piątek, 26 października 2018

Ultimate Games - sukces spółki z grupy PlayWay

Ultimate Games to spółka z grupy PlayWay. Jej kluczową grą jest Ultimate Fishing Simulator, która po oficjalnym debiucie w Steam w III kw. przyniosła niezły dochód.

Ultimate Games to młoda spółka - założona w grudniu 2015 roku przez Mateusza Zawadzkiego. Jak spojrzymy w KRS to jest on w organach nadzorczych i zarządczych wielu spółek : link
W 2016 roku weszła do grupy PlayWay, a pierwsze przychody ze sprzedaży produktów uzyskała w 2 kw. 2017 roku.

Flagową grą spółki jest Ultimate Fishing Simulator.

W wersji na Android gra w ciągu roku pobrana została ponad 4 mln zł razy (wysokie oceny 4,6).
Na najbardziej dochodowym rynku amerykańskim (wg Sensor Tower 19% przychodów) była maksymalnie na 156 miejscu wśród gier symulacyjnych (w marcu 2018 r., ale nie weszła do rankingu gier ogółem). Obecnie na tym rynku w przychodach jest na 440 miejscu z tendencją spadkową.

Miejsce w rankingu "Grossing Ranks" w USA wśród gier symulacyjnych
żródło: AppAnnie

Jednak najwyższy dochód w III kw. przyniosła wersja na PC, która pojawiła się w wersji Early Access w listopadzie 2017 roku, a oficjalny debiut był 30.08.2018 roku. Łącznie sprzedało się 40 tys. sztuk. 82% pozytywnych ocen na Steam.
"Tylko w pierwszym tygodniu od premiery gra sprzedała się w liczbie 10 tys. kopii, a od początku sprzedaży w formie wczesnego dostępu tj. od dnia 30.11.2017 r. liczba ta przekroczyła 40 tys. kopii."
To wpłynęło na rekordowe przychody w III kw., o czym za chwilę.
Popularność gry od debiutu mocno spadła, co widać po liczbie nowych recenzji (po debiucie ok. 100 tygodniowo, obecnie 10) i po liczbie grających (peak - max. 480, obecnie ok. 70).
źródło: Steam

źródło: SteamDB

Czyli w ostatnich tygodniach sprzedaż jest dużo niższa. Spółka będzie chciała wypuszczać dodatki DLC - łowisko Moraine Lake ma się pojawić 30 listopada. Od ich przyjęcia zależy, czy uda się pobudzić sprzedaż gry i wzrost przychodów.
" W 2019 r. Spółka planuje wydanie gry w wersji na platformę Nintendo Switch, Xbox oraz PS, a także w wersji pudełkowej. Ponadto strategia Spółki przewiduje wydawanie jednego dodatku DLC do gry co kwartał, a 30 listopada 2018 r. wypuszczone zostanie rozszerzenie w postaci nowego łowiska Moraine Lake"

Spółka wypuszcza nowe mniejsze gry (w III kw . Earthworms i Phantaruk w wersji na Nintendo Switch oraz Prodigy Tactics w wersji na PC), ale one nie miały tak znaczącego wpływu na przychody.
W planach jest portowanie gier na Nintendo Switch, PlayStation4 i XBox One. W tym celu utworzona została spółka UF Games wspólnie z Forever Entertainment. 
Spółka chce być też wydawcą m.in. gier: Weightlifting, Unlucky 7, Bad Dream: Fever, Escape Doodland, Mech Rage, Clinically Dead, Godly Corp, Shadows 3, Pangeon.
Na kickstarterze ruszyć ma zbiórka pieniędzy na promocję gier: Deadliest Catch (na licencji DISCOVERY CHANNEL) i WoodZone.
Sporo tego, choć trudno ocenić, czy którakolwiek ma potencjał porównywalny z Ultimate Fishing Simulator.

Głośno było ostatnio o projekcie gry Priest - symulator księdza (!). W otoczeniu antykościelnym wzmocnionym filmem Kler temat wzbudza dużą ciekawość, ale też jest kontrowersyjny. Pytanie, czy twórcy są świadomi, czego się podejmują - ryzykują naruszenie art. 196 KK "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." A groteskowe przedstawienie któregokolwiek z sakramentów na pewno takim jest.

Sytuacja finansowa

Przychody księgowe w III kw. wyniosły 1 860 tys. zł, a od początku roku 3 385 tys. zł
Podkreślam "księgowe", bo przychody ze sprzedaży produktów (czyli rzeczywista sprzedaż) są niższe. Różnica wynika ze "zmiany stanu produktów", czyli kosztów poniesionych na produkcję nowych gier (księgowane w zapasach).

Spółka raportuje więc wyniki znacznie wyższe od przepływów pieniężnych operacyjnych. Rośnie za to wartość zapasów.


