyłem dopiero 12.07 po sesji i nie udało mi się kupić akcji Examobile taniej niż po 3 PLN . Także doceniając wynik i publikowane bardzo merytoryczne posty, jak na mój gust wynik portfela troszkę za bardzo jest podkręcony jedną transakcją, praktycznie niemożliwą do powtórzenia przez „zwykłych” inwestorów zawierających transakcje w obrotach sesyjnych na giełdzie. I jeżeli coś pomyliłem w powyższym, to proszę o skorygowanie.

  Pozdrawiam,

  KoJot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj na jakiej podstawie ten walor wszedł do portfela.
   Było to kupno po którym przekroczyłem 5% w akcjonariacie i taka informacja została zaraportowana na GPW, a transakcja jest z 11.07 i widać to w biznesradar.pl
   Zatem jest to jak najbardziej realna transakcja poparta realnymi pieniędzmi. A wynik ostateczny z tej transakcji pojawi się, gdy ją zamknę w portfelu.
   Jeżeli popatrzysz na wyniki EXA po tej transakcji to zobaczysz poprawę i zakładam, że ten trend będzie trwał.

   Nie zależy mi na tym, że teraz w portfelu pokażę wzrost na EXA, ale ponieważ włożyłem w to trochę pieniędzy zależy mi na tym, żeby EXA było w perspektywie 1-2 lat warte tyle, że bez problemu wyjdę z tej inwestycji z dużym zyskiem.

   Nie robię portfela po to, żeby ludzie go "małpowali", ale pokazuje na podstawie swoich realnych transakcji, że można zarobić na giełdzie wykorzystujac analizę fundamentalną.

   Wolę wręcz, żeby nikt nie powoływał się nigdy, że zrobił jakąś transakcję, bo ja to kupiłem do portfela. Bo jak straci to ja stanę się winny w jego opinii. Jeżeli popatrzysz na mój blog, to Portel "spółki z górnej półki" jest czymś marginalnym i nie zalezy mi na jego promowaniu.

   Usuń
 5. Chodziło mi nie o to, że transakcja nie była realna, ale praktycznie niewykonalna w takiej liczbie dla przeciętnego inwestora, nawet śledzącego non-stop notowania i komunikaty giełdowe i będącego w stanie zareagować w ciągu kilku minut na pojawienie się istotnego komunikatu cenotwórczego, jakim było przekroczenie progu 5% głosów  Popraw mnie, jeżeli się mylę (a jeżeli tak, to z góry przepraszam) , ale z tabelki opisującej transakcje z portfela (np. tu http://okiemmaklera.com/analiza-fundamentalna-spolki-pawel-malik-gazetagieldowa/) wynika, że zakup został dokonany w dniu 12.07, a nie 11.07. 12.07 nie było możliwości zawarcia transakcji na 2500 szt. na rynku po cenie 2,20. Większą liczbę akcji EXA w dniu 12.07 można było kupić dopiero po 2,70PLN i wyżej. Zapewne, patrząc na wcześniejsze obroty, byłby problem z zakupem większej liczby akcji w okolicach 2,20 również przed 11.07. Chodzi mi o to, że jeżeli portfel ma pełnić funkcję edukacyjną czy podobną, i przeciętny inwestor zapyta „gdybym był tak dobry jak OBS i też byłbym w stanie znaleźć i kupić większy pakiet spółki EXA w podobnej co on cenie?”, to niestety odpowiedź brzmi niestety nie, musiałbyś szanowny inwestorze dogadać się z jednym z głównych akcjonariuszy aby ci sprzedał większy pakiet akcji, i musiałbyś podjąć ponadprzeciętne ryzyko zaangażowania dużych (w stosunku do obrotów) środków w niepłynną spółkę. A i tak, drogi przeciętny inwestorze, zostałbyś odesłany z kwitkiem, bo sprzedając duży pakiet w takiej cenie dla „Mr. Nobody” wiodący inwestor nie miałby żadnych benefitów, np. nie zwiększyłby rozpoznawalności spółki... Także nie podważam przeprowadzonej analizy spółki, cenię i szanuję Ciebie jako jednego z najrzetelniejszych komentatorów tego co się wyprawia na GPW, podziwiam za odwagę zaangażowania tak dużych środków w perspektywiczną, aczkolwiek niepłynną spółką, natomiast czułbym się bardziej komfortowo jeżeli transakcje w portfelu została zawarta w cenie dostępnej „dla ludu” czyli w okolicach 3 PLN (z premią za brak ponoszenia ponadprzeciętnego ryzyka zakupu dużego pakietu). I tak portfel pobiłby na głowę benchmark w postaci sWigu80, a jak oczekiwania co do rozwoju spółki się spełnią, to cena zakupu w okolicach 3PLN również może okazać się bardzo atrakcyjna 
  Proszę Cię nie traktuj tego posta jako czepialstwo, ale przyczynek do dbania jak największą rzetelność bloga. Ostatnią rzeczą, jaką chciałbym osiągnąć to zniechęcanie Ciebie do dalszego jego prowadzenia przez tego typu wpisy jak ten. Jeżeli odbierasz mój wpis jako zbyt napastliwy czy nierzetelny, to go po prostu skasuj :).

  Pozdrawiam,
  KoJot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transakcja była dokonana 11.07 - masz to w komunikacie. Natomiast 12.07 ogłoszona, dlatego nie wpisywałem jej wcześniej i jest wpisana z datą 12.07

   Dla mnie portfel ten jest mało istotny. Wykres pojawił się, bo taki temat pojawił się przy okazji zastanawiania się nad tematem wywiadu dla Okiem Maklera.

   Nie planuję tego używać jako jakiegoś argumentu w ocenie tego, co robię. Mam nadzieję, że moja praca analityczna, którą pokazuję w Gazecie Giełdowej jest wystarczająca.
   A swoje prywatne inwestycje (poza drobnymi wyjątkami) i tak nie będę upubliczniał.

   Wolę, żeby każdy podejmował sam decyzje inwestycyjne, a ja chcę tylko dać mocne podstawy fundamentalne - stąd Portal Analiz.

   Usuń
 6. OK, jasne, dzięki za odpowiedź i nie będę się dalej czepiał tego tematu :)

  KoJot

  OdpowiedzUsuń