czwartek, 8 listopada 2018

Na szybko: KURSK faktycznie zatonął

Ogłoszona młoda hossa gamingowa po wyskokach kursu na Farm51 i Jujubee właśnie się skończyła wraz z tonącym Kurskiem. Farm51 zaliczył na razie formację środkowego palca (link), a wczorajszy debiut flagowej gry Jujubee zauważyli chyba tylko inwestorzy giełdowi.

Po pierwsze zainteresowanie grą jest znikome. Obecnie zaledwie 40 recenzji. W szczytowym momencie grało w nią 110 osób na świecie. Przypomnę, że WW3 pomimo problemów z uruchomieniem miał ponad 11 tys.

Miała być wg Spółki."Wciągająca i ambitna produkcja opowiadająca historię zatonięcia rosyjskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym!" 

Co do jakości gry to przytoczę jedną z recenzji:
"OMIJAĆ SZEROKI ŁUKIEM!!!!!!!!!! Chyba że jesteś masochistą.
Miał być Hit wyszedł KIT. Optymalizacja na poziomie Pentium 3 czyli jej praktycznie nie ma, poza pomieszczeniem startowym. Oprawa graficzna na plus, tylko co z tego jak i tak co chwile pływają klatki. Poruszanie się postaci to jakaś farsa, idziesz w bok i skacze Ci obraz. Symulator biegania z jednego końca statku na drugi i ciągłe oglądanie animacji otwierania włazów. Zabugowane misje do tego stopnia że przez prawie cała grę po każdej aktywności wysłuchiwałem tekst z misji, która się zbugowała i nie dało się jej ukończyć. Gry starcza na 5, 6 godzin. ZMARNOWANY POTENCJAŁ!"

Inna recenzja:
"+ Graphics are pretty good, as I have no idea how submarine looks inside I would take it as its pretty decent
+ some faces made me laugh my♥♥♥♥♥off. Ruslan, Vladimir, Vasiliy.
- movement feels like u are walking like piece of garbage that you are.
- I'am a spy? wat?
- sound of swimming and overall sound was dead awful.
-3 hours of playtime to finish the story xD 
-price (couldve bought bottle of whiskey and enjoyed the documentary with it)
Overall good idea with awful presenatition and bad game engine. "

Z 40 recenzji 57% pozytywnych (pytanie, ilu w tym posiadaczy akcji).

O ile w przypadku WW3 problemem była sprawa serwerów i uruchomienia, a sama gra zyskiwała pozytywne recenzje, o tyle w przypadku Kurska negatywne recenzje pokazują, że problem jest w samej grze.

11 komentarzy :

 1. "Z 40 recenzji 57% pozytywnych (pytanie, ilu w tym posiadaczy akcji)." - Nieźle mi poprawiłeś humor.

  Jak pisałem u Prezesa, Kursk nie jest grą,która przyciągnie graczy, a samo Jujubee robi słabe gry.
  Tylko laik w tym temacie mógł zainwestować w tę spółkę.

  RafalM

  OdpowiedzUsuń
 2. a jak jest z zyskami stratami czy jest tak jak z tbulem że koszty gry nie są wliczane w zyski i będą rozliczane przy następnych raportach kwartalnych ?
  bo wyszłoby z tego że kursk zrobili za kredyt
  krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu idzie wszystko w zapasy. Jest już blisko 2,5 mln zł (poniesione wydatki, które jeszcze nie zostały ujęte w kosztach).
   W II kw. zysk netto księgowy 60 tys. zł, ale przepływy operacyjne -226 tys. zł.Czyli tyle gotówki wydali. I na koniec czerwca zostało im 127 tys. gotówki. Spłyną należności (było 300 tys. zł) i pytanie, co dalej jak nie będzie takich wpływów z Kurska, jakie planowali.

   Usuń
  2. Co nbedzie dalej? To samo co z Nicolas Games :) Przynajmnije mam nadzieje ze nikt nie nabierze sie na kolejna emisje akcji. Dobre firmy rosna slabe wylatuja z rynku, proste. Szkoda tylko, ze znowu tyle ludzi potracilo pieniadze. Tutaj nigdy nie bylo konkretow, same obietnice. Wiedza o zarzadzaniu swoimi finansami jest w PL na skandalicznym poziomie, niestety..

   Usuń
 3. operują kwotami jak stoisko na giełdzie warzywnej... wywrotka z piaskiem już jedzie do spółki.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja na razie trzymam akcje teraz za pużno na sprzedaż za dużo poleciały a w środe ma być premiera truck symulator 19 i wyniki 3 kw wrzuciłbyś linka do sensor tawer jujubee bez rejestracji i pewnie abonamentu nie obczaje tej stronki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sobie zawsze odpowiedzieć na pytanie, po co trzymasz akcje jakiejś spółki.
   Tylko dlatego, że kupiłeś drożej to nie jest uzasadnienie.
   AppAnnie (profil Jujubee) https://www.appannie.com/company/1000200000032064/
   Nie ma jeszcze karty dla Truck Symulatora.
   Ale ja bym na wiele nie liczył z tą grą.

   Usuń
 5. Przeglądam raporty spółek za III kwartał, zwłaszcza spółek z branży gier i jestem lekko zszokowany że spółki które bazują wciąż na obietnicach i mającej nastąpić świetlanej przyszłości są tak wysoko wyceniane, pierwszy przykład Bloober kapitalizacja prawie 70 ml, spoglądając na wynik niby jest ok prawie 3,7 zysku netto ale ale, przepływy operacyjne po 3 kwartałach - 4,475,390.35, zapasy
  26,892,629.16, zobowiązania prawie 15 ml. Drugi przykład z dziś Cherrypick wyniki fatalne a wycena prawie 172 ml. Ktoś powie że przecież to sie nie liczy bo zaraz będą premiery nowych gier ale tak można w nieskończość. Mam wrażenie że na rynku gier nie ma tego rynkowego sprawdzam. Choć w przypadku JJB akurat nadszedł. Z drugiej strony Masterpharm wycena tylko 95 ml, po 3 kwartałach zysk netto 7,1 poparty przepływami operacyjnymi 7,48, praktycznie brak zadłużenia długoterminowego, kasa na koncie a na kursie nic się nie dzieje, czy na naszym rynku już nikt nie widzi porządnych spółek jest tylko spekulacja. Pozd Radek. Ps jak w branzy gier rozlicza się te zapasy, można prosić o jakieś większe wytłumaczenie tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z tobą zgadzam.
   W 2019 roku moim zdaniem padnie któryś gamedev.
   Zapasy - konkretnie o którą spółkę Ci chodzi?

   Usuń
 6. Myślałem głównie o Bloober bo tu mamy prawie 27 ml w zapasach, interesuje mnie jak to będzie rozliczane, gdzie to będzie widoczne w rachunku przepływów , pozd. Radek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie będzie to tak, że teraz jest produkcja na zapasy (stąd zmiana stanu rezerw w przychodach na plus), a gdy sprzedaje się to, co jest w zapasach to powinno pomniejszać przychody jako zmiana stanu rezerw na minus.
   Natomiast moim zdaniem może być tak jak w raporcie rocznym za 2017 rok - audytor nakaże dokonanie odpisu aktualizującego zapasy i kilka milionów w plecy.
   Jak się porówna zysk netto z przepływami operacyjnymi to widać realność tego wyniku.

   Usuń