Spółka ma ok. 1,5 mln zł środków, więc jest to wystarczający potencjał do wydawania kolejnych gier.

Ostatnio pojawiła się publikacja Polskiego Domu Maklerskiego z rekomendacją "Kupuj" i ceną docelową 16,09 zł. Trzeba jednak powiedzieć, że jest to rekomendacja, za którą Ultimate Games po prostu zapłaciło i bazuje na założeniu bardzo dynamicznego wzrostu.
"PDM zawarł z analizowaną spółką/spółkami umowę o prowadzenie usług w postaci sporządzania rekomendacji."
Na marginesie PDM był mocno zaangażowany w dystrybucję obligacji GetBack (klienci zarzucają mu misseling) i może zostać zlikwidowany (link). Może dlatego Ultimate Games pominęło w raporcie za III kw. nazwę "firmy inwestycyjnej", która rekomendację przygotowała (a w raporcie za  II kw. jeszcze była).

Podsumowanie
Ultimate Games to mała, młoda spółka z jedną dużą grą, której debiut przyniósł niezłe wyniki w III kw. Jest to dobry fundament do dalszego rozwoju, choć obecna kapitalizacja 63 mln zł oznacza, że w cenie są bardzo optymistyczne scenariusze przyszłości. Może też liczyć na wsparcie spółki-matki PlayWay.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

15 komentarzy :

 1. Pytanie o polski gamedev: ile musiałby % spaść indeks złożony z CDR,11B, PLW, TEN żeby wyceny były atrakcyjne dla inwestora w wartość? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prognozowane zyski C/Z=10. Problem jest taki, ze obecne prognozy sa bardzo optymistyczne i zakladaja coraz wieksza sprzedaz kolejnych gier. I to sie nie sprawdzi.

   Usuń
 2. Czy One More Level dzięki współpracy z Techlandem przy God's Trigger warto obserwować lub dodać do portfela?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się, że tu w kwestii rehabilitacji i stabilizacji wysokich jak na standardy polskiego rynku kapitałowego wycen sporo mogłaby zrobić dywidenda. Oczywiście nie każdy może/chce :) Ja osobiście jestem ciekawy co zrobi z tym tematem np. Playway.  OdpowiedzUsuń
 4. OBS, czy wiesz ile ULG jest w stanie zarabiać na portowaniu gier na Nitendo, Playstation, Xbox? Oraz jakie mogą być zyski po wejściu na rynek chiński? Nie wiem czy jest to do oszacowania, ale może:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie umiem tego oszacować.
   Nintendo Switch mocno się rozwija (napisałem o tym na Forum Portalu Analiz przy okazji QubicGames) i ma to być najlepiej sprzedająca się konsola w 2019 roku.
   Chiny też są ziemią obiecaną.

   Ale żeby wyceniać ULG na 60 mln zł. To mnie nie przekonuje.

   Usuń
 5. Już prawie 85mln... P. Zawadzki zapowiada przyspieszenie wzrostów w 2019, ale nie wiem czy są w stanie zrobić z 8mln, wtedy c/z przy obecnym kursie to ok. 12. Uważasz, że mogą tyle osiągnąć?

  OdpowiedzUsuń
 6. ULT podał szacunki zysku na 2,1mln. W tym jest już zawarta sprzedaż udziałów w spółce zależnej czy jest to jakoś inaczej księgowane?
  https://stooq.pl/n/?f=1271522&search=ultimate%2Bgames
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/ULTIMATE-GAMES-S-A-Zbycie-akcji-w-jednostkach-stowarzyszonych-oraz-informacja-dot-UF-Games-S-A-7630649.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wynik z podstawowej działalności to ok. 1,5 mln zł.

   Usuń
 7. Tak właśnie myślałem. Chciałem potwierdzić, czyli na kursie sztuczna pompka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wyobraźnie działa olbrzymia ilość gier, które mają portować. Ale o ile wcześniej był mniejszy wybór gier na Nintendo Switch, to teraz jest już znacznie większy wybór i trudniej będzie o sukces.

   Usuń
 8. Co jest takiego super w podwyższeniu kapitału (na forum bankiera po tej informacji zapanowała euforyczna euforia)??
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/ULTGAMES-Uchwala-Zarzadu-w-sprawie-podwyzszenia-kapitalu-zakladowego-spolki-w-ramach-kapitalu-docelowego-7639622.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytyw, że osoby ze spółki chcą objąć akcje, czyli wierzą w biznes.
   Ogólnie forum bankiera to dosyć niski poziom wiedzy, więc nigdy nie powinien to być czynnik kluczowy. Jest tam zawsze stado naganiaczy i hejterów.

   Usuń