wtorek, 13 listopada 2018

Cherrypick - efekt nowości My Beauty Spa wygasa

Debiut My Beauty Spa był dosyć optymistyczny - wysokie pozycje na wielu ważnych rynkach, ale widać, że efekt nowości wygasa.

Zainteresowanie grą można obserwować w serwisach Appannie (link), SensorTower (link) itp. Są to portale, które wg swoich algorytmów szacują pobrania i wpływy ze sprzedaży aplikacji mobilnych.

Najważniejsza część dystrybucji gier mobilnych to sklep Google.Play.
Najzasobniejszym rynkiem są USA.
Popatrzmy na nie w AppAnnie.

A tu widać objawy wygasania zainteresowania grą po debiucie, która na rynku amerykańskim w sklepie Google osiągnęła 353 pozycję wśród Gier, ale wypadła już poza TOP500, a w kategorii Role-Playing (Games) spadła z 15 na 35 pozycję.
Podobna sytuacja jest na innych dużych rynkach - Francja, Wielka Brytania, Włochy i Rosji. W Niemczech gra wczoraj osiągnęła w rankingu pozycję 37 w kategorii Role-Playing (Games), ale nie weszła jeszcze do TOP500 w Games.

W sklepie AppStore dla iPhone'ów gra osiągnęła w USA 129 miejsce w kategorii Games. lecz obecnie spadła na 310 miejsce.


Warto też popatrzeć na rynki, na których gra była wcześniej testowana - m.in. Australia, Holandia, RPA.
W czasie testów w Holandii i RPA osiągnęła TOP100 wśród Gier (sklep Google), a po kilkunastu dniach wypadła z TOP500. Zainteresowanie grą stopniowo spadało, by po oficjalnej premierze z powrotem wrócić w listopadzie do TOP30 w kategorii Role-Playing (Games). Nie osiągnęła jednak z powrotem w Holandii i RPA TOP 500 w ogólnej kategorii Games.

Debiut gry zawsze jest momentem większego zainteresowania (gra pojawia się wśród nowości, wsparcie marketingiem). Ale kluczową sprawą jest utrzymanie zainteresowania, gdy już aura debiutu minie i dopiero teraz okaże się, czy My Beauty Spa przemknie się przez internet czy zbuduje sobie mocne grono graczy, którzy zachęcą innych do sięgnięcia po nią.

Dla porównania My Hospital (poprzednia wielka produkcji Cherrypick) osiągnął w sklepie Google w kategorii Games 175 pozycję w USA (sierpień 2017 r.),  75 w Wielkiej Brytanii (lipiec 2017), 35 w Niemczech (luty 2017), 54 we Francji (styczeń 2017), 36 w Holandii (marzec 2018) i 83 w Australii (styczeń 2017).
My Beauty Spa nie osiągnęło tego w debiucie, więc producent musi się jeszcze trochę postarać.

4 komentarze :

 1. Kapitalizacja spółki na poziomie prawie 180 milionów, tu oczekiwania są ogromne, i co ciekawe ktoś na razie kurs mocno trzyma, ale zobaczymy jak będzie, dla mnie ta spółka powinna kosztować co najmniej połowę mniej, na razie producent musi się ostro postarać także z następną grą Project Fame, jak nie będzie tu dużych zysku to po nowym roku i wynikach tu będzie ostre bum, bo na GPW mamy obecnie o wiele tańsze spółki które generują bardzo ładne wyniki i są tanie, choćby Ropczyce czy Ambra ( pomimo chwilowych kłopotów ) Pozdrawiam Radek i prosimy o wiecej takich tekstów które ostudzą rozgrzane głowy inwestorów zakochanych we wszystkich co jest związane z grami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Radzę zerknąć na ranking grossing a nie pobrań, bo te są mniej istotne niż to ile jak się gra monetaryzuje. A w grossing jest stabilnie i to na dobrym poziomie https://sensortower.com/android/us/cherrypick-games/app/my-beauty-spa-stars-and-stories/com.cherrypickgames.mybeautyfactory/category-rankings?search=&start_date=2018-08-16&end_date=2018-11-12&countries=US&countries=FR&countries=DE&countries=GB&category=game_role_playing&chart_type=grossing&device=android&selected_tab=charts&summary_chart_type=&date=2018-11-13

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Omyłkowo wkleiłem rankingi dla androida w kategorii role-playing, ranking grossing My Beauty &Spa wśród gier na iphona dla USA i UK wyglada tak https://sensortower.com/ios/us/cherrypick-games-s-a/app/my-beauty-spa-stars-stories/1210413578/category-rankings?search=&start_date=2018-10-21&end_date=2018-11-19&countries=US&countries=GB&category=6014&chart_type=grossing&device=iphone&selected_tab=charts&summary_chart_type=&date=2018-11-01

   Faktycznie średnio to wyglada po kilkunastu dniach od premiery.

   Usuń
  2. Nie ma pobrań to z opóźnieniem nie ma grossing.
   Jeśli nie przybywa nowych graczy to z czasem zaczyna brakowań nowych przychodów i grossing zaczyna spadać.
   Po drugie pozycja 300-400 w Game (role-playing) czy 600 na iphone to są niewielkie pieniądze.

   Usuń