czwartek, 29 listopada 2018

Czy w skupie akcji powinno się korzystać z transakcji pakietowych?

Dziś krótko z cyklu detektywistycznego.
Esotiq prowadzi skup akcji i nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie transakcja z 21 września.W raporcie przeczytamy:
"W dniu 21 września 2018 r. Spółka nabyła w transakcji pakietowej poza sesją giełdową na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 9 100 akcji własnych o wartości nominalnej 0,10 zł każda, stanowiących 0,407% kapitału zakładowego. Nabytym akcjom odpowiada 9 100 głosów na walnym zgromadzeniu, co stanowi 0,281% ogólnej liczby głosów. Średnia jednostkowa cena nabytych akcji własnych wyniosła 22,50 zł. "

I popatrzmy sobie teraz na kurs:

Jak widać przez cały wrzesień nie było na rynku transakcji na tym poziomie.

Zadałem pytanie spółce dlaczego zawarła transakcję pakietową powyżej kursu rynkowego i czy zawarta była z kimś powiązanym ze spółką lub osobami zarządzającymi lub nadzorującymi.

Odpowiedź spółki:
"Transakcja została przeprowadzona zgodnie z regulacjami § 12 Działu VI Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego w systemie UTP, w brzmieniu obowiązującym od dnia 3 stycznia 2018 r. oraz postanowieniami Uchwały Nr 1542/2017 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie określenia minimalnej wartości transakcji pakietowej dla akcji i dłużnych instrumentów finansowych notowanych na rynku regulowanym, podjętej na podstawie § 155 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 Regulaminu Giełdy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 3 stycznia 2018 r., oraz na podstawie § 12b ust. 1 i 2, § 18b oraz § 18c Działu VI ww. Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego w systemie UTP."

Na pewno nie jest to odpowiedź merytoryczna na moje pytania.
Kto zyskał sprzedając akcje powyżej kursu rynkowego? Nie wiemy.
Kto stracił? Spółka i pozostali akcjonariusze.

Niby mała rzecz, a ...

Sylwia Grzeszczak śpiewała kiedyś, że szczęście zapisane jest w małych rzeczach. Wiarygodność  też budują małe rzeczy.

Zwracam uwagę, że jeżeli jakaś spółka będzie podejmować uchwałę o skupie akcji to powinna być wyłączona możliwość zawierania transakcji pakietowych poza rynkiem. 

16 komentarzy :

 1. Pawel możesz to zgłosić do KNF? Może jak ich zasypiemy takimi sprawami to coś się zacznie dziać. To jest k.a skandal. Ale ułatwia mi sprawę. Nie dotknę tej spolks więcej, nie warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale co tu zgłaszać do KNF-u?
   KNF powie, że wszystko zostało zrobione zgodnie z prawem i uchwałami ZWZ.
   A pewnie jedynie można by dochodzić odszkodowania od Zarządu za działanie na szkodę spółki. Ale to karkołomna droga.

   Usuń
  2. No jasna sprawa-to już z góry twierdzę, że to nie ma sensu. To jest walka z wiatrakami a na dodatek Oni mają niestety świetne papugi;)

   Nieuk.

   Usuń
  3. Ale zgłoszenie tego do KNF wiąże się z tym, że KNF będzie chciało za to 40 milionów.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta spółka to ewenemnt...Byłem na początku roku za inwestycją. Ale coś tam ewidentnie śmierdzi...Spolka wydzielona przed kilku latami z LPP. Najpierw coś tam Minge kombinowala i ten gościu z Katowic. No, ale przynajmniej dobrze, ze "Dzoana Krupa" w nia zainwestowala :) Trochę zbliżona do systemu sprzedazowego CDRL ( wlasciciel punktow w galeriach i franczyza w mniejszych miastach), ale wolalbym o 100 razy CDRL, bo tam bardziej wszystko jest transparentne.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem na ZWZ CDRL i poznałem Zarząd i mam bardzo pozytywne zdanie o nich.
   Esotiq nie jest zły. Wtopili na pomyśle z Minge i dobrze, że to wyłączyli. Ciekawe co się dzieje z tą spółką?
   Natomiast pamiętam, jak Zarząd wydał komunikat, że zgłasza manipulację kursem, bo kurs spadał. Tylko nie zauważyli strat, jakie spółka ponosiła. .

   Usuń
 4. Jakiś komentarz do wyników za 3Q? Raporty wyglądają solidnie. Ktoś ma jakieś uzasadnienie do tak niskiej wyceny spółki?
  Zyski stabilne (z lekkim wzrostem), dywidendę zaczęli płacic, ekspansja jest, branża raczej z niewielka konkurencją (w porównaniu chociazby do odziezy damskiej), towar jakościowo też OK.
  Jak kolega wyżej napisał, coś może śmierdzieć, tylko co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od poniedziałku (po konferencji Profesjonalny Inwestor) ruszam z analizami różnych spółek. Raportów pojawiło się sporo, ale z jak mam gdzieś wykład to przygotowanie do niego zabiera mi sporo czasu.
   Analizy będą się pojawiać na Portalu Analiz na Forum.

   Usuń
 5. Niezłe spostrzeżenie z tą transakcją pakietową. Latwo przeoczyć. Niezla robota.

  OdpowiedzUsuń
 6. Esotiq i Witchen świetnie pasowalyby do portfolio Vistuli. Taki efekt synergii...Jako oddzielne spółki jako tych firm nie widzę. Trwa konsolidacja rynku i czy się z tym zgadzamy, czy też nie-ten proces następuje.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 7. To samo był na Unimocie kurs po ok 10 a transakcja pakietowa po 19,50zł od takich spółek z daleka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem poszła spora pakietówka, ponad 24000 akcji w cenie 16,40zł, a dzisiaj kurs 16,20zł. Znowu przepłacili? :)
  Myślę, że snucie teorii spiskowych na każdej spółce to już lekka przesada. Jak już nie ma się do czego przyczepić, to szukamy dziury w całym. Jakby zaraz kurs wystrzelił na 25zł to wszyscy będa zachwyceni, jaki to super deal zrealizowali.

  Rynek małych spółek jest obecnie w takim, a nie innym miejscu, co zawdzięczamy wielu aferom, przekrętom i niechęci do rynku kapitałowego. Spółki są o wiele więcej warte niż wskazujne na to ich wycena. Myślę, że teraz zrobili świetną transakcję (16,40zł), a pakiet wcześniej kupiony za 24zł też nie był przepłacony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wystarczyło położyć na rynku takie środki. Skorzystaliby zwykli mali inwestorzy, a nie wybrane osoby czy podmioty.

   Usuń
 9. Podobna transakcja była w kwietniu 2018 na 10 tys. akcji po 30 zł ,a krus wtedy chodził po około 26 zł. Oczywiście wolumeny giełdowe były niskie to prawda. Transakcja z grudnia jest ok bo różnica między kursem giełdowym z dnia a transakcją pakietową nie jest duża, ale te dwa przypadki to co innego.

  OdpowiedzUsuń